2. Analizy gleby, wody i liści – mogą być źródłem oszczędności w żywieniu naszych roślin. Część 2

Kliknij i posłuchaj drugiego odcinka podcastu, Calfert o Uprawie w Twojej ulubionej aplikacji podcastowej;

 

W drugim odcinku podcastu Calfert o Uprawie, w rozmowie z Jarkiem Barszczewskim, będziemy kontynuować dyskusję na temat, wykonywania na plantacji analiza gleby, wody i liści. Pierwsza część rozmowy jest opublikowana w odcinku nr 1 dlatego, jeśli jeszcze nie wysłuchałeś tej części rozmowy. Zapraszamy do jej wysłuchania już teraz. W drugiej części skupimy się na udzieleniu odpowiedzi na pytania, rozwijając zagadania, jakie mieliście okazję wysłuchać donośnie analiz gleby, liści i wody w pierwszej części;

Analiza wody, do czego nam jest potrzebna i jakie parametry określamy w badaniu wody?
Pobieranie wody ze zbiorników nawierzchniowych a pobieranie wody do analizy ze studni głębinowej?
Pobieranie liści do analizy, kiedy warto i dlaczego?
Jak prawidłowo pobrać liście do analizy?
Jak już mamy wyniki analiza to co dalej?
Czy wyniki z analiz lepiej interpretować samemu, czy szukać wsparcia specjalisty?
Jak analizy mogą przyczynić się do oszczędności w naszym gospodarstwie?

Jeśli masz pytania, chciałbyś przedyskutować Twoje wątpliwości lub zasugerować temat kolejnego odcinka to kliknij link, ZADAJ PYTANIE i wypełnij formularz.

Zapisz się aby otrzymać powiadomienia o nowych odcinkach podcastu Calfert o Uprawie!
Klikając przycisk „Zapisz się!” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas newsletterów i akceptujesz Regulamin. Będziemy przetwarzać Twoje imię oraz adres e-mail w celu przesyłania Ci informacji handlowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Calfert Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityka prywatności.

Jak często należy pobierać wodę do analizy ze zbiorników powierzchniowych, a jak często ze studni głębinowej?

Jeśli wodę czerpiemy ze studni głębokości kilkudziesięciu metrów, to zmiana jej parametrów następuje nie zbyt często. Pobranie próbek i wykonanie analiz wody może być zrobione raz na parę lat. W studni płytkiej, analizy należy wykonywać raz w roku, ponieważ do podkładów wody w studni płytkiej mogą docierać przesiąki z wód opadowych. W zbiornikach powierzchniowych takich jak stawy czy inne zbiorniki wodne. Źródła wody mają to do siebie, że w nich znajduje się życie. W wodzie ze zbiornika nawierzchniowego mogą być obecne np. glony, które mogą zmieniać skład chemiczny wody. Próbkę wody należy pobrać wczesną wiosną, gdy glonów nie ma oraz gdy się pojawią. Aby sprawdzić, jak ich obecność wpływa na zmianę parametrów wody używanej do podlewania roślin czy fertygacji. Czym źródło wody bardziej otwarte tym pobieramy próbkę do analizy częściej. Pobieramy około 0,5-1 litra wody w butelkę kilkukrotnie wypłukaną tą, że wodą, pod korek, aby w butelce nie było powietrza. Próbkę opisujemy i wysyłamy do OSChR adresy, znajdują się na stronie https://www.schr.gov.pl/index.php?c=page&id=31  W wodzie używanej do podlewania i fertygacji należy oznaczyć;
azot, fosfor, potas, magnez, siarczany, wapń, bor, mangan, żelazo, cynk, miedź, molibden oraz sód i chlor, oznaczone powinny być również podstawowe parametry wody takie jak pH, EC, HCO3 oraz twardość ogólna.

Co zrobić, gdy już masz wyniki z analizy gleby i wody?

Jeśli macie wyniki analizy gleby wykonanie z plantacji jagodowych lub upraw sadowniczych, metodą ogrodniczą oraz masz wyników analizy wody. To możesz do nas przesłać wyniki analizy celem konsultacji oraz ułożenia harmonogramu nawożenia i lub fertygacji roślin na Twojej plantacji. Aby przesłać nam wyniki możesz skorzystać z zakładki ZADAJ PYTANIE  lub wysyłając e-maila wskazany w tej, że zakładce adres.

Analiza liści – konieczność czy kaprys?

Najwięcej analiz liści wykonywanych jest w przypadku uprawy borówki, ale po zbiorach owoców lub wiosną warto takie analizy wykonywać również w uprawie truskawek czy malin. Analizy liści należy szczególnie wykonać, gdy mamy odczynienia z nieuregulowanym odczynem gleby lub innymi zjawiskami mogącymi wpływać na pobieranie bądź niepobieranie składników pokarmowych z gleby. Aby stwierdzić czy i w jakim stopniu rośliny są odżywiane składnikami dostarczanymi w strefę korzeniową, warto wykonywać analizy liści. Aby sobie zdać sprawę, jaki jest aktualny stan odżywienia roślin. Jeśli po zbiorach poziom makro i mikroelementów mieści się w normach to można przypuszczać o optymalnym żywieniu rośliny. Ponieważ resztę dostarczanych składników wynieśliśmy z plantacji wraz z plonem. Gdy wyniki analiz liści zestawimy wraz z wynikami analiz gleby to mamy obraz sytuacji na plantacji. Jeśli po zbiorach owoców wyniki analiz gleby wykazują niskie zwartości składników w glebie zaś w liściach odżywienie jest optymalne, to wszystko jest dobrze. Jeśli po zbiorach owoców, wyniki analiz gleby i liści wykazują niską zawartość składnika, to może oznaczać niewystarczające nawożenie, które na plonie mogło się odbić i wpłynąć negatywnie na jego jakość i ilość. Gdy w glebie mamy wysoką zawartość składników pokarmowych zaś w liściach niską również taki stan rzeczy jest nie pożądany, bo oznacza wyczerpanie roślin. Wyprowadzenia dużej ilości składników pokarmowych z plonem oraz niemożności ich pobrania z gleby w wyniku zblokowania danego składnika, nieodpowiednich warunków lub problemów z systemem korzeniowym.

Jak prawidłowo pobierać liście do analizy?

Najlepszy jest złoty środek. Jeśli mamy roślinę z liśćmi osadzonymi na pędach (maliny, borówki), to pobieramy do analizy 4-5 liść licząc od wierzchołka pędu. Pobrać ze zdrowych pędów z losowo wybranych miejsc należy około 100 g świeżych w pełni wykształconych liści, mogą być pobrane z ogonkami lub bez ogonków. W przypadku truskawki pobieramy 4-5 liść licząc od środka krzewinki, nie może to być liść ani najmłodszy, ani najstarszy. Na wyniki analizy liści można czekać około 4 tygodni, ale są również jednostki wykonujące analizy liści w kilka dni. Im prędzej uzyskamy wyniki analizy liści, tym lepiej. Ponieważ na podstawie aktualnych i dostępnych wyników możemy wprowadzić korektę nawożenia.

Czy wyniki można interpretować samemu, czy lepiej skonsultować z doradcą?

Na tak postawione pytanie, chcemy bardzo serdecznie zachęcić Państwa do kontaktu z Jarosławem Barszczewskim lub Albertem Zwierzyńskim. Celem skonsultowania uzyskach wyników analiz, gleby, liści czy wody. A jeśli Państwo zechcą to i również przygotowaniu rekomendacji nawożenia plantacji. Raz jeszcze wskazujemy naszą zakładkę ZADAJ PYTANIE  jako idealne miejsce do kontaktu oraz przesyłania wyników analiz lub kontaktu bezpośredniego z wybranym ekspertem od mineralnego żywienia roślin. Tym bardziej zachęcamy i polecamy się gorąco, abyś Drogi Plantatorze skorzystał z naszej wiedzy i doświadczenia. Ponieważ nawozy nie są najtańsze w tym momencie. A precyzyjne, dopasowane i oparte na analizach ich stosowanie może być źródłem oszczędności w prowadzaniu żywienia roślin. Dlatego wykonanie analizy kosztem zakupu dodatkowego worka lub nawet dwóch worków nawozu może przynieść właśnie Tobie dodatkową przysłowiową tonę owoców więcej. A to już są ekonomicznie uzasadnione i niemałe dla Ciebie korzyści, dlaczego analizy należy wykonywać regularnie a ich wyniki konsultować z doradcą.

Bardzo prosimy podziel się tym podcastem Calfert o Uprawie, że swoimi znajomymi plantatorami, sadownikami lub warzywnikami. Za każdą recenzję, komentarz i polecenie Bardzo Serdecznie Dziękujemy.

Szanowny Słuchaczu naszego podcastu Calfert o Uprawie. Nagranie tego odcinka wyszło dość długie i zajęło około jednej godziny. Dlatego postanowiliśmy podzielić rozmowę o analizach gleby, wody i liści na dwie części. Część pierwsza tej rozmowy jest to wysłuchania w odcinku nr 1 podcastu Calfert o Uprawie. Do której wysłuchania to części już teraz Serdecznie Zachęcamy.

1. Analizy gleby, wody i liści – mogą być źródłem oszczędności w żywieniu naszych roślin. Część 1.

 

Do usłyszenia w kolejnym odcinku podcastu Calfert o Uprawie!
Zapraszają: Jarosław Barszczewski oraz Albert Zwierzyński.
Music and Sound effects obtained from https://www.zapsplat.com