Utrzymanie owoców w dobrej jakości po zbiorczej jest w przypadku borówki bardzo pożądane. Choć owoc ten nie musi trafić do konsumentów w ciągu kilku godzin od zerwania. Ponieważ plantatorzy dysponują obiektami i technologiami pozwalającymi przechowywać owoce borówki w dobrej kondycji. Rynek szczególnie krajowy może zmusić nas do przetrzymania części plonów dłużej, ponieważ wchłania ograniczoną w danym momencie ilość owoców. Bywa, że owoc przechodzi przez kilku pośredników, nim dotrze na półkę lub na stragan. A to właśnie w miejscu, gdzie owoce spotykają się z ostatecznym konsumentem. Następuje weryfikacja ich jakości i trwałości, jakom sobą reprezentują. Dlatego myśląc o jakości owoców, przede wszystkim myślimy, z jakimi owocami spotka się ich ostateczny nabywca. O jakość oczekiwaną przez konsumentów plantatorzy muszą „walczyć” niemal codziennie na swojej plantacji.

Nawożenie wapniem i krzemem na plantacjach borówki

Czasem mamy sytuację, w której wapń jest niedostatecznie pobierany z gleby. Dzieje się tak w przypadku okresów suszy, zbyt dużej transpiracji czy w momencie przejścia wapnia w formę nierozpuszczalną i co za tym idzie niedostępną dla rośliny.
W tych i wielu innych przypadkach można wspomagać się nawożeniem dolistnym. Produktem bezpiecznym, który można w tej sytuacji stosować raz w tygodniu w dawce 3-6 l/ha jest WAPNO MIX MICRO, przy czym, należy zwrócić uwagę na dokładne pokrycie, roślin w czasie zabiegu. Celem poprawy pokrycia roślin cieczą roboczą w czasie zabiegu jest dodanie adiuwanta OPTYMAL FILM w dawce 0,3 l/ha

Drugim pierwiastkiem, który sprzyja trwałości po zbiorczej owoców borówki to krzem. Ten specyficzny pierwiastek obecny w glebie nie rozpuszcza się w wodzie. Najkorzystniejsza dla roślin formą krzemu jest kwas ortokrzemowy dostępny w nawozie POTASIL PLUS KRZEM. Nawóz ten zawiera dodatkowo potas. Stosujemy go w dawce 3-4 l/ha w 300-400 l wody. Pamiętajmy, iż jeśli chcemy wykorzystać pełne możliwości krzemu w poprawie jakości i trwałości naszych owoców. Nawóz dolistny POTASIL PLUS KRZEM musi być aplikowany regularnie najlepiej co 7-10 dni.
Jeśli masz dodatkowe pytania dotyczące poprawy jakości i trwałości owoców, pisz śmiało jarek@calfert.pl
Więcej informacji, iż zaleceń w materiale filmowym.

 

 

Nawoz-krzemowy-z-potasem-do-dokarmiania-dolistnego-roślin
Nawoz krzemowy

preparat-wapniowy-Wapno-Mix-Micro-calfert