Jak budować plon truskawek na przyszły rok poprzez odpowiednie nawożenie za pomocą fertygacji?

Zbiory już się zakończyły, na plantacji, na której się znajdujemy, liście nie będą koszone, co musi zostać uwzględnione w programach nawożenia, które zamierzamy wdrożyć na takiej właśnie plantacji. Przyjmijmy, że nawozy posypowe nie będą stosowane, bo bardzo często dostajemy pytania o to, jak podejść do fertygacji plantacji pozostawionej na kolejny sezon, bez stosowania nawozów posypowych.

Plantatorzy z różnych powodów rezygnują z nawożenia posypowego na rzecz fertygacji. Jednym z nich są opady deszczu które uniemożliwiają aplikację, wysokie ceny nawozów posypowych. Wtedy fertygacja jest jedyną opcją, aby odżywić rośliny i zapewnić sobie dobry plon w kolejnym roku, bo zbliża się czas inicjacji pąków kwiatowych. Już teraz należy wtłoczyć na plantację spore ilości potasu, wapnia i magnezu – wszystkie te składniki powinny dotrzeć do roślin poprzez fertygację. Warto pamiętać, że wraz z plonem z plantacji „wyszła” pewna ilość składników, które teraz musimy uzupełnić. Dlatego właśnie nawożenie truskawek po zbiorach owoców, pozostawionych na kolejny sezon owocowania jest kluczowe dla wiązania pąków kwiatowych oraz budowy potencjału plonotwórczego roślin na kolejny sezon.

Po zbiorach owoców pamietajmy o systemie korzeniowym.

Nie należy pomijać kwestii związanych z biostymulacją, rewitalizacją i poprawą aktywności systemu korzeniowego truskawek po zbiorach owoców. Takie zabiegi w oparciu o preparaty HUMIK w dawce 5 l/ha i Askan 6 l/ha powinny być wykonywane regularnie na plantacjach, które przygotowujemy do zbioru na kolejny sezon. O aktywności i budowie systemu korzeniowego po zbiorach truskawek szerzej mówiliśmy i pisaliśmy w materiale:

System korzeniowy truskawek po zbiorach owoców, jak o niego prawidłowo zadbać.

 

Zapisz się aby otrzymać powiadomienia o nowych odcinkach podcastu Calfert o Uprawie!
Klikając przycisk „Zapisz się!” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas newsletterów i akceptujesz Regulamin. Będziemy przetwarzać Twoje imię oraz adres e-mail w celu przesyłania Ci informacji handlowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Calfert Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityka prywatności.

Program fertygacji dla plantacji truskawek po zbiorach owoców.

Poniższy program zakłada ograniczone dawki azotu dla odmian, które wymagają mniejszego nawożenia azotowego. Podane dawki są orientacyjne należy je dopasować do aktualniej sytuacji na plantacji, uwilgotnienia gleby, innych metod nawożenia roślin, przebiegu pogody. Program zakłada około 3-4 tygodniowe cykle, w których daną kompozycję pożywek będziemy powtarzali, czyli nawozy zrównoważone będą aplikowane przez 3-4 tygodnie, potem 3-4 tygodnie nawozy wysoko potasowe i na zakończenie nawozy wysoko fosforowe. Pomiędzy cyklami można aplikować aktywatory systemu korzeniowego HUMIK w dawce 5 l/ha i ASKAN w dawce 6 l/ha. Jeśli masz wątpliwości, skontaktuj się z ekspertami firmy Calfert i ZADAJ PYTANIE>

1. Od końca zbioru do ok. 15 sierpnia,

Zbiornik A
Fertygold 18-18-18 + ME – 12,5-25 kg/ha/tydz. + Calfert Berry Duo 2,5-3,5 l/ha/tydz. + SuperMag 2,5-7,5 kg/ha/tydz.

Zbiornik B
Saletra Wapniowa 7,5-12,5 kg/ha/tydz + Neutrasol 10 /ha/tydz.

 

2. Od 15 sierpnia do 15 września,

Zbiornik A
Fertygold 9-18-27 + ME – 12,5-25 kg/ha/tydz. + Calfert Berry Duo 2,5-3,5 l/ha/tydz. + SuperMag 2,5-7,5 kg/ha/tydz.

Zbiornik B
Saletra Wapniowa 7,5 kg/ha/tydz + Neutrasol 10 l/ha/tydz.

 

3. od 15 września do początku października,

Zbiornik A
Fertygold 9-45-15 + ME – 12,5-25 kg/ha/tydz. + Calfert Berry Duo 2,5-3,5 l/ha/tydz. + SuperMag 2,5-7,5 kg/ha/tydz.

Zbiornik B
Neutrasol 10 l/ha/tydz.

 

Poniższa opcja zakłada żywienie truskawek z podwyższonym aplikowaniem azotu, jest ona rekomendowana dla odmian wcześniejszych, dla których cykl przygotowania roślin do plonowania w kolejnym sezonie jest dłuższy oraz dla odmian tolerujących nieco wyższe nawożenie azotowe. Program zakłada około 3-4 tygodniowe cykle, w których daną kompozycję pożywek będziemy powtarzali, czyli nawozy z zrównoważone będą aplikowane przez 3-4 tygodnie, potem 3-4 tygodnie nawozy wysoko potasowe i na zakończenie nawozy wysoko fosforowe. Pomiędzy cyklami można aplikować aktywatory systemu korzeniowego HUMIK w dawce 5 l/ha i ASKAN w dawce 6 l/ha. Jeśli masz wątpliwości, skontaktuj się z ekspertami firmy Calfert i ZADAJ PYTANIE>

1. od końca zbioru do ok. 15 sierpnia,

Zbiornik A
Fertygold 18-18-18 + ME – 12,5-25 kg/ha/tydz. + Calfert Berry Duo 2,5-3,5 l/ha/tydz.
kg/ha/tydz

Zbiornik B
Saletra Wapniowa 12,5 kg/ha/tydz + Saletra Magnezowa 5-7,5 kg/ha/tydz

2. od 15 sierpnia do 15 września ,

Zbiornik A
Fertygold 9-18-27 + ME – 12,5-25 kg/ha/tydz. + Calfert Berry Duo 2,5-3,5 l/ha/tydz. + SuperMag 2,5-5 kg/ha/tydz.

Zbiornik B
Saletra Wapniowa 7,5 kg/ha/tydz + saletra magnezowa 2,5-5 kg/ha/tydz.

3. od 15 września do początku października

Zbiornik A
Fertygold 9-45-15 + ME – 12,5-25 kg/ha/tydz. + Calfert Berry Duo 2,5-3,5 l/ha/tydz. + SuperMag 2,5-7,5 kg/ha/tydz.

Zbiornik B
Neutrasol 10 l/ha/tydz.

Chcesz 5% rabatu na nasze produkty?
Chcesz otrzymać 5% rabatu na zakup produktów Calferta, w sklepie wpolu.pl?
Klikając przycisk „Zapisz się!” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas newsletterów i akceptujesz Regulamin. Będziemy przetwarzać Twoje imię oraz adres e-mail w celu przesyłania Ci informacji handlowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Calfert Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityka prywatności.

Warto pamiętać, że ilość pożywki, która trafi do gleby zależy od jej wilgotności. Jeśli będzie mokro, wystarczy ograniczyć się do niewielkiej ilości wody –  rzędu 10-15 m3 na hektar, jednak jeśli jest sucho, trzeba będzie wykorzystać nawet 20-30 m3 na hektar.
Jednocześnie pamiętajmy o tym, że ta potężna masa liściowa będzie transpirowała. Trzeba dopilnować odpowiedniego nawodnienia i nie pozwolić roślinom uschnąć, bo muszą wykształcić pąki kwiatowe, a nie walczyć ze skutkami stresu wywołanego na przykład przez niedobór wody. Aby sprawdzić, czy jest zbyt sucho, wystarczy wziąć w garść trochę gleby i sprawdzić jaka jest jej wilgotność. Jeśli jest sucha, możecie mieć pewność, że rośliny też mają sucho, a w okresie wiązania pąków kwiatowych bardzo ważne jest, aby miały maksymalny komfort zarówno wodny, jak i żywieniowy.

Producenci odmian bardzo późnych rekomendują, aby trzymać w ryzach ilość azotu podawanego po zbiorach. Nasza wiedza i doświadczenia z tymi odmianami pokazują jednak, że jest on potrzebny do wytworzenia pąków kwiatostanowych. Faktycznie, przy odmianach takich jak ‘Magnus’, czy ‘Malwina’ należy zachować ostrożność, jednak ilość azotu dla odmiany ‘Faith’ jest uzależniona od stanowiska. Z drugiej strony wiemy o sytuacji z jednej plantacji, gdzie ta odmiana została potraktowana na równi z ‘Rumbą’ i zasypała producenta owocami. Może to zależeć od wielu czynników, jednak pokazuje, że azot niekoniecznie musi uciekać w liście. Ryzyko przeazotowania dodatkowo spada, gdy na plantacji rozłożona jest słoma, która „przepali” około 20% tego azotu.
Reasumując: jeżeli jest sucho, nie należy zwiększać ilości podawanego azotu, jeśli jest mokro, padają deszcze, należy dodać go więcej na mineralizację słomy.

Nawożenie posypowe a fertygacja od strony finansowej

Tematem, który warto poruszyć przy okazji planowania nawożenia są finanse. Odnieśmy zaproponowany plan nawożenia do podawania składników w formie posypowej. Porównując koszty dawki podstawowej 250 kg nawozu kompleksowego NPK 12-11-18 (już bez saletry wapniowej posypowo). Nasza propozycja – 75 kg FERTYGOLD 18-18-18, 50 kg saletry wapniowej, 75 kg FERTYGOLD 9-18-27 i dołożymy 25 kg saletry magnezowej, to koszt wyniesie około 1500 zł. Nawóz kompleksowy w dawce 250 kg to koszt około 5000 zł za 1 tonę, czyli 250 kg/ha NPK 12-11-18 wyniesie jakieś 1250 zł, podane jednorazowo bez wapnia i magnezu. Koszty porównywalne – zaś korzyści jednoznacznie przemawiają za aplikacja poprzez fertygację.

Dzięki aplikacji nawozów rozpuszczalnych w wodzie poprzez fertygację, podawane są równe dawki składników pokarmowych regularnie, wraz z nawożeniem aplikowana jest woda, aby wilgotność w strefie korzeniowej była na optymalnym poziomie. Dawki i cykle aplikacji możemy dopasowywać do przebiegu pogody, czy sytuacji na plantacji. Nawóz posypowy wysiewamy raz i obserwujemy co się dzieje, a mając fertygajcę zawsze możemy reagować adekwatnie do potrzeb. Słowem, fertygacja stała się mega popularna na plantacjach owocujących, ale też i po zbiorach owoców jest świetnym rozwiązaniem pomagającym w dostarczaniu wody i składników pokarmowych w system korzeniowy roślin. Zaś jeśli uprawiamy truskawki na podwyższonych zagonach ściółkowanych folią czy agrowłókniną to jedyny sposób, aby roślinom podać wodę i składniki odżywcze.

Nie jest zatem prawdą, że podanie nawozu po zbiorach poprzez fertygację jest drogie, koszt jest porównywalny ze zwykłymi nawozami posypowymi. Faktem jest, że to proces rozłożony w czasie (6-8 tygodni), ale stopniowe podawanie pożywki roślinom będzie miało pozytywny wpływ na ich rewitalizację. Ponadto pomiędzy kolejnymi cyklami nawożenia mineralnego można rośliny dodatkowo wspierać produktami organicznymi, jak Humik czy Askan, w podzielonych dawkach.

Fertygacja nie jest trudna. Zachęcamy do kontaktu poprzez zakładkę ZADAJ PYTANIE. Chętnie odpowiemy na pytania, rozwiejemy wątpliwości związane z fertygacją, nawożeniem oraz ochroną roślin.