To była inspirująca, dwudniowa dawka rzetelnej wiedzy. Wysoka frekwencja, żywe dyskusje, maksimum merytoryki. Jednym słowem: działo się! U progu sezonu, 2–3 marca 2024 odbył się dwudniowy maraton: Praktycznie o Truskawkach… i nie tylko. Organizatorem tego wydarzenia był Doradca Jagodowy wraz z partnerami głównymi Boryna i Osadkowski S.A. Konferencję zrealizowano we współpracy z 25 firmami, w tym z firmą Calfert. Eksperci z branży jagodowej dzielili się swoimi doświadczeniami podczas szkoleń we Wrocławiu (2.03.2024 r.) i Strachowie (3.03.2024 r.).

Konferencja Praktycznie o Truskawkach to czas rzeczowych wystąpień ekspertów, wymiany poglądów i bezpośredniego doradztwa. Cel był jeden: maksimum praktycznej wiedzy o tym, jak odnieść sukces w uprawie truskawek. Poruszano tematy dotyczące kluczowych aspektów produkcji truskawek, począwszy od zdrowotności systemu korzeniowego, poprzez racjonalne i efektywne nawożenie i ochronę, po najnowsze trendy obejmujące technologie uprawy truskawek i malin w systemach bezglebowych, w tunelu i na zagonach. To również okazja do nawiązania wartościowych kontaktów oraz wymiany doświadczeń i poglądów dotyczących uprawy roślin jagodowych.

praktycznie-o-truskawkach-wroclaw-2024
Konferencja Praktycznie o Truskawkach we Wrocławiu

Nawożenie truskawek w praktyce

Jednym z głównych tematów poruszanych na konferencji Praktycznie o Truskawkach było nawożenie i biostymulacja. W tym sezonie te zabiegi będą miały szczególne znaczenie. Jak bowiem zauważył Jarosław Barszczewski (Calfert), na wielu plantacjach nasilają się problemy związane z nadmierną wilgotnością w glebie. Wpływa ona na zaburzenia w pobieraniu składników pokarmowych, zaburzenia systemu korzeniowego, ale też… zwiększoną aktywność gryzoni.

Jaroslaw-Barszczewski-Calfert-Praktycznie-o0Truskawkach-Starchowow-2024
Jarosław Barszczewski z firmy Calfert omówił aktualną sytuację na plantacjach truskawek

Kwestie ekonomicznej strategii nawożenia truskawek omówił Albert Zwierzyński (Calfert). Podstawą piramidy każdego nawożenia roślin, bez względu na wybraną technologię, jest analiza chemiczna – gleby, podłoża czy wody.  Wśród polecanych produktów prelegent wymienił nawóz wieloskładnikowy FERTIMAX COMPLEX. Jest to nawóz NPK o niskiej zawartości chlorków zawierający 12% azotu, 11% fosforu i 18% potasu. Produkt jest wzbogacony o magnez, siarkę i mikroelementy, bardzo potrzebne na początku wegetacji. Jak zaznaczył przy tym prelegent, lepiej podawać nawozy w mniejszych, dzielonych dawkach niż w jednej większej.

Albert-Zwierzynski-Calfert
Strategie taniego i skutecznego nawożenia z uwzględnieniem różnych technik omówił Albert Zwierzyński z firmy Calfert

Biostymulacja upraw truskawek w trzech etapach

Więcej na temat biostymulacji roślin, szczególnie po tak nietypowej zimie, jak w tym sezonie, mówił dr hab. Zbigniew Jarosz (Doradca Jagodowy, UP w Lublinie). Zaproponował on strategię podzieloną na trzy etapy. Po pierwsze, pracujemy nad wsparciem systemu korzeniowego poprzez aplikację strukturotwórczych preparatów humusowych. To też czas na stosowanie preparatów stymulujących rozwój korzeni, takich jak chociażby HUMIK. Jak dodał, stymulatory ryzosfery warto łączyć z nawozami o wysokiej zawartości fosforu, takimi jak FERTYGOLD 9-45-15 + mikro.

zbigniew-jarosz-doradca-jagodowy
Dr hab. Zbigniew Jarosz mówił o regeneracji roślin po zimie

Następnie wspomagamy budowę masy zielonej poprzez stosowanie stymulatorów roślinnych pobudzających rozwój wegetatywny. Ten etap jest bardzo ważny, aby zdrowe, dobrze rozwinięte liście zdołały wykarmić przyszły plon. I tak przechodzimy do trzeciego etapu – wspieranie rozwoju generatywnego rośliny. Do tej roli świetnie nadają się biostymulatory kwitnienia i zawiązywania owoców. Produktem najnowszej generacji jest BIO BASSTYL GRAND, stymulator oparty o brasinosteroidy. Zwiększa on ilość wybijających się kwiatostanów, a przy okazji ogranicza presję organizmów chorobotwórczych.

Praktycznie o Truskawkach: rozmowy w kuluarach równie ważne

Praktycznie o Truskawkach to nie tylko wykłady. Albowiem przez cały czas trwania konferencji, zarówno we Wrocławiu, jak i w Strachowie, eksperci z branży jagodowej byli do pełnej dyspozycji przybyłych gości. Doradcy i pozostali specjaliści z sektora upraw roślin jagodowych w bezpośrednich rozmowach z plantatorami dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem. W efekcie w ciągu dwóch dni merytoryczne prelekcje przeradzały się w inspirujące dyskusje toczące się już kuluarach. Z pewnością wiele wyniesionych z nich informacji każdy będzie mógł przełożyć na praktykę.

Praktycznie-o-truskawkach-2024-Wroclaw
Prelegenci chętnie dzielili się swoją wiedzą również w części nieoficjalnej wydarzenia

Warto bowiem zaznaczyć, że konferencje Praktycznie o Truskawkach nie ograniczały się do samych prelekcji eksperckich. Mianowicie obu wydarzeniom towarzyszyły stoiska firm oferujących nowe technologie oraz środki produkcji dla ogrodnictwa. Wśród wystawców nie zabrakło oczywiście firmy Calfert, której eksperci chętnie rozmawiali z plantatorami, służąc im radą i wsparciem w nurtujących ich problemach.

Praktycznie-o-Truskawkach-Wrocław-2024-spotkanie-truskawkowe-szkolenie-truskawkowe
Rozmowy kuluarowe podczas konferencji we Wrocławiu
spotkanie-truskawkowe-Strachowo-2024
Spotkania truskawkowe we Wrocławiu i Strachowie (na zdjęciu) cieszyły się dużym zainteresowaniem

W imieniu firmy Calfert serdecznie dziękujemy organizatorowi i partnerom tego wydarzenia za fantastyczną atmosferę. Dziękujemy również licznie przybyłym plantatorom za żywe zaangażowanie w dyskusje i serdecznie zachęcamy do kontaktu z naszymi ekspertami.