Warsztaty Techniki Jagodowej Berry Tech 2023 odbyły się 30 lipca 2023 r i były podzielone na dwa bloki. W pierwszej części warsztatów (o czym mowa będzie w tym materiale) przeprowadzona została seria prezentacji i wystąpień specjalistów z kraju i zagranicy, którzy poświęcili swój czas wykładowy najbardziej pilnym i ważnym problemom w uprawie truskawek i malin, zarówno w uprawach zlokalizowanych w otwartym polu, jak i w uprawach pod osłonami. Na naszej stronie znajduje się fotorelacja z Berry Tech 2023. Jeśli jesteś ciekaw, jak to wydarzenie zostało uchwycone przez obiektywy osób robiących zdjęcia, zapraszamy do kliknięcia linku i obejrzenia galerii z wydarzenia.

BERRY TECH 2023 – FOTORELACJA

Czym jest Berry Tech 2023?

To organizowane od 2018 roku przez przez Doradcę Jagodowego wydarzenie poświęcone agrotechnice na plantacji truskawek i malin. W sezonie 2023 organizatorami Berry Tech byli: Doradca Jagodowy, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie oraz firma Boryna. Inicjatywę wsparła firma Osadkowski SA jako partner strategiczny, partnerem medialnym był wydawca portalu SAD24.pl. Warsztaty są realizowane przez współpracę z ponad 25. firmami z branży ogrodniczej i rolniczej, które swoim doświadczeniem, produktami i innowacjami wspierają to przedsięwzięcie. Celem warsztatów jest wsparcie plantatorów truskawek i umożliwienie im zdobywania aktualnej wiedzy, przedstawienia nowych produktów, umożliwienie dostępu do wyników różnych doświadczeń, testów i obserwacji, które można urzeczywistniać w agrotechnice na plantacji truskawek czy malin. W tym sezonie wydarzenie Bery Tech 2023 odbyło się po raz czwarty, było podzielone na dwie części. Pierwsza część to sesja wykładowa z prezentacjami, podczas drugiej prowadzone były warsztaty technologiczne w stacji badawczo-rozwojowej firmy Boryna. O drugim etapie warsztatów technologicznych opowiemy w kolejnej części tego materiału, teraz skupimy się na części wykładowej.

Sala wykładowa wypełniona była ponad 300-osobową grupą plantatorów

Wykłady i prezentacje odbyły się na sali wykładowej Dworku Marzenie w Przyborowicach Górnych w gminie Załuski. Wydarzenie otworzyli dr hab. Zbigniew Jarosz i Albert Zwierzyński (Doradca Jagodowy), Adam Borzęcki (Boryna) oraz Artur Śliz (Osadkowski SA), partnerzy główni tego wydarzenia. Podkreślić należy, że pomysł na to wielkie przedsięwzięcie, jakim jest Bery Tech, został zaczerpnięty od Holendrów. Podczas licznych wizyt w Holandii, gdzie podczas dni otwartych prowadzonych w różnych gospodarstwach w czasie odwiedzin plantacji, na których produkowane są owoce jagodowe oraz nasadzeniowy materiał szkółkarski, przyglądaliśmy się, jak wygląda organizacja takiego wydarzenia. Chcieliśmy, aby polscy plantatorzy także mogli uczestniczyć w podobnych wydarzeniach i wykorzystywać zdobywaną na warsztatach wiedzę na temat rozwiązań dopasowanych do potrzeb i wymagań plantacji prowadzonych w warunkach klimatycznych naszego kraju. Dlatego powstała stacja badawczo-rozwojowa w firmie Boryna i dlatego Berry Tech jest połączeniem części wykładowej i prezentacji z częścią warsztatową, gdzie przeprowadzane są różne doświadczenia, a plantatorzy w czasie warsztatów mogą wszystko oglądać.

Zapisz się aby otrzymać powiadomienia o nowych odcinkach podcastu Calfert o Uprawie!
Klikając przycisk „Zapisz się!” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas newsletterów i akceptujesz Regulamin. Będziemy przetwarzać Twoje imię oraz adres e-mail w celu przesyłania Ci informacji handlowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Calfert Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityka prywatności.

Jesienne prace na plantacji truskawek

„Skończył się sezon, czas na kolejny” to temat pierwszego wykładu, który wygłosił dr hab. Zbigniew Jarosz z Doradcy Jagodowego/UP w Lublinie. Tak naprawdę w uprawie truskawek, gdy kończymy zbiory owoców, musimy podjąć ważną decyzję: czy plantacja zostaje zlikwidowana, czy pozostaje na kolejny okres owocowania. Jeżeli pozostaje, przed plantatorem są kolejne decyzje, takie jak: koszenie liści, wykonanie zabiegu ochrony roślin przed chorobami, szkodnikami, odpowiednie żywienie roślin, biostymulacja, a także walka z chwastami, czy przeciwdziałanie chorobom, które na plantacji mogą się pojawiać i zagrażać roślinom. Choroby negatywnie wpływają na ich kondycję, zdrowotność, przeprowadzenie procesów metabolicznych, a tym samym mają wpływ na potencjał plonotwórczy roślin na kolejny sezon. Doktor Jarosz zwrócił uwagę, że owoce, które będziemy zbierali w maju, czerwcu i lipcu w sezonie 2024, swój początek mają właśnie teraz. To jak podejdziemy do plantacji, jak zadbamy o nią teraz, w jakiej kondycji rośliny wejdą w okres spoczynku zimowego, będzie determinowało, jak duże i jakiej jakości plony będziemy zbierali w kolejnym sezonie – nie możemy o tym zapomnieć.
Lipiec, sierpień i wrzesień, to czas zakładania nowych plantacji. Dr Jarosz w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę, że jakość, zdrowotność i kondycja sadzonek, które wybieramy do zakładania nowych plantacji, są bardzo istotne. Dbajmy o to, aby sadzonki, które kupujemy były jak najlepszej jakości. Jeśli kupimy sadzonki słabej jakości, z objawami chorób, ze szkodnikami, to te problemy będziemy musieli rozwiązywać na plantacji. Walka ze szkodnikami jest coraz trudniejsza, dlatego jakość materiału nasadzeniowego to bardzo ważny aspekt w kontekście zakładania plantacji oraz naszych przyszłych programów mających na celu walkę z chorobami i szkodnikami.

Kolejną ważną kwestią jest przygotowanie stanowiska. Wbrew pozorom nie jest to prosta sprawa i nie trudno popełnić kosztowne błędy, skutkujące uszkodzeniem lub zniszczeniem materiału nasadzeniowego. Dlatego okres sadzenia jest bardzo istotny i plantatorzy powinni odpowiednio dbać o to, aby właściwie przygotować stanowisko, a także, aby cały proces sadzenia był przeprowadzony prawidłowo.

Skończył się sezon – czas zacząć kolejny… dr hab. Zbigniew Jarosz, Doradca Jagodowy

Jak zadbać o zdrowy i silny system korzeniowy?

Tuż po posadzeniu, a także po zbiorach zaraz po skoszeniu liści, powinniśmy zadbać o system korzeniowy. To bardzo ważne, aby w tym właśnie okresie system korzeniowy był odpowiednio stymulowany – dotyczy to zarówno nowych plantacji, jak i tych pozostawionych na kolejny sezon. Rośliny powinny mieć możliwość rozbudowy systemu korzeniowego, aby powstała duża ilość włośników odpowiadających za pobieranie wody i składników pokarmowych. Na rynku są dość dobrze znane preparaty do budowy i wsparcia systemu korzeniowego tak jak BlackJack czy Rootex. Spośród produktów firmy Calfert w tym zakresie rekomendujemy preparat HUMIK, który jest preparatem zawierającym kwasy humusowe, aminokwasy betainy i witaminy. Występuje w formie płynnej i na plantacjach pozostawionych na kolejny okres może być stosowany poprzez fertygację w dawce 5 l/ha co 2-3 tygodnie. Drugim rozwiązaniem wprowadzonym w ubiegłym sezonie jest preparat ASKAN. Jest bardzo interesujący, jeśli chodzi o skład, ponieważ oprócz azotu, potasu i mikroelementów zawiera ekstrakty roślinne, polisacharydy, aminokwasy i wyciągi z alg. Możemy go stosować na plantacjach istniejących w dawce 6 l/ha poprzez fertygację, a na młodych plantacjach 3 l/ha. Preparaty ASKAN i HUMIK można łączyć w jednym zbiorniku, stosując w fertygacji. Jest to ogromna korzyść, ponieważ łącząc je, dostarczamy aż sześciu różnych organicznych związków, które działają wielokierunkowo i wpływają na glebę, na system korzeniowy, na procesy zachodzące w ryzosferze, dając roślinie możliwość budowy dużego, silnego, sprawnego i efektywnego systemu korzeniowego, co w okresie po zbiorach owoców oraz na młodych plantacjach jest bardzo istotne.

Najważniejsze, aby po posadzeniu młodych roślin zbudować system korzeniowy, w tym celu pomogą ASKAN i HUMIK

Nowe rozwiązania miedziowe dopasowane do wymagań UE

Kolejny wykład przeprowadził Luis Fernando Gamez z firmy EdaLaif z Hiszpanii. Luis od wielu lat pracuje w branży ogrodniczej i bardzo dobrze zna hiszpański rynek. Wprowadzał różne rozwiązania, współpracując z firmami, które oferują  środki ochrony roślin i nawozy. Później, gdy wraz ze zmianą zarówno prawa w Unii Europejskiej, prawa w Hiszpanii, jak i wymagań odbiorców – Hiszpania zrezygnowała z konwencjonalnej chemicznej ochrony i zaczęła stosować metody związane z ochroną biologiczną, tak zwaną ochroną „Zero pozostałości”, Luis Fernando Gamez propagował te nowoczesne metody uprawy.
W swoim wystąpieniu prelegent przedstawił zgromadzonym na sali wykładowej plantatorom wykład o tym, jak w ciągu 10 lat zmieniała się sytuacja, jeśli chodzi o ochronę, biostymulację i agrotechnikę w Hiszpanii. Mówił o tym, co może czekać naszych plantatorów – jeśli zmiany te już są powszechne w Hiszpanii, należy zakładać, że w naszym kraju również staną się standardem..
My jeszcze mamy dość szeroki wybór klasycznych rozwiązań, ale z roku na rok ich ubywa. Należy zwrócić uwagę na inne kraje, takie jak właśnie Hiszpania, i zobaczyć jak tam zmienia się uprawa truskawek, aby wiedzieć, co może spotkać naszych plantatorów. Dlatego wdrażanie na rodzime plantacje produktów sprawdzonych w innych krajach w uprawie truskawek, a także prowadzenie testów badań i doświadczeń w naszym kraju z produktami stosowanymi na przykład w Hiszpanii jest bardzo ważne.
Takie rozwiązanie ze swojej firmy EdaLaif przedstawił Luis Fernando Gamez. Jest nim innowacyjny i unikatowy produkt miedziowy o nazwie IonBlue, który był testowany między innymi przez Doradcę Jagodowego. Polskim dystrybutorem tego produktu jest firma Osadkowski SA. Wyniki przeprowadzonych doświadczeń w ograniczeniu choroby korzeniowej, a także mających na celu poprawę kondycji roślin zakażonych, były prezentowane przez Doradcę Jagodowego w czasie krótkiej prezentacji, która dopełniła wystąpienie Luiza Fernando Gameza z EdaLaif.

 

Jak wspomóc inicjację pąków kwiatowych, jak przygotować rośliny do spoczynku zimowego

Swoją prezentację na ten temat przedstawili specjaliści z firmy Haifa: Willem van de Kord z Holandii i Janusz Wysowski z Polski. Firma Haifa jest globalnym producentem nawozów, a w ostatnich latach bardzo inwestuje w produkcję produktów biologicznych, biostymulatorów, a także produktu zawierającego krzem. Te doświadczenia, które były prowadzone w Holandii odnośnie do wsparcia odporności i fizjologii truskawki w drugiej części sezonu, były prezentowane przez prelegentów z firmy Haifa, którzy podkreślali, że truskawki po zbiorach możemy żywić za pomocą nawożenia posypowego, ale również bardzo dobrą alternatywą dla naszych plantatorów jest fertygacja, która jest stosowana na wielu plantacjach i nie należy z niej rezygnować w okresie pozbiorczym. Rośliny można zasilać wraz z nawadnianiem, przy doborze odpowiednich produktów w odpowiednich dawkach.

Nowe spojrzenie na rolę miedzi w ochronie roślin. Luis Fernando Gamez, EdaLaif, Hiszpania.
Artur Śliz z firmy Osadkowski SA mówił o polskich doświadczeniach z preparatem IonBlue.

Groźne szkodniki – jak je skutecznie zwalczać?

Kwieciak malinowiec to szkodnik numer jeden sezonu 2023. Niespodziewanie zaatakował nasze plantacje, stwarzając ogromne zagrożenie, niszcząc nawet 60-70 procent pąków kwiatowych i tym samym redukując znacznie potencjał plonotwórczy truskawek. Jak pokonać kwieciaka? Jak z nim skutecznie walczyć i dlaczego w tym właśnie sezonie?
Ten szkodnik traktowany dotychczas jako szkodnik drugorzędowy, a nie ten najgroźniejszy. Do najgroźniejszych zaliczano przędziorki, szkodniki glebowe, wciornastki. Kwieciak malinowiec był wymieniany w tym 2. lub 3. kolejności w hierarchi powodowania szkód na plantacji. W tym sezonie jednak bardzo się postarał o to, aby przyjąć miano najgroźniejszego szkodnika sezonu.

Tematowi kwieciaka malinowca swoje wystąpieniu poświęciła prof. dr hab. Edyta Górska-Drabik z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, przekazując bardzo ciekawe informacje, a także dane, które odpowiednio wykorzystane, mogą na przyszłość stanowić podpowiedź, jak nie dopuścić do tego, aby kwieciak malinowiec w kolejnych sezonach był tak groźny (więcej o tym będziemy jeszcze pisać na naszej stronie internetowej już wkrótce).

Jak pokonać kwieciaka? Prof. dr hab. Edyta Górska Drabik, UP Lublin

Wystąpienie prelegentki uzupełnił dr Zbigniew Jarosz Doradca Jagodowy oraz Marcin Żebrowski z firmy FMC, która już kilka lat temu wprowadziła na rynek preparat VERIMARK 200 SC, polecany do aplikacji za pomocą fertygacji na plantacji truskawek. W swojej ofercie mają produkt o tej samej substancji czynnej Cyazypyr®, o nazwie BENEVIA 100 OD. Stosuje się go wyłącznie dolistnie. Dlaczego to jest takie ważne, podkreślał w swoim wystąpieniu Marcin Żakowski z FMC.

Temat kwieciaka malinowca uzupełnili Marcin Żebrowski z FMC i dr Zbigniew Jarosz z Doradcy Jagodowego

A co ze szkodnikami glebowymi?

Nowe możliwości zwalczania szkodników glebowych. Prof. dr hab. Katarzyna Golan, UP Lublin

Temat szkodników, a mówiąc ściślej szkodników glebowych, był kontynuowany dalej przez panią profesor Katarzynę Golan. Pani profesor omówiła charakterystykę kilku najgroźniejszych gatunków, których to larwy będąc w glebie, podjadając system korzeniowy, uszkadzają koronę lub wgryzają się w nią. Jaka jest biologia poszczególnych gatunków i kiedy występują larwy, a także co bardzo ważne, kiedy je zwalczać, aby ta efektywność była jak najlepsza? Należy je zwalczać, kiedy larwy szkodników glebowych są najmłodsze, bo wtedy efektywność stosowanych rozwiązań jest najlepsza. Wspomnijmy na początku o preparatach biologicznych, takich jak CLOSER z dodatkiem Carbogen L, zawierające grzyb Beauveria bassiana oraz Metarhizium. Innym, bardzo znanym produktem również zawierającym te same żywe organizmy jest Metacide. Produkt bardzo znany producentom truskawek, wspomagający również walkę ze szkodnikami glebowymi i tutaj wspomnijmy, że Metacide bardzo dobrze jest stosować z preparatem aminokwasowym AminoVital Power w dawce 1 kg/ha poprzez fertygację, ponieważ AminoVital Power będzie powodował lepszy wzrost pozytywnych bakterii i grzybów w strefie korzeniowej. Jedynym zarejestrowanym chemicznym środkiem ochrony roślin do zwalczania opuchlaków na plantacji truskawek po zbiorach owoców jest Mospilan 20 SP. Jest to produkt firmy Sumi Agro, bardzo znany i szeroko wykorzystywany. O tym produkcie i o jego nietypowym zastosowaniu poprzez fertygację opowiadała Justyna Wasiak z firmy Sumi Agro Poland, a także doktor Zbigniew Jarosz, który prowadził doświadczenia z tym produktem.

o Mospilan 20 SP opowiadali Justyna Wasiak i dr Zbigniew Jarosz

Technologia „Zero pozostałości” w praktyce

O tym, jak zmienia się rynek sprzedaży owoców jagodowych, jakie wymagania mają najwięksi globalni „gracze”, czyli duże sieci handlowe, w swoim wystąpieniu opowiadał Jan Varheck oraz Paweł Jesiotr z firmy (Celtis Belchim). Kompleksowe podejście do ochrony roślin jest bardzo ważne, bo uprawiamy swoje rośliny w czasie, gdy dużo substancji czynnych jest wycofywanych w całej Unii Europejskiej, a duże sieci handlowe, czyli odbiorcy owoców jagodowych, mają bardzo restrykcyjne podejście co do pozostałości substancji aktywnych. Takie są też oczekiwania konsumentów. Z jednej strony w ustawodawca w Komisji Europejskiej, a także na rynku wśród potencjalnych odbiorców powinien tak planować cały program ochrony, aby rozwiązania biologiczne stosować naprzemiennie z rozwiązaniami chemicznymi, które jeszcze są do dyspozycji, ponieważ z roku na rok substancji czynnych środków ochrony roślin ubywa. Istnieje ogromne ryzyko powstawania odporności poszczególnych patogenów, czy szkodników na substancje czynne środków ochrony roślin. Dlatego stosowanie preparatów biologicznych i produkcja owoców zgodnie z technologią „Zero pozostałości”, z bardzo minimalną ilością substancji czynnych, odpowiada temu, co na rynkach światowych, a szczególnie rynkach europejskich, wymagają konsumenci, a także odbiorcy. Bardzo silnie to widać właśnie w takich krajach jak Belgia, Holandia, Francja, czy wspomniana wcześniej Hiszpania, gdzie te rozwiązania polegające na ograniczeniu ilości substancji czynnych, już są wdrażane bardzo intensywnie. W Polsce takich plantacji z roku na rok przybywa, coraz więcej plantatorów decyduje się na produkcję truskawek, malin czy borówek w systemie „Zero pozostałości”, z minimalnym użyciem chemicznych środków ochrony roślin, a w to miejsce wprowadzenie rozwiązań biologicznych.

„Growing for the Future” kompleksowa zmiana wartości w obrocie z marketami, Jan Vanherck, Certis Belchim

Wiązanie pąków kwiatowych na następny sezon

Albert Zwierzyński mówił o tym, jak wspomóc wiązanie pąków kwiatowych. Wyjaśniał od czego tak naprawdę zależy to, że roślina tworzy potencjał plonotwórczy i jakie są różnice, jeśli chodzi o odmiany truskawek nazywane tradycyjnymi, czerwcowymi, a odmianami powtarzającymi owocowanie. Tutaj różnice w biologii kwitnienia, jeśli chodzi o wiązanie pąków kwiatowych są bardzo duże. Prelegent skupiał się w swoim wystąpieniu wyłącznie na odmianach tradycyjnych, czerwcowych, ponieważ one powszechnie występują w nasadzeniach w naszym kraju, zarówno w otwartym polu, jak i pod osłonami, szczególnie w tunelach foliowych, gdzie truskawki uprawiane są na przyspieszony zbiór.

Jak truskawki budują potencjał plonotwórczy na kolejny sezon, od jakich warunków zależy budowa potencjału plonotwórczego truskawek – część 1

W momencie, gdy kwiaty w kwietniu lub maju ulegają uszkodzeniu w wyniku stresu biotycznego lub abiotycznego, plantatorzy zastanawiają się, jak wspomóc roślinę, aby zminimalizować te straty. Od 2020 roku firma Calfert badała BioBasstyl Grand, zawierający naturalne związki typu steroidowego, brassinosteroidy, również pod kątem poprawy kwitnienia oraz poprawy „wypychania” pąków kwiatowych. Do produktu BioBasstyl Grand dołączył preparat BioSmart. To dwa produkty, które sprzyjają lepszemu kwitnieniu i zawiązywaniu owoców. W tym sezonie, kiedy na szeroką skalę technologia BioBasstyl Grand i BioSmart została wdrożona szczególnie w uprawie truskawki na przyspieszony zbiór pod osłonami, spotkała się z ogromnym zainteresowaniem, a także pozytywnym odzewem ze strony plantatorów, którzy widzieli realny wpływ tych produktów na potencjał plonotwórczy oraz przyspieszenie okresu owocowania odmian wczesnych uprawianych w tunelu. Ta technologia również została stosowana w polowej uprawie truskawki i w uprawie maliny. Jednak żeby te pąki kwiatowe w okresie kwietnia-maja mogły zostać „wypchnięte” i zakwitnąć, wydając piękny plon zdrowych i pysznych truskawek, najpierw musi przejść proces inicjacji pąków kwiatowych, który przypada pomiędzy 15 sierpnia, a końcem okresu wegetacyjnego, gdy temperatury spadają w okolice zera.

Chcesz 5% rabatu na nasze produkty?
Chcesz otrzymać 5% rabatu na zakup produktów Calferta, w sklepie wpolu.pl?
Klikając przycisk „Zapisz się!” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas newsletterów i akceptujesz Regulamin. Będziemy przetwarzać Twoje imię oraz adres e-mail w celu przesyłania Ci informacji handlowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Calfert Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityka prywatności.

Proces zawiązywania pąków kwiatowych jest bardzo skomplikowany, złożony, wymagający odpowiednich warunków, a także odpowiedniej dostępności składników pokarmowych, promieni słonecznych, długości dnia i innych aspektów. Jak ten proces możemy wesprzeć? Bardzo ważne jest stosowanie nawozów zawierających pirofosforan i w naszej ofercie w tym sezonie pojawia się produkt Nutripower PK, zawierający pirofosforan czteropotasu. Dzięki pirofosforanowi mogą się tworzyć związki organiczne, które są prekursorem giberelin GA 20 i GA 19, bezpośrednio odpowiadających za tworzenie pąków kwiatowych na kolejny sezon. Stosowanie w okresie sierpnia produktów opartych na algach, z wysoką zawartością mannitolu również sprzyja procesowi tworzenia pąków kwiatowych. Mannitol, ten organiczny związek, możemy znaleźć w naszym produkcie Valkiria Power Alg. Aminokwasy, o których w literaturze nie napisano, że bezpośrednio wpływają na tworzenie pąków kwiatowych, ale na pewno usprawniają fizjologię roślin, poprawiają metabolizm i kondycję w okresach stresowych, przyczyniając się także do tego, że pąki kwiatowe będą lepiej zawiązywane na kolejny sezon.

Jak truskawki budują potencjał plonotwórczy na kolejny sezon, od jakich warunków zależy budowa potencjału plonotwórczego truskawek – część 2

Praktyczne podejście do budowy potencjału plonotwórczego truskawki na kolejny sezon. Albert Zwierzyński

Część wykładową zakończyła Elżbieta Borzęcka z firmy Boryna oraz Beata Korona z banku Credit Agricole Polska, prezentując specjalnie przygotowaną ofertę finansowania i wsparcia dla plantatorów, którzy robią zakupy w firmie Boryna. Panie wyjaśniły jak klienci mogą skorzystać z atrakcyjnych linii kredytowych przy zakupie niezbędnych środków do produkcji truskawek i malin dla swoich gospodarstw.

Rozsądne finansowanie inwestycji podstawą funkcjonowania nowoczesnego gospodarstwa. Elżbieta Borzęcka, Boryna, Beata Korona, Credit Agricole Polska

W czasie konferencji na sali wykładowej ustawione były stoiska wystawowe wszystkich partnerów Berry Tech 2023. Firmy prezentowały ofertę swoich produktów i maszyn i okryw zarówno do ściółkowania plantacji, jak i agrowłókninę do ochrony przed mrozem czy przymrozkami, środków ochrony roślin, preparatów biologicznych, nawozów, biostymulatorów i nawodnienia. Byli również dostawcy sadzonek. Wiele cennych rozwiązań testowanych przez Doradcę Jagodowego było prezentowanych przez partnerów tego wydarzenia. Podczas Berry Tech 2023 odbywały się rozmowy kuluarowe, w czasie których wymieniano informacje, zbierano opinie na temat produktów. Przedstawiciele firm informowali o nowościach, których to plantatorzy mogą się w najbliższym czasie spodziewać. Było to pod kątem spotkań, wymiany informacji i dyskusji bardzo ważne wydarzenie. Plantatorzy, którzy nie chcieli brać udziału bezpośrednio w wykładach, mogli na stoiskach wystawowych razem z partnerami z przedstawicielami firm, jak i między sobą, wymieniać poglądy, dyskutować.

Jesteśmy bardzo zadowoleni, że firma Calfert mogła uczestniczyć w tym bardzo ważnym wydarzeniu, zważywszy, że plantatorzy truskawek, malin i borówek są bardzo wspierani zarówno przez Alberta Zwierzyńskiego i jak i Jarka Barczewskiego. Codziennie odwiedzamy wiele plantacji jagodowych w całym kraju, a przy okazji tego wydarzenia, w jednym miejscu i w jednym czasie mogliśmy spotkać wielu naszych klientów. Mogliśmy też mówić o nowościach, które sprowadzamy specjalnie dla naszych plantatorów, reagując na problemy, z którymi na co dzień się borykają. Dziękujemy za obecność, za wymianę doświadczeń i wszystkie opinie, ponieważ wasze głosy dla nas są bardzo istotne i to odpowiadając na wasze potrzeby, wprowadzamy najlepsze rozwiązania dla waszych plantacji.

 

Dziękujemy za obejrzenie naszej galerii zdjęć z warsztatów techniki jagodowej Berry Tech 2023, które odbyły się w Stacji Badawczo-Rozwojowej firmy Boryna w Starych Olszynach. Zdjęcia, które dokumentują te wyjątkowe chwile, zostały wykonane przez Annę Zwierzyńską, Alberta Zwierzyńskiego oraz Mariusza Szczepańczyka.