Uprawa borówki nie należy do najłatwiejszych, ale nie trzeba się jej obawiać. Pewnych aspektów i zawiłości uprawowych po prostu należy się nauczyć. Jedną z takich kwestii jest odpowiednie nawożenie borówki poprzez fertygację. Aby rośliny mogły osiągnąć najwyższy potencjał plonotwórczy i w pełni wykształcić najlepszej jakości owoce, należy borówkom zapewnić komfort w strefie korzeniowej. Jak to zrobić i wygenerować plon? Opowiada Jarek Barszczewski – posłuchaj (film pod tekstem).

Jak nawozić borówki, by cieszyć się dorodnymi owocami?

Znajdujemy się na kwaterze borówki odmiany „BuleJay” w centralnej Polsce. To rośliny posadzone w 2015 roku. Ważnym makroelementem wpływającym na budowę plonu jest azot. W okresie zbiorów łatwo można podać roślinom łatwo dostępny azot poprzez fertygację. W tym celu wykorzystuje się saletrę wapniową lub saletrę amonową w rozsądnych ilościach.

Wspomniane nawozy można dodać w układzie fertygacyjnym do zbiornika A. Do zbiornika B należy dodać nawóz zwierający potas, niezbędny dla wzrostu owoców, fosfor i oczywiście azot. Można to zrobić, wykorzystując wieloskładnikowe nawozy FERTYGOLD, które bardzo dobrze rozpuszczają się w wodzie i mogą być łatwo dostarczane w strefę korzeniową za pomocą linii kroplujących. Polecamy wykorzystanie FERTYGOLD 9-18-27 + Mg + mikro lub nawozu FERTYGOLD 15-5-30 + Mg + mikro.

W doborze nawozów do fertygacji ważne jest odpowiednie zachowanie stosunku pomiędzy azotem i potasem a wapniem. To istotne z punktu widzenia wspomagania wzrostu owoców – wapń jest ważnym pierwiastkiem zapewniającym jakość i trwałość owoców. Przeczytasz o tym w artykule:

;

Dolistne nawożenie borówki wysokiej, celem poprawy jakości i trwałości owoców.

Ile podać nawozu do fertygacji?

Ilość nawozu musi być dostosowana do takich zmiennych, jak odmiana, wiek plantacji, obłożenie roślin owocami. Pamiętajmy, aby od strony żywienia i nawodnienia zapewnić roślinom komfort celem prawidłowego wzrostu i rozwoju owoców borówki. Roślina  nie może zwiędnąć w godzinach okołopołudniowych. Nie można jej też zasolić, bo będą dojrzewały owoce niedorośnięte. Stosujemy zasadę – małe dawki, a często.

Nawóz FERTYGOLD 9-18-27 + Mg + mikro możemy podać w dawce 25 kg na ha na tydzień. Jeśli w jednym tygodniu podajemy nawozy ze zbiornika A i B, to stosujemy po połowie dawki, czyli nawozy w zbiorniku A w dawce 12 kg na ha na tydzień, a FERTYGOLD 9-18-27 + Mg + mikro w dawce 12 kg na ha na tydzień.

Pamiętajmy, aby nawozy aplikować regularnie – dojrzewające i rosnące owoce NIE MOGĄ CZEKAĆ na pożywkę, bo nie urosną do oczekiwanych wielkości. Podane dawki nawozów można wtłoczyć z przykładowo 25 000 litrową ilością wody na hektar plantacji, co daje stężenie roztworu roboczego 0,1% aplikowanego pod rośliny i nie doprowadzi do zasolenia.

Chcesz 5% rabatu na nasze produkty?
Chcesz otrzymać 5% rabatu na zakup produktów Calferta, w sklepie wpolu.pl?
Klikając przycisk „Zapisz się!” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas newsletterów i akceptujesz Regulamin. Będziemy przetwarzać Twoje imię oraz adres e-mail w celu przesyłania Ci informacji handlowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Calfert Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityka prywatności.

Zapraszam do obejrzenia materiału video;

 

 

Program fertygacji borówki w okresie zbiorów.

Cykl 1

Zbiornik A

saletra wapniowa lub w razie potrzeby saletra amonowa

Zbiornik B

FERTYGOLD 9-18-27 + Mg + mikro + Calfert Berry Duo

Lub

Cykl 2

Zbiornik A

saletra wapniowa lub w razie potrzeby saletra amonowa

Zbiornik B

FERTYGOLD 15-5-30 + Mg + mikro + Calfert Berry Duo

Dawki nawozów w zależności od strategi aplikacji, są szczegółowo omówione w materiale video.