Na Farmie Mój Owoc przygotowania do nowego sezonu ruszyły pełną parą. Albert Zwierzyński odwiedził Mateusza Maruszewskiego, który skupiony jest już na odpowiednim przygotowaniu plantacji do zbliżającego się sezonu truskawkowego. Przygotowania polegają na zamykaniu tunelu foliowego, sprawdzaniu stanu folii oraz osznurowaniu. Kolejny etap to usuwanie starych ubiegłorocznych liści z plantacji truskawek, po którym wykonywane są zabiegi biostymulacji i nawożenia poprzez fertygację, jeśli warunki atmosferyczne na to pozwalają. O tym co należy zrobić w foliowym tunelu, w którym uprawia się truskawki, dowiesz się w poniższym materiale, zobaczysz na filmie. Zapoznasz się również z programem nawożenia i biostymulacji roślin.

Solowy tunel foliowy z truskawkami L1911 na Farmie Mój Owoc

Kiedy zamykamy tunele foliowe z uprawą truskawek na przyspieszony zbiór?

Na to pytanie należałoby odpowiedzieć, że to zależy od pogody, od faktu czy nie będą zapowiadane w prognozie pogody już duże mrozy (poniżej -10 st. C), czy będą opady śniegu zagrażające konstrukcji tunelowej i jak będzie przebiegała pogoda? Zależnie od tych kalkulacji – jeśli chcemy mieć piękne czerwone owoce truskawki już na majówkę – to tunele należy zamknąć właśnie w połowie lutego, aby się dogrzewały. Mateusz wyznacza tę datę na 14 lutego, czyli walentynki, aby terminu nie przegapić.W tym terminie właśnie – a w tym sezonie nawet chwilkę wcześniej – trwały prace konserwacyjne z tunelami foliowymi, na niektóre została założona nowa folia i osznurowanie. Folia została opuszczona do samego dołu, a bramy zamknięte, co spowodowało podniesienie temperatury wewnątrz obiektu. Dodatkowo na rośliny rozłożono białą agrowłókninę P-23, aby jeszcze dodatkowo chronić je przed wpływem ujemnych temperatur. W tak przygotowanym tunelu wegetacja się rozpoczęła i sezon 2024 można uznać za otwarty.

Mateusz Maruszewski, zamyka swoje tunele w dniu 14 lutego, ponieważ walentynkowa data jest nie do przeoczenia

Usuwanie starych ubiegłorocznych liści na plantacji truskawek

Gdy zamkniemy tunele w czasie pięknej i suchej pogody, powinniśmy usunąć wszystkie stare, uschnięte i niepotrzebne ubiegłoroczne liście. Na nich bowiem znajdują się zarodniki patogenów, sprawców groźnych chorób. W tych warunkach już swoje miejsce do rozwoju znajduje szara pleśń, która rozwija się na koronie truskawki oraz młodych ogonkach liściowych. Oprócz szarej pleśni obecne są inne groźne choroby liści, wczesną wiosną nie brakuje również szkodników, na plantacje tunelowe mogą zawitać już mączliki, budzą się zimujące samice przędziorka chmielowca, a to dopiero początek sezonu. Ze względu na tak duże zagrożenie ze strony chorób i szkodników stare liście muszą być usunięte. W uprawach polowych w tym celu stosuje się różnego rodzaju szczotki, zgrabiarki i wymiatacze. W tunelu praca ciężkim sprzętem jest utrudniona, a zwarzywszy, że wegetacja ruszyła to dodatkowym argumentem jest fakt ryzyka uszkodzenia młodych, tegoroczny listków i opóźnienie wegetacji, czego żaden plantator uprawiający truskawki w tunelu na przyspieszony zbiór nie chce. Dlatego prace usuwania starych liści w tunelach zazwyczaj wykonuje się ręcznie, jest to praca dokładniejsza, mniej stresująca dla roślin, lecz czasochłonna z dużymi nakładami na roboczogodzinę. Pamiętajmy, aby z tunelu foliowego z międzyrzędzi usunąć trwale wszystkie liście i inne niepotrzebne elementy rośliny, takie jak rozłogi. Cała masa, jaką zdejmiemy z naszych roślin musi być trwale usunięta z tunelu.

DSC_1374
Ręczne czyszczenie ubiegłorocznych liści na odmianie 'Rumba’
DSC_1346
Szara pleśń obecna już na młodych tkankach ogonka liściowego truskawki.

 

Mateusz cytując doświadczonego plantatora truskawek, powiedział ze wszystkie stare liście z plantacji muszą, być usunięte do 5 marca. Aby właśnie nie stresować nadmiernie roślin i nie opóźniać ich okresu wegetacyjnego, ponieważ w tej uprawie tunelowej chcemy rozpocząć zbiory z początkiem maja.

Czy to już czas na fertygację

Gdy zamkniemy tunele, opuścimy folię, wyczyścimy stare liście, kolejnym etapem prac są te związane z kontrolą i naprawą instalacji nawodnieniowej, ponieważ kolejnymi zabiegami będę te związane z podawaniem roślinom wody i składników pokarmowych. Należy tu podkreślić jedną ważna rzecz – zazwyczaj cała instalacja jest albo na zewnątrz, albo płytko wkopana w ziemię, zatem różne elementy instalacji nawodnieniowej są narażone na zamarzanie wody, jeśli temperatura spadnie poniżej zera. Jeśli zaczniemy już roślinom podawać pożywkę i przyjdzie przymrozek, który uszkodzi instalację, spowoduje to konieczność naprawy systemu nawadniającego, a zatem przerwę w dostawie pożywki roślinom. Taka przerwa wywoła stres dla roślin, ponieważ po pierwszym podaniu wody i składników pokarmowych wstępuje efekt parcia na korzeń, który „szuka” wody i składników pokarmowych. Dlatego zaplanujmy fertygację tak, aby móc ją podawać roślinom wtedy, gdy wymaga to podania wody i nawozów na plantację.

Czy to już czas na podawanie biostymulacji i fertygacji?

W pierwszej kolejności należy pomyśleć o biostymulacji korzeni i strefy korzeniowej, czyli stworzyć pod folią lub włókniną warunki do prawidłowego wzrostu i rozwoju systemu korzeniowego roślin. Zaraz potem należy stymulować korzenie do wytwarzania włośników, którymi rośliny najefektywniej pobierają wodę i składniki pokarmowe. Trzecia zaleta fertygacji do dostarczenie związków mineralnych i organicznych, które dają roślinom siłę witalną, moc i energię na początkowy okres wegetacji, pomagają w trudnych, stresowych warunkach i pozwalają szybko się uporać ze stresem. Dlatego właśnie pierwsze zabiegi fertygacji opieramy na biostymulacji, sięgając po HUMIK, zawierający kwasy humusowe, aminokwasy, betainy i witaminy w obniżonej dawce, 2,5 l/ha lub w pełnej dawce – 5 l/ha. Kolejnym rozwiązaniem towarzyszącym efektywnej biostymulacji roślin jest ASKAN aplikowany wraz z ferygacją w obniżonej dawce 3 l/ha lub pełnej dawce 6 l/ha. HUMIK i ASKAN można stosować łącznie poprzez fertygację, ważne, by przygotować tyle pożywki, aby za jednym podaniem całość cieczy zeszła ze zbiornika. Po upływie 14 dni podajemy HUMIK + ASKAN w pełnych dawkach raz jeszcze.

DSC_1357
Pamiętaj o sprawdzeniu i uruchomieniu systemu nawadniania celem podawania wody i pożywki.

Podlewamy rośliny umiarkowanymi dawkami, stosując dłuższe cykle i dłuższe przerwy pomiędzy cyklami nawodnieniowymi. Cały czas kontrolujemy temperaturę i wilgotność gleby, aby podawać roślinom dawki wody potrzebne, ale nie zalewać nadmiernie systemu korzeniowego. Uwzględniając tę technikę nawadniania praktycznie do każdego podania wody warto byłoby dodać nawóz, czyli zastosować fertygację. Warto przed fertygacją pobrać glebę i zlecić wykonanie analiz gleby metodą ogrodniczą (więcej na temat pobierania gleby do analizy znajdziesz w podcaście). Do pierwszej fertygacji wybieramy wieloskładnikowy nawóz FERTYGOLD 9-45-15 + mikro z bardzo wysoką zawartością fosforu, do którego dodajemy siedmiowodny siarczan magnezu SuperMAG oraz mikroelementy Calfert Berry Duo – tak mamy przygotowaną pożywkę w zbiorniku B. Do zbiornika A dodajemy saletrę wapniową, bo już od początku supelmentujemy w pożywce wapń, który – obok fosforu – jest ważnym pierwiastkiem odpowiadającym za budowę i rozwój systemu korzeniowego.

Poniżej zebrany został cały program wczesnej fertygacji truskawek. Jeśli na jakiejś plantacji jest konieczne ograniczenie podawania azotu ze względu na silne uszkodzenia mrozowe korony truskawek, podajemy program pierwszych zabiegów fertygacyjnych pożywek, opartych na nawozie FERTYGOLD 0-40-40 i podawaniu składników pokarmowych w wersji bezazotowej. Pod programem znajduje się materiał video, na którym Albert Zwierzyński rozmawia z Mateuszem Maruszewskim.

Rewitalizacji, biostymulacja i regeneracja systemu korzeniowego truskawek.

Do pierwszych zabiegów możemy zastosować obniżone dawkowanie HUMIK w dawce 2,5 l/ha + ASKAN w dawce 3 l/ha.

Pełne stymulujące dawki to aplikacja HUMIK w dawce 5 l/ha + ASKAN 6 l/ha

HUMIK w dawce 5 l/ha + ASKAN 6 l/ha

Po upływie 14 dni fertygację z biostymulacją należy powtórzyć stosując pełne dawki.

HUMIK w dawce 5 l/ha + ASKAN 6 l/ha

 

Fertygacja mineralnymi nawozami wieloskładnikowymi Fertygold.

Zbiornik A

Saletra Wapniowa Haifa w dawce 5-10 kg/ha

Zbiornik B

FERTYGOLD 9-45-15 w dawce 7,5-15 kg/ha + SuperMAG w dawce 2,5-5 kg/ha + Calfert Berry Duo w dawce 2,5-3,5 l/ha

W kolejnym tygodniu należy powtórzyć aplikację.

Zbiornik A

Saletra Wapniowa Haifa w dawce 5-10 kg/ha

Zbiornik B

FERTYGOLD 9-45-15 w dawce 7,5-15 kg/ha + SuperMAG w dawce 2,5-5 kg/ha + Calfert Berry Duo w dawce 2,5-3,5 l/ha

 

Fertygacja mineralnymi nawozami wieloskładnikowymi Fertygold, bez podawania w pożywce azotu.

Zbiornik A

Neutrasol w dawce 5-10 l/ha

Zbiornik B

FERTYGOLD 0-40-40 w dawce 7,5-15 kg/ha + SuperMAG w dawce 2,5-5 kg/ha + Calfert Berry Duo w dawce 2,5-3,5 l/ha

W kolejnym tygodniu należy powtórzyć aplikację.

Zbiornik A

Neutrasol w dawce 5-10 l/ha

Zbiornik B

FERTYGOLD 0-40-40 w dawce 7,5-15 kg/ha + SuperMAG w dawce 2,5-5 kg/ha + Calfert Berry Duo w dawce 2,5-3,5 l/ha

Poniżej obejrzysz pierwszą część rozmowy z Mateuszem Maruszewskim z Farmy Mój Owoc, wkrótce będzie dostępna druga część, podczas której dyskutowaliśmy na temat odmian truskawek.

Biostymulacja i regeneracja systemu korzeniowego na początku wegetacji w tunelowej uprawie truskawki.