Zasady przygotowania pożywki do fertygacji malin odmian jesiennych.

 

Maliny odmian jesiennych na wielu plantacjach wchodzą obecnie w kluczowy okres, który będzie warunkował jakość i wielkość plonów. Z tego względu warto zastosować zabiegi, które zwiększą szansę na uzyskanie zdrowych i wartościowych owoców.

Zachęcamy do przeczytania wskazówek dotyczących przygotowania pożywki i do obejrzenia materiału przygotowanego przez.

Albert Zwierzyńskiego

 

Chcesz 5% rabatu na nasze produkty?
Chcesz otrzymać 5% rabatu na zakup produktów Calferta, w sklepie wpolu.pl?
Klikając przycisk „Zapisz się!” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas newsletterów i akceptujesz Regulamin. Będziemy przetwarzać Twoje imię oraz adres e-mail w celu przesyłania Ci informacji handlowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Calfert Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityka prywatności.

Jak nawozić maliny odmian jesiennych?

W przypadku malin odmian owocujących na pędach tegorocznych można wziąć pod uwagę dwojaki sposób nawożenia. Z jednej strony mamy rozwiązanie jakim jest nawożenie posypowe (w przypadku upraw klasycznych, bez stosowania ściółek w rzędzie roślin). Rekomendowanym produktem będzie tu nawóz wieloskładnikowy Fertimax Complex NPK 12-11-18 bądź  nawóz oparty na saletrze potasowej i wapniowej.

Z drugiej strony – polecaną opcją jest też fertygacja malin – czyli połączenie nawożenia z procesem nawadniania kroplowego.

Jak połączyć nawożenie z nawadnianiem?

Mając na uwadze obecne warunki atmosferyczne rośliny wymagają regularnego podlewania. Koniecznie należy dbać o to by maliny miały tzw. „komfort wodny” – czyli by nie były przesuszane ani przelewane. Najlepiej korzystać z tensjometru, który ułatwi pomiar wilgotności na naszej plantacji – dzięki bieżącemu monitorowaniu wskazań tego urządzenia łatwiej będzie dopasować dawki wody, do potrzeb panujących na danej plantacji..

W sytuacji, gdy dojdzie do nadmiernego nawodnienia lub innego zjawiska wpływającego negatywnie na system  korzeniowy – warto zastosować biostymulację ryzosfery. W tym celu rekomendujemy zastosowanie:

  • nawozu Humik (który wpływa na odbudowę i wzmocnienie systemu korzeniowego) w dawce 5l/ha bądź
  • produktu Askan w dawce 6l/ha (dostarczającego roślinom energii i wigoru).
Chcesz 5% rabatu na nasze produkty?
Chcesz otrzymać 5% rabatu na zakup produktów Calferta, w sklepie wpolu.pl?
Klikając przycisk „Zapisz się!” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas newsletterów i akceptujesz Regulamin. Będziemy przetwarzać Twoje imię oraz adres e-mail w celu przesyłania Ci informacji handlowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Calfert Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityka prywatności.

 

Nawozy rekomendowane do fertygacji malin w fazie kwitnienia i owocowania.

W najbliższym czasie (czyli jeszcze przez kilka dni), gdy rośliny są jeszcze w fazie wzrostu wegetatywnego, warto wzmacniać maliny nawozem wieloskładnikowym Fertygold 18-18-18 + mikro, który ma nie tylko zrównoważony skład, ale co ważne, jest dobrze rozpuszczalny w wodzie. Jego zadaniem jest również zapewnienie roślinie komfortu żywieniowego.

W sytuacji, gdy maliny będą wymagały wzmocnienia dodatkową dawką mikroelementów (ponad tą, która jest już zawarta w nawozach z serii FERTYGOLD) polecamy użycie produktu Calfert Berry Duo w dawce 2,5-3,5 l/ha (jest to kompleksowy, mikroelementowy i bezpieczny  płynny nawóz, który można dodać do zbiornika zawierającego już Fertygold, by ubogacić pożywkę w niezbędne mikroelemnty).

Kolejny składnik, który będzie doskonale uzupełniał pożywkę, to magnez. Można go dostarczyć np. w postaci produktu Calfert Basic Magnez (jego płynna formuła jest niezwykle łatwa w użyciu i znakomicie nadaje się do fertygacji).

Fertygacja malin w okresie owocowania

Cykl pierwszy – zbiornik B

W momencie, gdy pojawiają się już pierwsze zawiązki owocowe, formułę równowagi (ujętą w produkcie Fertygold 18-18-18) zmieniamy na nawóz o przewadze potasu – Fertygold 9-18-27 (o obniżonej zawartości azotu a podwyższonej zawartości potasu), który wzmocni budowanie owocu (wpływając pozytywnie na jego wygląd, jakość jak również lepszy smak).

W tej fazie również warto zadbać o dostarczenie koncentratu mikroelementowego (np. poprzez wspominamy już wyżej Calfert Berry Duo) oraz magnezu (Calfert Basic Magnez).

Cykl drugi – zbiornik A

Podczas fertygacji nie zapominamy o wapniu – zwłaszcza w okresie kwitnienia i owocowania – w kolejnym (odrębnym cyklu) podajemy więc roślinom pożywkę zawierającą ten pierwiastek.

Proponujemy sięgnięcie np. po produkt Haifa Cal Prime (17-0-0+33 CaO), który polecany jest plantatorom poszukującym rozwiązań, które sprawdzą się w trudnych warunkach wzrostu (ze względu na podwyższoną zawartość azotu i wysoką zawartość wapnia).

Drugim produktem wapniowym, który należy stosować jest Neutrasol w dawce 10l/ha. Jest to nowy nawóz o unikatowej formule wapniowej, zawierający 9% CaO oraz magnez. Takie połącznie stanowi doskonałe uzupełnienie tych ważnych pierwiastków i z powodzeniem może być stosowane przy fertygacji malin w fazie kwitnienia, owocowania i w okresie zbiorów owoców.

W przypadku pytań o fertygację w uprawie malin a także innych gatunków jagodowych oraz chęci odbycia konsultacji związanych z użyciem konkretnych produktów czy omówienia wyników analiz gleby bądź wody służymy radą i wsparciem, wystarczy kliknąć  i ZADAĆ PYTANIE 

zadaj pytanie