Marokańskie targowiska: ceny i organizacja sprzedaży owoców

W ramach wyjazdu studyjnego organizowanego przez firmę Calfert (listopad 2024), wspólnie z polskimi plantatorami i prof. Zbigniewem Jaroszem (Doradca Jagodowy) odwiedziliśmy marokańskie targowiska w Agadirze i Marakeszu. Suk (souk), czyli arabskie targowisko, to ważny element marokańskiego handlu. Naszą uwagę przykuły różnorodność produktów i organizacja ich sprzedaży.

SOUKI-targowiska-wMaroku

Eksponowanie owoców na marokańskich straganach

Na marokańskich targowiskach obowiązuje podział na sekcje, w zależności od kategorii sprzedawanych produktów.

sprzedaz przypraw w Maroku

stragan na targowisku w Maroku

arabski tajin souk w Maroku

My oczywiście od razu udaliśmy się w kierunku straganów z owocami i warzywami, starannie poukładanymi w imponujące stosy. Tak marokańscy handlarze eksponują świeżość i jakość towaru. Jeżeli chodzi o owoce jagodowe, takie jak truskawki, maliny czy jeżyny, oferowane są one w gotowych opakowaniach, prawdopodobnie o wadze 200–250 gramów. Tak ją oszacowaliśmy, albowiem waga nie była podana na opakowaniach.targowisko w Maroku ekspozycja owoców i warzyw

targowiska w maroku-owoce jagodowe

stragan z owocami jagodowymi w Maroku

opakowania jednostkowe malin w Maroku

Tym samym marokańskie owoce, takie jak maliny, truskawki czy jeżyny, jakością dorównują europejskim standardom. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj:

Jagodowe w Maroku: zaskakujące fakty. Czy powinniśmy się bać?

Jakie ceny owoców jagodowych?

Wizyta w Maroku umożliwiła nam również porównanie cen z polskimi realiami. Jeżeli chodzi o opakowania jednostkowe owoców jagodowych, to wahają się one w granicach od 10 do 20 dirhamów, co odpowiada 4–8 zł/opakowanie. Dla porównania jeden litr oleju napędowego na marokańskich stacjach benzynowych kosztuje 11,53 dirhama (około 4,71 zł).

marokańskie targowiska stragan z owocami

Marokańskie targowiska z owocami. Co je wyróżnia?

Wyjazd studyjny do Maroka pokazał nam, jak duże znaczenie mają lokalne targowiska dla mieszkańców i turystów. Ich organizacja może być istotną wskazówką dla polskich producentów owoców w kontekście konkurencyjności na rynku międzynarodowym. Na szczególną uwagę zasługuje też konsekwentna dbałość o trwałość owoców (shelf life). Mianowicie, towar zawsze podaje sprzedawca, co minimalizuje ryzyko dotykania produktów przez klientów. Temu też służy sposób układania owoców w stosy. Albowiem oprócz estetycznego eksponowania towaru, utrudnia to też kupującym ich przekładanie. Wszystko po to, aby jak najdłużej zachować świeżość, jędrność i atrakcyjny wygląd produktów.

Na koniec warto podkreślić, że marokańskie targowiska to nie tylko miejsca handlu, lecz także ważny element kultury. Bogactwo oferowanych produktów i feeria kolorów wywarły na nas niezatarte wrażenie.

Suk w Maroku-marokańskie targowiska

Czytaj również:

Jak produkuje się owoce jagodowe w Maroku?