Chociaż za oknem pogoda bardziej przypomina wiosnę niż zimową, to niska temperatura z poprzednich miesięcy mogła negatywnie wpłynąć na truskawki. W tym artykule podpowiemy, jak sprawdzić, czy korony truskawek uległy uszkodzeniom mrozowym. Podkreślić należy, że na początku lutego wykonujemy pierwsze wstępne oceny stanu przezimowania roślin, jaki ewentualnego wystąpienia uchodzeń korony truskawki spowodowanego niskimi temperaturami w okresie spoczynku. Uszkodzenia spowodowane mrozem czy wiatrem jeszcze mogą się pojawić, ponieważ na drugą połowę lutego i przełom marca, zapowiadane są znaczące spadki temperatury. Po drugie ocena problemu i skali przemrożeń dokonanych na początku lutego może zmienić się i pogłębić z czasem, dlatego lustrację należy powtórzyć po upływie około 3-4 tygodni. Aby być pewnym dla której kwatery, odmiany czy działki problem występuje i w jakim zakresie jest on obecny na naszej plantacji. Różnice pomiędzy kwaterami, odmianami czy działkami w stopniu występowania uszkodzeń mrozowych na koronie truskawek mogą się znacząco różnić.

DSC_1020DSC_1181

Jak prawidłowo prowadzić lustrację truskawek wczesną wiosną.

Na plantację udajemy się z łopatką, szpadlem lub saperką oraz ostrym nożem. Wykopujemy kilka losowych roślin, z plantacji oceniając ich system korzeniowy. Po otrzepaniu korzeni z gleby kroimy koronę truskawek wzdłuż, uwaga na ostry nóż, aby się nie skaleczyć!. Po przekrojeniu korony sprawdzamy, czy jej tkanka ma kolor biały, czy jest brązowa oraz, czy zbrązowienia występują na części korony, czy na całości. Dzięki tak prowadzonej ocenie możemy szacunkowo określić skale uszkodzeń mrozowych, a co za tym idzie odpowiednio zaplanować i przeprowadzić zabiegi regeneracji, biostymulacji, nawożenia i fertygacji. Ponieważ innego podejścia do wymienionych wyżej kwestii oczekiwać będą rośliny zdrowe nie uszkodzone, a innego rośliny z uszkodzeniami mrozowymi.

Poniżej prezentujemy kilka zdjęć, z różnych plantacji, jakie odwiedził Albert Zwierzyński w rejonie południowego Mazowsza na różnych plantacjach truskawek.

DSC_0774
Odmiana 'Aprica’ posadzona w sierpniu 2023 roku, uprawiana na płask, bez okrywy z agrowłókniny. Po przekrojeniu korony widać że tkanka jest koloru białego, nie została uszkodzona w czasie zimy.
DSC_0815
Przekrój przez koronę główną i koronę boczną na odmianie 'Rumba’ uprawianej na płask. Rośliny są po drugim roku owocowania, nie były okrywane. Widoczne są zbrązowienia tkanki na koronie głównej, świadczące o uszkodzeniach, korona boczna jest koloru białego i może wydać plony w 2024.
DSC_0807
System korzeniowy na odmianie 'Rumba’ po drugim roku owocowania, wygląda bardzo słabo. Jest nie rozwinięty i widoczne są zbrązowiałe, wręcz czarne korzenie. Takie rośliny za pomocą fertygacji należy regenerować przy wykorzystaniu ASKANu i HUMIKa.
DSC_0845
Królowa Grójeckich plantacji czyli ’ Marmolada-Onebor’ również z widocznymi uszkodzeniami po przekrojeniu korony. Ta odmiana jest dość silna więc przy należytej biostymulacji należny się spodziewać regeneracji korony.
DSC_0854
Odmiana 'Flair’ uprawiana w tunelu na zagonach, byłą okryta agrowłókniną. po przekrojeniu korony uszkodzenia nie są widoczne. Korona truskawki jest biała a rośliny wyglądają bardzo ładnie jak na ten okres.
DSC_0895
Korona odmiany 'Twist’ uprawianej w tunelu na zagonach, rośliny były okrywane agrowłókniną. Widoczne dość lekkie przebarwienia, które przy odpowiedniej biostymulacji mogą nie stanowić problemu we wzroście i rozwoju roślin.
DSC_0944
Odmiana 'Munira’ rośliny wyglądają jak by były uprawiane przez co najmniej pięć lat. Wysadzone w tunel zblokowany zostały w sierpniu 2022 roku z dobrej jakości sadzonki doniczkowanej. redukcja masy liściowej jej oczyszczenie i korekta liczby koron, jak najbardziej wskazana na tej odmianie.
DSC_0952
Po przekrojeniu korony odmiany 'Munira’ widoczne są przebarwienia, świadczące o uszkodzeniach spowodowanych zimowymi mrozami.
DSC_1002
Odmiana 'Rumba’ uprawiana w polu na płask, bez okrywy. Korona wygląda dość dobrze, lekkie praktycznie nie widoczne przebarwienia będą zredukowane odpowiednia biostymulacją.
DSC_1056
Odmiana 'Alba’ uprawiana w otwartym polu bez okrywy. Korona w dolnej części przebarwiona. Rośliny są zdolne przy odpowiedniej pomocy do regeneracji uszkodzonych fragmentów.
DSC_1046
Odmiana 'Rumba’ rośliny wykopane z plantacji która nie byłą objęta należytą opieką w okresie jesiennym. Nie byłą okryta agrowłókniną, na której występowało silne zachwaszczenie. Stopień uszkodzenia korony jest bardzo poważny. Pytanie brzmi nie jak regenerować rośliny, ale czy to się opłaci?

coverphoto FB_czerwona belka

Szczegółowo programy nawożenia, biostymulacji i regeneracji uszkodzonych roślin zostaną omówione przez ekspertów firmy Calfert, Jarosława Barszczewskiego i Alberta Zwierzyńskiego, oraz Pana doktora Zbigniewa Jarosza z Doradcy Jagodowego. W czasie konferencji dla plantatorów Praktycznie o Truskawkach, która odbędzie się 2 marca 2024 we Wrocławiu i 3 marca 2024 w Strachowie koło Płońska.

 

Niniejsze zdjęcia mają wartość poglądową, prezentowane przebarwienia korony lub ich brak należy odnosić tylko do plantacji, z jakich rośliny pochodzą. Powinny być tylko sugestia, aby sprawdzić kondycje roślin po okresie zimowym. Zdjęcia i omawiane sytuacje na odwiedzanych plantacjach nie powinny być odnoszone do innych plantacji. Ponieważ o stopniu uszkodzeń mrozowych, decydują warunki atmosferyczne, sposób uprawy, lokalizacja, okrywa plantacji, postępowanie z przygotowaniem roślin do zimy w okresie jesiennym. Te same odmiany mogą wykazywać inne stopnie uszkodzenia korony na innych plantacjach. Dlatego każdorazowo ocenę uszkodzeń i kondycję roślin po zimnie należy prowadzić szczegółowo i indywidualnie dla każdej kwatery.

Niniejsze zdjęcia są własnością Alberta Zwierzyńskiego i są chronione prawami autorskimi i pokrewnymi. Jeśli chciałbyś je wykorzystać lub użyć prosimy o kontakt z autorem albert@calfert.pl