Komunikat dotyczący bieżącej sytuacji na plantacji roślin jagodowych w połowie lipca. Uwaga na muszkę plamoskrzydłą.

 

Prowadzimy bieżącą lustracje plantacji, gdzie uprawiane są rośliny jagodowe, odwiedzamy różne lokalizacje, a w naszych komunikatach staramy się przekazywać bieżącą wiedzę, płynącą z polowych i tunelowych lustracji oraz obserwacji plantacji naszych klientów. W dniu 1 lipca stwierdziłem na jagodzie kamczackiej (w okolicy Kalisza) obecność larw Drosophila suzuki. Bezwzględnie należy monitorować plantacje na obecność tego szkodnika, ale przede wszystkim nie dopuszczać do zalegania na plantacji (lub w jej sąsiedztwie) jakichkolwiek fermentujących owoców, truskawki, maliny, borówki, jeżyny itp. Owoce te stanowią bowiem atrakcyjne miejsce dla much, które prędzej czy później, zasiedlą plantacje i poczynią szkody – uwaga dotyczy wszelkich owoców miękkich. Zachęcamy, aby plantatorzy rozwiesili w sąsiedztwie plantacji pułapki do monitoringu Drosophila suzuki i trzymali „rękę na pulsie”, by być gotowym, jeśli ten podstępny szkodnik w masowej licznie nadciągnie na nasze plantacji.

Jarosław Barszczewski

 

Chcesz 5% rabatu na nasze produkty?
Chcesz otrzymać 5% rabatu na zakup produktów Calferta, w sklepie wpolu.pl?
Klikając przycisk „Zapisz się!” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas newsletterów i akceptujesz Regulamin. Będziemy przetwarzać Twoje imię oraz adres e-mail w celu przesyłania Ci informacji handlowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Calfert Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityka prywatności.

Truskawka uprawiana pod osłonami

Trwają zbiory truskawek odmian powtarzających. Zwracam uwagę na sporą liczba owoców uszkodzonych przez wciornastki oraz zmieniki. Aktualnie warunki atmosferyczne sprzyjają występowaniu tych szkodników, dlatego na plantacji możemy mówić o prawdziwej pladze.

Zwalczanie wciornastków stanowi spory problem – w obecnych warunkach pogodowych lepiej radzi sobie biologia, niż „chemia” (ze względu na to, że rozwiązań z krótką karencją jest bardzo mało). Zmienik poczynił już szkody, ale nie należy zaprzestawać walki z nim – za tydzień pojawi się bowiem następne pokolenie, a dorosłe osobniki odbywają loty i zasiedlają kolejne rośliny. Na niektórych plantacjach problemy stwarza także przędziorek.

W uprawie truskawki powtarzającej owocowanie w czasie zbiorów należy aplikować krzem w postaci nawozu Potasil Plus Krzem, aby osiągnąć jakość i trwałość owoców. Krzem będzie korzystanie wpływał na budowę i poprawę odporności naszych roślin jak również wspierał je w okresach upałów. Zwraca uwagę nienormalny w niektórych miejscach wygląd roślin – jest to prawdopodobnie efekt przegrzania – tak części nadziemnej, jak i korzeni.

Szkody i sprawca – czyli uszkodzenia owocu powodowane przez zmiennika.

Uprawa maliny pod osłonami

Kończą się zbiory odmian letnich (takich jak Laszka i innych) oraz jesiennych (uprawianych na zbiór podwójny). Za około 2 tygodnie może rozpocząć owocowanie malina jesienna z upraw na 2 zbiory, zaś koszona i prowadzona na zbiór pojedynczy – będzie dostępna pod koniec lipca.

Ogólna kondycja roślin jest dobra. Obserwuje się jednak sporą aktywność przędziorka – tu rekomendowane jest energiczne zwalczanie. Miejscami dostrzegalna jest mszyca. Problem zaczynają stanowić grzyby sadzakowe – ze względu na dość skutecznie ograniczanie zasiedlania liści i owoców przez pożyteczne mikroorganizmy.

 

Truskawki uprawiane w otwartym polu – odmiany klasyczne późno owocujące

Rozpoczęły się zbiory odmian późnych. Stan zdrowotny plantacji jest zróżnicowany. Tam, gdzie oprócz upałów występowały opady – jest problem z grzybami – antraknozą, szarą pleśnią i mączniakiem.

Szkody czynią na plantacjach zmieniki, lokalnie poważny problem stanowią przędziorki, a na plantacjach w chłodniejszych okolicach – wciornastki (zasiedlające kwitnące jeszcze plantacje Malwiny). Do zabiegów ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami w oparciu o bieżącą lustrację należy dodać adiuwant Optymal Film od 0,2 do 0,4 l/ha (celem poprawiania jakości wykonanego zabiegu oraz ograniczenia strat cieczy roboczej w czasie zabiegu). Nadmienić należy, iż odmiany, które są aktualnie w czasie zbioru owoców, muszą być dokarmiane pierwiastkami wpływającymi na jakość i trwałość owoców. Niewątpliwie do takowych należą: krzem (który można podawać rośliną stosując nawóz Potasil Plus Krzem w dawce 2-3 l/ha) oraz po upływie 5-7 dni wapń, czyli nawóz Wapno Mix Micro w dawce 3-6 l/ha

Szkodniki należy bezwzględnie zwalczać, aby po skoszeniu liści nie wystąpił pojaw masowy- zwłaszcza, gdy będzie ciepło. Do najgroźniejszych szkodników żerujących na truskawce po zbiorach owoców należą: przędziorek chmielowiec i roztocz truskawkowiec, które szczególnie lubią młode listki (wybijające po skoszeniu starszej masy liściowej). Do zwalczania wyżej wymienionych osobników należy użyć zarejestrowanych akarycydów.

Trzeba również pamiętać o zasileniu plantacji odmian wcześniejszych azotem – czy to przed, czy po skoszeniu liści – także tych kwater, gdzie liście nie są koszone (ponieważ budujemy już teraz plon w roku następnym). Azot powinniśmy podawać do końca lipca, a w przypadku odmian późnych do polowy sierpnia – później przystąpimy do przygotowania odmian do zimy.

Azot można uzupełnić wraz z innymi makroskładnikami pokarmowymi, wybierając do wysiewu nawóz wieloskładnikowy Fertimax Complex NPK 12-11-18. Jest to nawóz o niebieskiej, bardzo wysokiej jakości granuli, która dość szybko się rozpuszcza i uwalnia składniki pokarmowe do strefy korzeniowej. Więcej o nawożeniu po zbiorach i koszeniu liści znajdziesz w materiale

Jak postępować na plantacji truskawek po zbiorach owoców? Przypomnienie komunikatów z sezonu 2019.

Malina uprawiana w otwartym polu

Lada moment pojawi się więcej owoców z upraw odmian wczesnych, na których podstawy paków nie zostały uszkodzone przez mróz. Owoce nie będą najwyższej jakości, ale w sytuacji niedostatku mogą mieć przyzwoitą cenę.

Odmiany jesienne rozpoczną kwitnienie już w najbliższych dniach. Tym samym jest to ostatni moment na korektę ilości pędów na metrze bieżącym plantacji (chodzi o to by usuwać pędy z objawami chorobowymi oraz te uszkodzone).

W razie konieczności poprawy kondycji maliny i wsparcia fizjologii roślin owocujących na pędach jednorocznych, należy sięgnąć po zabiegi biostymulacji z wykorzystaniem preparatów zawierających aminokwasy AminoVital Power 0,5 kg/ha lub wyciąg z alg norweskich Valkiria Power Alg w dawce 1-2 l/ha. Maliny tak zwanych odmian jesiennych, znajdujące się przed lub w czasie kwitnienia można stymulować do lepszego zawiązywania większych owoców poprzez -dwu lub -trzykrotną aplikację BioBasstyl Grand w dawce 0,2 l/ha. Więcej o możliwości aplikacji Bio Basstyl Grand w malinie dowiesz się z materiału https://calfert.pl/2022/06/15/jak-wspomoc-zawiazywanie-owocow-maliny-w-czasie-kwitnienia/ 

 

Borówka uprawiana w otwartym polu

Rozpoczęły się zbiory odmian wczesnych – głównie Duke. Owoce są dobrej jakości, ale mogą przedwcześnie dojrzewać na plantacjach niewłaściwie nawadnianych i żywionych. Dlatego o jakość owoców w okresie przed jaki i w trakcie poszczególnych zbiorów, należy szczególnie zadbać. W tym celu rekomendujemy aplikację nawozu zawierających krzem Potasil Plus Krzem w dawce 2-3 l/ha w odstępach do 5-7 dni, na przemiennie z aplikacją nawozu wapniowego bez azotowego Wapno Mix Micro w dawce 3-6 l/ha.

Wapń i krzem aplikowane w zabiegach dolistnych przed i w czasie zbioru, na plantacji borówek przyczynią się do poprawy jakości i trwałości owoców borówek – szczególnie odmian późnych z przeznaczeniem na przechowywanie owoców. Więcej na ten temat omówione zostało w materiale załączonym niżej.

Dolistne nawożenie borówki wysokiej, celem poprawy jakości i trwałości owoców.

CHARAKTERYSTYKA MUSZKI PLAMOSKRZYDŁEJ

Podobnie jak muszka owocowa, muszka plamoskrzydła ma duże, czerwone oczy i żółto-brązowe ciało, jednak oba gatunki różnią się kilkoma cechami charakterystycznymi oraz sposobem żerowania.

Dorosłe samce charakteryzują się:
  • obecnością specyficznej czarnej plamki przy przedniej krawędzi skrzydeł,
  • dwoma zestawami czarnych grzebieni na podudziach przednich odnóży.

Dorosłe samice charakteryzują się:

  • obecnością silnego ząbkowanego pokładełka na końcu odwłoka.

Samiec muszki plamoskrzydłej

Samica muszki plamoskrzydłej

Muszka plamoskrzydła (forma letnia) żyje średnio 0,5 – 2 miesiące. W tym czasie przechodzi 4 stadia rozwojowe: jajo, larwa, poczwarka, osobnik dorosły. Samice są bardzo produktywne, w ciągu życia składają od około 220 aż do 560 jaj, z których wylęgają się larwy. Rozwój larw trwa od 3 do 13 dni i odbywa się w owocu tak samo jak przepoczwarzenie, które trwa 4-14 dni. Długość poszczególnych cykli jest silnie uzależniona od temperatury.

Cykl rozwojowy muszki plamoskrzydłej

Rozwój szkodnika jest obserwowany w temperaturze powyżej 10 st. C, a optymalna temperatura rozwoju to 20-25°C. Powyżej 30°C aktywność muszki plamoskrzydłej zdecydowanie słabnie.

Osobniki dorosłe zimują ukryte w różnych miejscach na plantacji: w opadłych owocach, na korze drzew, pod agrowłókniną lub na terenie zamieszkałym przez ludzi.

 

Monitorować obecność muszki plamoskrzydłej na plantacji należy w oparciu o pułapki z płynem wabiącym.

 

Jeśli masz pytania do naszych ekspertów zadaj je korzystając z zakładki ZADAJ PYTANIE