Podczas wizyty na Farmie Mój Owoc Albert Zwierzyński rozmawiał z Mateuszem Maruszewskim na temat prac niezbędnych do wykonania na początku sezonu (więcej na ten temat przeczytacie w tym artykule).

Ale to nie jedyny temat, który został poruszony podczas wizyty. W drugiej części rozmowy panowie omawiali odmiany wczesne, które z sukcesem są uprawiane na Farmie Mój Owoc.

Wczesne odmiany truskawki, ‘Limlouisa’ nie taka wczesna ale atrakcyjna

W  tunelu solowym posadzona została w 2022 roku bardzo ciekawa odmiana ‘Limlouisa’ (L 1119), która będzie królować u Mateusza już drugi sezon. Sprawdziła się doskonale, dlatego bez chwili wahania Mateusz podjął decyzję o pozostawieniu jej także na sezon 2024. Odmiana ‘Limlouisa’ jest truskawką średnio wczesną – jej owocowanie odbywa się w podobnym terminie co u odmiany ‘Rumba’. Roślina charakteryzuje się jasnymi liśćmi, jej kwiaty dorastają do powierzchni liści, ma zwarty pokrój. Jej owoce są atrakcyjne wizualnie – są ładnie wybarwione, kształtne, są również bardzo smaczne, o poziomkowym posmaku. Uważana jest za odmianę premium. Roślina ma bardzo wysoki potencjał pojedynczego zbioru, lecz okno zbioru jest krótkie, w porównaniu do innych odmian truskawek.
Odmiana polecana jest do uprawy w tunelowej w glebie lub w podłożu kokosowym. Jeśli chodzi o uprawy w otwartym polu na płask, to tę formę uprawy należy jeszcze testować, gdyż odmiana wzbudzała kontrowersje w testach polowych.

Ciekawostką jest, że odmiana ‘Limlouisa’ została przekazana na aukcję podczas tegorocznego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przez Farmę Mój Owoc. Była hitem – pierwszy zebrany kilogram truskawek został wylicytowany za 790 zł!

Odmiana ‘Limlouisa’ (L 1119), uprawiana w tunelu w na Farmie Mój owoc, 2023. fot. Z. Jarosz

W ubiegłym roku odmiana ‘Limlouisa’ była sprzedawana na Farmie Mój Owoc wyłącznie dla klientów detalicznych, którzy zapisywali się na listę, aby móc ją kupić. Owoce tej odmiany nie weszły na rynek hurtowy ani do marketów. To bardzo dobra wiadomość dla plantatorów i zachęta do uprawy tej odmiany, bo jest pożądana na rynku truskawkowym.

W tym roku Mateusz postanowił także wypróbować inną odmianę, bardzo podobną, pochodzącą z polskiej hodowli, ale skierowaną do zupełnie innego klienta i na inny rynek, bo mowa tu o odmianie, która jest idealna na przetwory, lody, czy do liofilizacji.

Odmiana ‘Limlouisa’ (L 1119) po pierwszym roku owocowania w uprawie tunelowej

Czy odmiana 'Glorielle’ zastąpi 'Albę’ i 'Flair’ w tunelu?

Odmiana ‘Glorielle’ uprawiana w solowym tunelu foliowym w Niemczech

Drugą odmianą, która jest uprawiana na Farmie Mój Owoc jest odmiana ‘Glorielle’. Ją również zaliczamy do grupy odmian wczesnych, owocuje około 3-4 dni przed 'Clery’, według doświadczeń prowadzonych w Niemczech. Rodzi bardzo wyrównane i smaczne owoce, i zdaniem hodowcy, nie ma tendencji do drobnienia po pierwszych zbiorach. Jest to odmiana o bardzo dużym zapotrzebowaniu na wapń, polecana jest do uprawy tunelowej na przyspieszony wzór oraz do sprzedaży bezpośredniej. Niestety wykazuje podatność na mączniaka prawdziwego liści truskawki.

Albert Zwierzyński miał możliwość przyjrzenia się jej podczas doświadczeń w Niemczech, gdzie była uprawiana w tunelach – warto zwrócić na nią uwagę, bo jest to odmiana z wysokim potencjałem – zarówno z uwagi na satysfakcjonujące zbiory, a także jakość i smak owoców.

odmiana ‘Glorielle’ wysadzona na podwyższonych zagonach w tunelu foliowym w sierpniu 2023

Delikata skórka owoców truskawki, czy możne być to problem?

Na ‘Glorielle’ postawił także w tym roku Mateusz i posadził ją w jednym ze swoich tuneli. Często powtarzaną opinią na jej temat jest to, że charakteryzuje się delikatną skórką, co może obniżać trwałość pozbiorczą tej odmiany. Nie jest to jednak żaden problem, ponieważ nawóz Potasil Plus Krzem, który zawiera 20% krzemu w przeliczeniu na SiO2 będzie odpowiednio wzmacniał skórkę owoców. Drugim, równie ważnym pierwiastkiem, pozytywnie wpływającym na trwałość pozbiorczą jest wapń. Jest on dostępny pod postacią produktu Wapno Mix Micro, bogatego w wapń, a także cynk i mangan.
W ułożeniu odpowiedniego planu fertygacji z użyciem tych nawozów w celu dostarczeniu odpowiedniej ilość wapnia i poprawy trwałości pozbiorczej owców chętnie pomoże doktor Zbigniew Jarosz, Doradca Jagodowy.

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy Alberta Zwierzyńskiego i Mateusza Maruszewskiego z Farmy Mój Owoc

Pierwszą część rozmowy Alberta Zwierzyńskiego z Mateuszem Maruszewskim obejrzysz tu:

Zamykamy tunele foliowe z truskawkami ma Farmie Mój Owoc. Na co zwrócić uwagę rozpoczynając sezon?