Uprawa borówki nie należy do najłatwiejszych. To też nie jest najtrudniejsza uprawa. Pewnych aspektów i zawiłości uprawowych, po prostu należy się nauczyć. Jednym z takich kwestii, jest odpowiednie nawożenie borówki, poprzez fertygacje. Celem osiągnięcia jak najwyższego potencjału plonotwórczego. Aby rośliny mogły w pełni wykształcić najlepszej jakości owoce. Aby osiągnąć ten cel, należy borówką zapewnić komfort w strefie korzeniowej. Jak to uczynić? Jak wygenerować plon? Opowie Jarek Barszczewski. Posłuchaj.

Jak nawozić borówki, aby rosły i rosły jak największe.

Znajdujemy się na kwaterze borówki w centralnej Polsce, odmiany „BuleJay”. Posadzonej w 2015 roku. Ważnym makroelementem wpływającym na budowę plonu, jest azot. W tym celu w okresie zbiorów rośliną poprzez fertygacja można, podać łatwo dostępny azot wykorzystując, saletrę wapniową lub saletrę amonową, w rozsądnych ilościach. Wspomniane nawozy można dodać w układzie fertygacyjnym do zbiornika A. Do zbiornika B, należy dodać nawóz zwierający potas, niezbędny dla wzrostu owoców, fosfor i oczywiście azot. Można, to uczynić wykorzystując, wieloskładnikowe nawozy FERTYGOLD. Które bardzo dobrze rozpuszczają się w wodzie i mogą być łatwo dostarczane w strefę korzeniową za pomocą linii kroplujących. W tym celu można wykorzystać FERTYGOLD 9-18-27 + Mg + mikro lub nawóz FERTYGOLD 15-5-30 + Mg + mikro. W doborze nawozów do fertygacji ważne jest odpowiednie zachowanie stosunku pomiędzy azotem, potasem a wapniem. Dlatego, aby dostarczając azot i potas, wspomagać wzrost owoców, nie zapominając o wapniu. Ważnym pierwiastku z punktu widzenia jakości i trwałości owoców. O czym przeczytasz w artykule;

Dolistne nawożenie borówki wysokiej, celem poprawy jakości i trwałości owoców.

Ile podać nawozu do fertygacji?

To ważne pytanie, a na jego odpowiedź składają się takie elementy, jak odmiana, wiek plantacji, obłożenie roślin owocami. Pamiętajmy, aby od strony żywienia i nawodnienia zapewnić rośliną komfort, celem prawidłowego wzrostu i rozwoju owoców borówki. Nie za dużo, nie za mało. Czyli nie może zwiędnąć w godzinach około południowych. Nie można jej zasolić, bo będą dojrzewały owoce niedorośnięte. Czyli małe dawki a często. Jeśli chcemy aplikować nawóz FERTYGOLD 9-18-27 + Mg + mikro, to możemy go podać w dawce 25 kg na ha na tydzień. Jeśli w jednym tygodniu podajemy nawozy ze zbiornika A i B, to stosujemy po połowie dawki, czyli nawozy w zbiorniku A w dawce 12 kg, na ha na tydzień, a FERTYGOLD 9-18-27 + Mg + mikro w dawce 12 kg, na ha na tydzień. Pamiętajmy, aby nawozy aplikować regularnie, dojrzewające i rosnące owoce NIE MOGĄ CZEKAĆ na pożywkę, bo nie urosną do oczekiwanych wielkości. Podane dawki nawozów można wtłoczyć z przykładową 25 000 litrową ilością wody na hektar plantacji. Co daje nam stężenie roztworu roboczego 0,1%, aplikowanego pod rośliny, które nie doprowadzi do zasolenia.

 

Zapraszam do obejrzenia materiału video;

Program fertygacji borówki w okresie zbiorów.

Cykl 1

Zbiornik A

saletra wapniowa lub w razie potrzeby saletra amonowa

Zbiornik B

FERTYGOLD 9-18-27 + Mg + mikro + Calfert Berry Duo

Lub

Cykl 2

Zbiornik A

saletra wapniowa lub w razie potrzeby saletra amonowa

Zbiornik B

FERTYGOLD 15-5-30 + Mg + mikro + Calfert Berry Duo

Dawki nawozów w zależności od strategi aplikacji, są szczegółowo omówione w materiale video.