Początek sezonu uprawy truskawek w tunelach i w otwartym polu, na co zwrócić uwagę w drugiej połowie lutego. 

W większości tuneli, gdzie opuszczono folię oraz w szklarniach – wegetacja rusza. Jednak nie traćmy czujności, epizody zimna mogą jeszcze się zdarzyć, w tym mogą występować przymrozki.

Jarosław Barszczewski

Uprawa truskawek w tunelach foliowych na przyspieszony zbiór. 

Dlatego dobrze byłoby mieć w pogotowiu co najmniej jedną włókninę P-23, aby móc szybko reagować w przypadku gwałtownego spadku temperatury poniżej -2°C na zewnątrz i okrywać rośliny oraz młode zielone części agrowłókniną . Na razie jest ciepło, dzień się wydłuża, a tam, gdzie nie było opuszczonej folii podłoże jest wilgotne – wegetacja rusza ostro. Warto pamiętać o wietrzeniu tuneli, jeżeli w dzień temperatura w tunelu jest powyżej 12-15°C, a na zewnątrz temperatura jest dodatnia – podwietrzajmy, uchylając szczyty lub bramy od zawietrznej. Pozwoli to nieco schłodzić wnętrze, a co ważniejsze – obniżyć wilgotność powietrza. Nie dogrzewajmy w tym momencie obiektów zbyt intensywnie oraz kontrolujmy wilgotność powietrza wewnątrz tunelu. Zbyt intensywne dogrzanie tunelu i spadki temperatury nocą mogą przyczynić się do zbyt szybkiego wybijania w pąki kwiatowe.  Podłoże podgrzewane słońcem paruje, a para skrapla się na roślinach i folii. Sprzyja to infekcjom grzybowym, co po zimie nie jest szczególnym zaskoczeniem, ale trzeba ten proces kontrolować i ograniczać. Ponieważ jest ciepło, Ci nieproszeni goście, którzy zimowali w truskawkach, zaczynają wychodzić, łudzeni wyższą temperaturą. Przede wszystkim będą to zimujące samice przędziorków, szukające miejsc i czasu do rozrodu, ale także mszyce, mączliki i ślimaki. Są to wszystko organizmy zmiennocieplne, a więc: czym cieplej – tym aktywniejsze. Zachęcamy, aby regularnie prowadzić lustracje plantacji pod kątem obecności chorób i szkodników. 

Widoczny osobnik mączlika, oraz miejsca jego bytowania.
Chcesz 5% rabatu na nasze produkty?
Chcesz otrzymać 5% rabatu na zakup produktów Calferta, w sklepie wpolu.pl?
Klikając przycisk „Zapisz się!” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas newsletterów i akceptujesz Regulamin. Będziemy przetwarzać Twoje imię oraz adres e-mail w celu przesyłania Ci informacji handlowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Calfert Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityka prywatności.
Gołym okiem na spodniej stronie liścia, widoczne zimowe formy samicy przędziorka chmielowca.
Nie zabrakło również i mszycy.

Postepowanie z pobudzoną plantacją truskawek w drugiej połowie lutego: 

  • Zalecałbym wykonać jak najwcześniej zabiegi miedzią Gluko Miedź HGA oraz krzemem Potasil Plus Krzem – aby nie stymulować na razie roślin do intensywnego wzrostu, dopóki nie minie niebezpieczeństwo większego mrozu. 
  • Zabiegi miedzią Gluko Miedź HGA mają też znaczenie fitosanitarne – ograniczają dynamikę rozwoju patogenów, a krzem POTASIL PLUS KRZEM  – stwarza zarówno mechaniczne bariery dla grzybów, jak i szkodników ssących.
  • Można wzmocnić rośliny, podając przez fertygację pierwszą dawkę HUMIKA, ale z ASKANEM jeszcze poczekajmy. Jeśli pogoda nie będzie mroźna, ASKAN podamy około 7-14 dni po HUMIKU.
  • Ponieważ nie zależy nam na razie na gwałtownym rozwoju roślin, nie podlewajmy plantacji zbyt obficie, aby poprzez parcie korzeniowe nie wymusić rozwoju powierzchni transpiracyjnej. Czyli lejemy tyle, aby nie  doszło do przesuszenia. Ta uwaga odnosi się także do upraw w pojemnikach i matach, które przezimowały. Ostrożnie z pobudzeniem, chyba, że zachęca do tego prognoza pogody, którą warto regularnie obserwować i reagować adekwatnie do zaistniałej sytuacji. 
  • Wykonajmy jak najwcześniej zabiegi przeciw szkodnikom, aby zredukować podstawę do rozmnożenia ich w przyszłości.

Pierwszy zabieg Movento 100 SC  przeciw roztoczowi i innym szkodnikom, następne według lustracji.

Kontrolujmy przędziorki: jeśli trzeba, wykonajmy zestaw – 3 zabiegi co 3 dni z zestawu środków z programu ochrony roślin sadowniczych na rok 2023, w tym jeden koniecznie na formy nieruchome.

Lustrujmy co najmniej raz w tygodniu plantację i reagujmy na to, co widzimy. Aby poprawić skuteczność środków ochrony roślin, zmniejszyć straty spowodowane spływaniem cieczy roboczej zalecamy do środków ochrony roślin dodać Optymal Film w dawce 0,2-0,4 l/ha.

Na razie w fertygacji dostarczmy fosfor FERTYGOLD 9-45-15 i ewentualnie nieco szybko działającego wapnia Neutrasol oraz azotu. Azot i wapń można podać wykorzystując saletrę wapniową. Dawki niewielkie, bo ilość wody w podlewaniu ogranicza ilości.

Uprawa truskawek w otwartym polu: 

  • W cieplejszych okolicach wegetacja także rusza. Tam, gdzie plantacje nie są okryte – pierwsza sprawa to wyczyszczenie jej ze starych liści.
  • Następnie (po weryfikacji pH gleby) ewentualne nawożenie wapniowe formą węglanową (Hortiwap Kreda lub siarczanową HortiWap Siarczan Wapnia).
  • Następny ruch: rozsianie nawozu wieloskładnikowego w dawce dobranej do zasobności gleby na podstawie aktualnej analizy gleby wykonanej metodą ogrodniczą.
  • Jeżeli mamy zamiar przyspieszać  zbiór – rozciągnijmy folię perforowaną.
  • Miejmy też na polu zgromadzoną włókninę minimum P-23 – aby móc szybko reagować w przypadku prognozy przymrozków.

Pamiętajmy że jeśli stosujemy okrywy niskie to folia perforowana służy do przyspieszenia wegetacji, agrowłóknina zaś  do ochrony przed przymrozkiem. Kombinacja najpierw folia, a na nią włóknina – zabezpiecza i przyspiesza i stanowi ochronę przeciw przymrozkom, ale może być pod taką składanką i ciemno i mokro od deszczu – okrycie będzie ciężkie.

Postępowanie na plantacjach truskawek uprawianych w otwartym polu będzie uzależnione od systemu uprawy – czy to jest uprawa na płask, czy na zagonach – od odmiany, rodzaju ściółki oraz lokalizacji i ukształtowania terenu. Dlatego w uprawie w otwartym polu na poszczególnych działkach  czy kwaterach terminy poszczególnych zabiegów oraz prac opisywanych w niniejszym artykule mogą być różne. Aktualnie rekomendujemy śledzenie prognozy pogody oraz podejmowanie decyzji adekwatnych do bieżących warunków atmosferycznych. 

Zapisz się aby otrzymać powiadomienia o nowych odcinkach podcastu Calfert o Uprawie!
Klikając przycisk „Zapisz się!” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas newsletterów i akceptujesz Regulamin. Będziemy przetwarzać Twoje imię oraz adres e-mail w celu przesyłania Ci informacji handlowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Calfert Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityka prywatności.

Chciałbyś uzyskać informacje o nawozach, dawkach lub harmonogram fertygacji twoich upraw? Potrzebujesz konsultacji i pomocy w zakresie ułożenia zaleceń nawozowych? Nic prostszego – już teraz kliknij w link i ZADAJ PYTANIE naszym ekspertom lub prześlij do nas wyniki analiz gleby i wody oraz gatunek/odmianę roślin i swoje dane kontaktowe.

Biostymulacja i regeneracja systemu korzeniowego na początku wegetacji w tunelowej uprawie truskawki. 

 

UWAGA!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed użyciem przeczytaj etykietę oraz opis działania produktu. Środki ochrony roślin do użytku profesjonalnego mogą być nabyte tylko i wyłącznie przez osoby pełnoletnie oraz posiadające kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony roślin określone w ustawie o środkach ochrony roślin. Niespełnienie powyższych warunków jest złamaniem regulaminu.