Aktualna sytuacja w uprawie truskawek, malin i borówki w połowie czerwca

 

W czasie lustracji plantacji truskawek, malin i borówek nasz ekspert zbiera informacje i prowadzi wizyty lustracyjne zbierając ciekawostki. Garść z nich przygotowana jest dla plantatorów w poniższym materiale. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi tego, co ciekawego i aktualnego dzieje się na plantacjach jagodowych.

Jarosław Barszczewski

 

Uprawa truskawek pod osłonami

Zakończono zbiory odmian „ czerwcowych” odmian wczesnych takich jak Flair, Alba czy Twist. Ważne, aby po likwidacji uprawy lub pozostawieniu roślin na rok następny – dokonać zabiegów fitosanitarnych oraz wykonać zabiegi wyniszczające patogeny na roślinach przed ścięciem liści. O zabiegach postępowania po zbiorze owoców, więcej znajdziesz w materiale przygotowanym dla Ciebie pod linkiem.

Jak postępować na plantacji truskawek po zbiorach owoców? Przypomnienie komunikatów z sezonu 2019.

Jak postępować na plantacji truskawek po zbiorach owoców? Przypomnienie komunikatów z sezonu 2019.

Odmiany powtarzające: o ile ktoś nie sadzili ich wczesna wiosną – zaczną owocować w pierwszym tygodniu lipca. Stan plantacji dobry – obecne gniazdowo mszyca i wciornastki, jeśli prowadzono prawidłowo ochronę – przędziorki nie stanowią (na dziś) zagrożenia.

Wzrasta presja wciornastka, w niektórych obiektach nierozpoznany zniszczył co najmniej jeden zbiór odmian powtarzających. Obecne także zmieniki pojawiają się na plantacjach, dlatego należy prowadzić regularną lustrację pod kontem obecności chorób i szkodników.

Jeśli progi ekonomicznego zagrożenia zostaną przekroczone, należy podjąć ochronę roślin. Koniecznie trzeba sprawdzić czy przed przygotowaniem cieczy roboczej nie będzie konieczności zmiany pH wody – w tym celu rekomendujemy zastosowanie Optymal Soft LpH. Dodatkowo dla poprawy pokrycia rośliny cieczą roboczą należy jako ostatni dodać adiuwant Optymal Film.

Owoce truskawki uszkodzone w wyniku żerowania wciornastków.

Z uwagi na przebieg pogody plantacje mogą wymaga regularnego stosowania krzemu, celem poprawy odporności roślin i dostarczenia korzystanego pierwiastka jakim jest krzem.

W tym celu rekomenduje stosowanie nawozu się Potasil Plus Krzem w dawce 2-3 l/ha, oraz jeśli zachodzi taka potrzeba zabiegów nawożenia dolistnego połączonych z biostymulacją poprzez dostarczenie rośliną aktywnych aminokwasów AminoVital Power w dawce 0,5 kg/ha, wyciągu z alg norweskich Valkira Power Alg w dawce 1-2 l/ha lb biostymulacji w kierunku kwitnienia i zawiązywania owoców Bio Basstyl Grand w dawce 0,2 l/ha

Uprawa truskawek powtarzających owocowanie odmiany „San Andreas”

Uprawa maliny pod osłonami

Rozpoczynają się zbiory wczesnych odmian letnich np. odmiany „Laszka” oraz odmian jesiennych, prowadzonych na zbiór podwójny. Plantacje prawidłowo chronione są czyste, przędziorki nie stanowią zagrożenia. W plantacjach zaniedbanych zarówno przędziorki jak i kistnik i zmieniki poczyniły sporo szkód.

Odmiany jesienne powinny być już przerzedzone, liczba pędów na m.b. zredukowana do odpowiedniej ilości. Dla uprawianej odmiany oraz systemu uprawy prowadzonego na plantacji.

Wskazane regularne stosowanie biopreparatu Juliette wraz z adiuwantem Optymal Film, ze względu na możliwość wystąpienia grzybów sadzakowych na osypanym pyłku i nektarze na liściach.

„sadzaki” na owocu maliny, ich obecność dyskwalifikuje owoc z obrotu handlowego.

Zachęcamy, przypominamy i rekomendujemy regularne zabiegi w czasie których dostarczany będzie krzemem Potasil Plus Krzem w dawce 2-3 l/ha na przemiennie z wapniem Wapno Mix Micro w dawce 3-6 l/ha. Więcej o zabiegach wapniem i krzemem znajdziesz w materiale przygotowanym kilka dni temu.

Wapń – pierwiastek ważny w produkcji owoców maliny. Jak dostarczać wapń pozakorzeniowo, dolistnie?

Uprawa truskawki w otwartym gruncie

Rozpoczęły się na dobre zbiory odmian średnio wczesnych. Warto podkreślić, że większość upraw nie wykazywała porażeń chorobami grzybowymi. Jednak – po ostatnich opadach – sytuacja uległa zmianie i na polach nie chronionych systematycznie notowane są duże straty spowodowane obecnością szarej pleśni i antraknozy. W niektórych lokalizacjach zaobserwowano również początki mączniaka prawdziwego.

Lokalnie antraknoza występuje w stopniu silnego porażenia na wielu odmianach, siła występowania zależy od lokalizacji, warunków atmosferycznych oraz stosowanego programu ochrony roślin. Najlepsze efekty jak dotąd przynosi tzw. program mieszany, w którym wykorzystuje się biologiczne i chemiczne środki ochrony roślin. Zabiegi te określane jako „przeplatane” cechują się regularnym stosowaniem nawozów wzmacniających roślinę (do takowych należy wspomniany Potasil plus Krzem).

Na odwiedzanych plantacjach występowały miejsca zasiedlone przez przędziorki. Pewne szkody poczynił lokalnie kwieciak malinowiec, występowała także lokalnie zwójka, która po raz kolejny minęła się w lotach z kwieciakiem. Kwieciak przerzedził zawiązki szczególnie na plantacjach późnych takich jak te na Kaszubach ale – może to się skończyć większymi rozmiarami owoców oraz ich wagą.

Obserwuje się także szkody czynione przez zmieniki i wciornastki, choć maja na razie zasięg ograniczony.

Poważne straty zanotowali plantatorzy na południu Polski – na skutek oparzeń słonecznych- nawet na plantacjach uprawianych „ na plask” i ściółkowanych.

https://calfert.pl/2021/06/18/jak-pomoc-roslinom-w-czasie-upalow/

Chcesz 5% rabatu na nasze produkty?
Chcesz otrzymać 5% rabatu na zakup produktów Calferta, w sklepie wpolu.pl?
Klikając przycisk „Zapisz się!” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas newsletterów i akceptujesz Regulamin. Będziemy przetwarzać Twoje imię oraz adres e-mail w celu przesyłania Ci informacji handlowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Calfert Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityka prywatności.

Uprawa borówki

Fala zimna w połowie maja spowodowała lokalnie poważne uszkodzenie kwiatostanów oraz młodych pędów a lokalnie także liści. Uszkodzenia te – dopiero teraz ujawniają pełną skale zniszczeń. Jest sporo zawiązanych owoców, ale nie za wiele liści – na krzewach, gdzie liści nie ma za wiele – sugeruję przerzedzenie zawiązków, a nawet wycinanie pędów z nawiązaną masa owoców, za to skąpo ulistnionych.

Rośliny osłabione po chłodach należy wspierać poprzez aplikację preparatów z alg norweskich Valkiria Power Alg w dawce 1-2 /ha, aminokwasów i mikroelementów AminoComplex w dawce 1,5 l/ha, krzemu Potasil Plus Krzem oraz pomyśleć już należy o wapniu Wapno Mix Micro. Intensywnie chronić rośliny borówki przede wszystkim przed szara pleśnią i antraknozą.

Sugeruję przerzedzenie zawiązków, a nawet wycinanie pędów z nawiązaną masa owoców za to skąpo ulistnionych

 

Jeśli masz pytania do naszych ekspertów, chciałbyś skonsultować zabiegi lub porozmawiać o należeniu, zadzwoń lub napisz poprzez formularz ZADAJ PYTANIE.