Regeneracja truskawek po przymrozkach. Jak przywrócić odpowiednią aktywność fizjologiczną roślin po silnym stresie?

 

Połowa maja to okres, w którym większość odmian truskawek jest w fazie kwitnienia, a odmiany wczesne aktualnie znajdują się w okresie owocowania i zbiorów. Niestety wspólnym zagrożeniem dla wszystkich odmian truskawek są obecnie przymrozki, które mogą znacząco wpłynąć na kondycję roślin a co za tym idzie na wielkość i jakość plonu.

Pisaliśmy o tym jak zabezpieczyć truskawki przez spadkami temperatur – dziś skupimy się na tym w jaki sposób rewitalizować rośliny po przymrozkach i jak zadbać o ich szybką regenerację naszych roślin po silnie przebytym stresie.

 

Co się dzieje z truskawkami w czasie przymrozków?

Spadek temperatury poniżej zera wpływa bezpośrednio na zamarzanie wody wewnątrz komórek roślinnych (co z kolei powoduje ich rozerwanie). Najbardziej wrażliwym organem jest kwiat bądź wykształcający się owoc. Ujemna temperatura przy gruncie powoduje również uszkodzenie słupków, pręcików lub innych elementów kwiatu – doprowadzając do deformacji i zniekształceń, co obniża jakość handlową truskawek.

Bardzo często jednak spadki temperatur poniżej zera odczuwa cała roślina. Minimalna, niezbędna temperatura do wzrostu i rozwoju truskawek to + 7℃ . Spadki temperatury poniżej minimalnej wartości, to stres dla rośliny, która zaczyna wytwarzać związki i kierować swój metabolizm w kierunku „przetrwania” a nie budowy wysokiej jakości plonu, który zadowoli plantatora i pozwoli osiągnąć wynik finansowy.

Oczywiście reakcje roślin na niekorzystne warunki mogą zależeć od wielu czynników: lokalizacji plantacji, sposobu uprawy, odmiany a także tego w jaki sposób truskawki zostały wcześniej zabezpieczone (zarówno z zewnątrz – czyli np. poprzez użycie agrowłókniny i zwiększanie wilgotności gleby, jak i mając na uwadze wcześniejsze podanie preparatów i biostymulantów wpływających na ograniczenie stresu i wzmocnienie rośliny).

Jeśli z jakiś względów nie udało zadziałać prewencyjne bądź rośliny zareagowały w bardzo mocnym stopniu na niskie temperatury to warto przejść do regeneracji i rewitalizacji naszych roślin by w jak największym stopniu zniwelować negatywne skutki silnego stresu wywołanego spadkiem temperatury.

Jak zregenerować truskawki po przymrozkach?

 1. Zaraz po ustąpieniu warunków stresowych i po tym, gdy temperatura powróci do poziomu umożliwiającego prawidłowo fizjologiczne funkcjonowanie rośliny (przypominamy, że dla truskawki będzie to powyżej +7℃) należy ocenić kondycję oraz stan, w jakim się znajdują się zarówno liście jak i kwiaty oraz zalążki owocowe. Będzie to bowiem warunkowało zarówno wybór sposobu wzmocnienia rośliny (mamy tu na myśli np. zastosowanie preparatów dolistnych bądź do korzeniowych jak i wybór składu preparatów).

A) Jeśli efekty przechłodzenia odbiły się na kondycji truskawek należy zaplanować serię zabiegów biostymulujących, wpływającym na ogólną poprawę fizjologii i metabolizmu rośliny, oraz zabiegów specyficznych ukierunkowanych w stronę np. poprawy kwitnienia i zawiązywania owoców.

B) Jeśli rośliny znajdują się w momencie kwitnienia lub widoczne są pąki kwiatowe, w celu poprawy procesów zachodzących w okresie kwitnienia i kształtujących plon, należy podać produkt poprawiający kwitnienie, np.:

   • BioSMART – w dawce 2 l/ha i zabieg powtórzyć po upływie 10-14 dni
   • Lub nowy w tym sezonie specjalistyczny preparat Bio Basstyl Grand w dawce 0,2 l na ha

2. Ważnym elementem w czasie lustracji plantacji po przymrozkach powinna być również ocena ryzyka występowania chorób bakteryjnych lub grzybowych, które mogą łatwo rozwijać się na przemrożonej tkance. Tu warto sięgnąć po preparaty takie jak:

3. Równolegle należy kontrolować poziom wilgotności gleby i zwiększać go w przypadku pojawienia się niedoborów wody w strefę korzeniowej. Wraz z nawodnieniem kroplowym możemy roślinom w strefę korzeniową podawać składniki pokarmowe, które szybko i efektywnie dostarczymy wraz z nawozem FERTYGOLD.

Wraz z fertygacją możemy podawać roślinom nawozy z efektem biostymulacji, wpływając na poprawę kondycji truskawki, w tym celu rekomendujemy:

   • Nawóz HUMIK w dawce 5 l na ha zawiera kwasy humusowe, aminokwasy, witaminy i betainy
   • ASKAN w dawce 6 l na ha zawiera azot, potas oraz mikroelementy i węgiel organiczny

 

Budowanie fizjologicznej odporności roślin jest ważnym elementem strategii wsparcia efektywności upraw zarówno biorąc pod uwagę ochronę przed przymrozkami jak i stymulację oraz rewitalizację truskawek po występujących okresowo spadkach temperatur.

Jeśli macie Państwo pytania zachęcamy do ich zadania poprzez FORMULARZ KONTAKTOWY. Nasi eksperci udzielą fachowej odpowiedzi oraz zarekomendują konkretne rozwiązania – zarówno w zakresie wyboru preparatów jak również, jeśli chodzi o ochronę i efektywność upraw.

Chcesz 5% rabatu na nasze produkty?
Chcesz otrzymać 5% rabatu na zakup produktów Calferta, w sklepie wpolu.pl?
Klikając przycisk „Zapisz się!” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas newsletterów i akceptujesz Regulamin. Będziemy przetwarzać Twoje imię oraz adres e-mail w celu przesyłania Ci informacji handlowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Calfert Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityka prywatności.