Biostymulacja i regeneracja systemu korzeniowego na początku wegetacji w tunelowej uprawie truskawki. 

Jak co roku na początku sezonu truskawkowego odwiedziłem Farmę Mój Owoc, aby porozmawiać z, Mateuszem Maruszewskim na temat biostymulacji i regeneracji systemu korzeniowego truskawki w uprawie tunelowej. Mateusz co roku jako jeden z pierwszych plantatorów, zbiera owoce truskawki z uprawy prowadzonej w tunelu foliowym na przyspieszony zbiór. 

Na Farmie Mój Owoc sezon truskawkowy rozpoczyna się co roku 14 lutego. Wtedy to pracownicy zamykają i wzmacniają tunele, aby rozpocząć uprawę. W sezonie 2023 Mateusz po raz pierwszy zrezygnował z odmiany ‘Flair’, która nie miała możliwości rozbudowywania mocnego systemu korzeniowego na lekkich i przepuszczalnych glebach, jakie dominują w gospodarstwie. Aktualnie wiodącą odmianą uprawianą na wczesny zbiór jest ‘Twist’, ponieważ odmiana ta lepiej radzi sobie na glebie piaszczystej. Decyzja była słuszna, w rejonie kraju, w którym swoją farmę ma Mateusz, ‘Twist’ owocuje tylko 3 dni później niż ‘Flair’. To nie jest zbyt długi czas w owocowaniu pomiędzy tymi odmianami, zaś walory jakościowe owoców ‘Twist’ są ponadprzeciętne i bardzo atrakcyjne dla konsumentów.

System korzeniowy odgrywa bardzo ważną rolę, jest odpowiedzialny za pobieranie składników pokarmowych, za pobieranie wody, które transportuje w kolejne części rośliny. Firma Calfert ma w swojej ofercie posiada produkty, które pomagają zbudować silny i zdrowy system korzeniowy roślin. Pierwszym i podstawowym jest preparat  HUMIK, produkt bogaty w kwasy humusowe, aminokwasy, betainy i witaminy. Od lat stosowany jest na Farmie Mój Owoc już od samego początku sezonu wegetacyjnego, jako jeden z pierwszych preparatów podanych roślinom wraz z fertygacją. Prawidłowa dawka preparatu to 5 l/ha. HUMIK aplikowany jest również na nowe plantacje w dawce 3 l/ha, poprzez fertygację podaje się roślinom HUMIK zaraz po posadzeniu.

Zdaniem Mateusza stosowanie nawozów opartych na kwasach humusowych wzbogaconych aminokwasami, daje widoczny wigor i efekt intensywnej siły wzrostu rośliny, którą to siłę widać na plantacji gołym okiem poprzez bujniejszy wzrost i rozwój roślin. Dlatego obok zabiegów preparatem HUMIK przejść obojętnie nie można. 

Chcesz 5% rabatu na nasze produkty?
Chcesz otrzymać 5% rabatu na zakup produktów Calferta, w sklepie wpolu.pl?
Klikając przycisk „Zapisz się!” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas newsletterów i akceptujesz Regulamin. Będziemy przetwarzać Twoje imię oraz adres e-mail w celu przesyłania Ci informacji handlowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Calfert Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityka prywatności.

Drugim nawozem przeznaczonym do fertygacji jest ASKAN – nowość w ofercie firmy Calfert. Ma postać płynną, wystarczy odmierzyć odpowiednią dawkę 6 l/ha preparatu, dodać do zbiornika i od razu można stosować go na plantacji. Preparat ten podaje się roślinom w okresie wzmożonego stresu, wywołanego czynnikami biotycznymi i abiotycznymi. ASKAN w swoim składzie zawiera azot, potas oraz wszystkie mikroelementy, jak również bardzo ważny węgiel organiczny. ASKAN to siła wzrostu, energii i wigor jaki dają zawarte składniki występujące w tym nawozie. Szczególnie rekomendowany jest do aplikacji w pierwszym okresie wegetacji zaraz na jej początku, gdy warunki pogodowe przysparzają wiele stresu (nie tylko roślinom), również po to, by wyrównywać balans wzrostu i poprawiać zarządzanie i wykorzystanie energii w roślinie.
Jak wykazały prowadzone badania z wykorzystaniem ASKAN w uprawie truskawki, rośliny traktowane tym nawozem miały przesuniętą dynamikę zbioru na pierwsze okresy, co w praktyce tunelowej uprawy truskawki jest bardzo korzystne, ponieważ wcześniej zebrane owoce wyższej jakości mogą być sprzedawane na wyższą cenę niż te owoce z tunelu, które nakładają się z owocami pochodzącymi z uprawy truskawek w polu. Dlatego ASKAN jest rekomendowany do aplikacji poprzez fertygację wraz z pierwszymi zabiegami prowadzonymi na plantacji. ASKAN jest rekomendowany do aplikacji wraz z HUMIK, aby wzmocnić roślinę i przygotować ja na stresy, ale przede wszystkim na obfite i duże plony w sezonie wegetacyjnym. 

Początek sezonu uprawy truskawek w tunelach i w otwartym polu, na co zwrócić uwagę w drugiej połowie lutego. 

 

Szanowni Plantatorzy, jeśli macie jakieś pytania, chcielibyście podyskutować na fertygacji i planów związanych z biostymulacją roślin, serdecznie zapraszam do kontaktu przez formularz https://calfert.pl/zadaj-pytanie/ 

Albert  533 373 709 

Jarek 722 108 106

Zapisz się aby otrzymać powiadomienia o nowych odcinkach podcastu Calfert o Uprawie!
Klikając przycisk „Zapisz się!” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas newsletterów i akceptujesz Regulamin. Będziemy przetwarzać Twoje imię oraz adres e-mail w celu przesyłania Ci informacji handlowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Calfert Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityka prywatności.