Na plantacji truskawek w rejonie Czerwińska nad Wisłą została skoszona masa liściowa po zbiorach owoców. Międzyrzędzia zostały potraktowane glebogryzarką celem usunięcia tego co po zbiorach się znajdowało, wymieszania słomy z glebą, dopowietrzenia systemu korzeniowego.

Koszenie liści – bo na to chcieliśmy dziś zwrócić szczególną uwagę, jest zabiegiem fitosanitarnym, dla roślin jest to niezwykle stresowy zabieg ponieważ panują wysokie temperatury, rośliny nie mają jak się schładzać, a więc cierpią. System korzeniowy nie ma jak pobrać wody, bo nie ma powierzchni transpiracyjnej. Wszystko to sprawia właśnie, że rośliny wpadają w silny stres.

Z drugiej strony, to, na czym aktualnie zależy plantatorom, to nie bujny wzrost roślin, lecz odbudowa i rewitalizacja systemu korzeniowego oraz na odtworzeniu masy liściowej i założeniu pąków kwiatostanowych na rok przyszły. To właśnie jest cel działania uprawek i wszystkich zabiegów pozbiorczych na plantacji. Możemy, a nawet powinniśmy tym roślinom pomóc, dlatego opowiemy o stosowaniu preparatów aminokwasowych w zabiegach dolistnych.

Ważne aminokwasy

Bardzo dobrym produktem aminokwasowym portfelu firmy Calfert jest AminoVital Power. Produkt proszkowy, zawierający 80% wolnych aminokwasów, które stymulują roślinę. Jest to organiczny stymulator wzrostu roślin, zarejestrowany również w uprawach ekologicznych. Dzięki temu, że jest to forma proszkowa, występuje w nim bardzo wysoka koncentracja aminokwasów. Dawki jakie stosujemy w zabiegach dolistnych są dość niskie, bo to już 0,5 kg/ha. Stosując AminoVital Power warto zastosować dyszę o nieco wyższym wydatku, aby produkt miał szansę dotrzeć we wszystkie miejsca Drobna kropla czasami może być zwiewana przez wiatr. AminoVital Power jest bardzo wydajny. Obniża pH cieczy roboczej, jest bardzo łatwo rozpuszczalny, zatem bardzo dobrze nadaje się do tworzenia mieszanin zbiornikowych, co w kontekście ochronny plantacji po zbiorach przed chorobami i szkodnikami jest korzystne, ponieważ AminoVital Power w dawce 0,5 kg/ha możemy stosować wraz ze środkami ochrony roślin. Zabieg można wykonać co 7 dni, razem z zabiegiem ochroniarskim.

Drugim sprzymierzeńcem w walce o dobrą kondycję roślin i wyprowadzenie ich ze stresu jest Valkiria Power Alg, który jest wytwarzany z alg norweskich. Zawiera około 65% koncentratu pochodzenia algowego, ma niskie pH – 4,5 i wysoką koncentrację takich substancji, jak mannitol i kwas alginowy.

Kolejny antystresant to BioSmart. Stosuje się go w dawce 2 l/ha. Jest to produkt unikatowy, jeśli chodzi o kompozycję, ponieważ zawiera metabolity drożdży. Można go mieszać ze środkami ochrony roślin. Jego pH jest delikatnie kwaśne, około 6,5, więc również tworzy dobre kompozycje w zbiornikach opryskiwaczy.

Podsumowując kwestię związaną z biostymulacją plantacji po zbiorach w aspekcie koszenia liści, zaczynamy od zabiegu AminoVital, następnie albo Valkiria, albo Biosmart, potem powtórka i w międzyczasie drugi zabieg AminoVitalem.

Schemat żywienia truskawek po zbiorach i koszeniu liści

Aby rośliny tworzyły pąki kwiatowe, trzeba wprowadzić żywienie. Gdy jest sucho, warto spróbować zastosować taki produkt, który się rozpuści w warunkach rosy. Zatem należy odwrócić kolejność – najpierw zastosować na przykład saletrę wapniową (jeśli na plantacji jest słoma warto dodać jeszcze trochę saletry amonowej na konto mineralizacji tej substancji), dopiero po jakimś deszczu albo po 2 tygodniach można dołożyć NPK w standardowych dawkach – 100 kg saletry wapnia (to jest 15 kg azotu) i 100 kg jakiegoś NPK, powiedzmy o 12-procentowej zawartości azotu. Jednak jeżeli byłyby duże opady deszczu, azot saletrzany zostanie wpłukany w głąb gleby i może okazać się konieczne jego uzupełnienie. Dlatego przed zastosowaniem jakichkolwiek preparatów warto wykonać analizę gleby, aby nie stosować żywienia luksusowego.

Biostymulacja na lepsze wiązanie pąków kwiatowych

Po zbiorach, gdy kosimy liście, pamiętajmy o zabiegach biostymulacyjnych po to, żeby niwelować stres powstały w wyniku koszenia, i po to, żeby rośliny przygotować do najważniejszego momentu w czasie sezonu, czyli do zawiązania pąków kwiatowych na kolejny sezon. To z tego potencjału, który rośliny za chwilę zawiążą (ten okres rozpocznie się około połowy sierpnia), będziemy zbierać plony w kolejnym sezonie.

W przypadku pytań zachęcamy do skorzystania z zakładki Kontakt na naszej stronie internetowej.

Już teraz zachęcamy do obejrzenia rozmowy Jarosława Barszczewskiego z Albertem Zwierzyńskim na naszym kanale na YouTube.