Kondycja plantacji jagodowych na początku kwietnia. Jak wygląda aktualna sytuacja w uprawie truskawek i malin?

 

Po okresie dobrej pogody (korzystnej temperatury w ciągu dnia oraz chłodnych nocach) z końcem tygodnia nadeszło załamanie pogody (na północy kraju nawet nieco wcześniej). Pojawiły się opady deszczu, śniegu ( miejscami nawet obfite) a w nocy temperatura spadała poniżej zera.  Na szczęście dla upraw w polu – spadło nieco śniegu, który dość dobrze zabezpieczył uprawy truskawek i malin jesiennych przed mrozem i wiatrem. Uprawy w tunelu były natomiast otoczone skrupulatną ochroną plantatora.

Jarosław Barszczewski

 

Opady śniegu bądź ich brak – skutki dla upraw truskawek

Klasyczna uprawa truskawek pod osłonami niskimi (z folii perforowanej lub agrowłókniny) – nie powinna być teraz dotknięta skutkami zmiany pogody. Tak jak pisałem, głównie za sprawą opadów śniegu.

W miejscach, gdzie śnieg się nie pojawił szkody mrozowe mogą jeszcze pogłębić problemy, które były zauważalne po okresie spoczynku zimowego. Sytuację pogarsza fakt, że po okresie korzystnej pogody niejedna plantacja była gotowa do kwitnienia, albo wręcz kwitnienie rozpoczęła. Nagły spadek temperatury i niekorzystne warunki będąc więc wpływać na kondycję roślin i stan uprawy.

Tam, gdzie nie zastosowano czy to podwójnej osłony (np. z agrowłókniny czy też folii i agrowłókniny) albo procedur wzmocnienia odporności roślin na stresy abiotyczne – trzeba się liczyć z poważnymi stratami w kwiatach. Dlatego, gdy ustąpią już iście zimowe warunki, na plantacji truskawek należy przeprowadzić lustracje tego jak przebieg warunków pogodowych wpłynął na stan i kondycję roślin.

Następnie w oparciu o te dane zaplanować odpowiednie zabiegi biostymulacji, nawożenia i wyprowadzania roślin z silnego stresu.

W centralnej i północnej części kraju, spadły na początku kwietnia dość obfite opady śniegu.

Co z malinami?

Oględzinom należy poddać również maliny odmian letnich (owocujących na pędach dwuletnich) oceniając stan pędów, pąków i sprawdzając czy przemrożeniu nie uległy podstawy pąków (ponieważ miałoby to wpływ na ich dalszy rozwój i tym samym przyszły plon maliny).

Na plantacjach odmian jesiennych (owocujących na pędach jednorocznych) sprawdzić należy czy nie przemarzły młode pędy. Jeśli tak właśnie by się stało to niestety zabiegi regeneracji nie przywrócą aktywności uszkodzonym nadziemnym częścią roślin). W tej sytuacji warto wspomóc system korzeniowy i karpę tak, aby rośliny wytworzyły nowe pędy.

 

Uprawa truskawek na przyspieszony zbiór w tunelu foliowym

W niektórych obiektach, które lustrowałem w minionym tygodniu (szczególnie na odmianach wczesnych takich jak Alba, Flair czy Twist) widoczne były już pierwsze otwarte kwiaty lub pąki kwiatowe. Głównie dlatego przed zapowiedziany spadkami temperatury poniżej zera plantatorzy wieczorami okrywali rośliny w tunelu agrowłókniną (pojedynczą lub podwójna warstwą).

Dodatkowo na wspominanych plantacjach stosowana była aplikacja poza korzeniowa nawozu potasowo-krzemowego POTASIL PLUS KRZEM w dawce 2-3 l/ha. Celem tego zabiegu było dostarczenie potasu i krzemu – oba te składniki miały za zadanie korzystanie wpłynąć na kondycją roślin.

Przy zabiegach fertygacji (prowadzonych regularnie w tunelowej uprawie truskawek) warto podnieść nieco zawartość mikroelementów. W tym celu do kompozycji pożywki opartej na nawozach wieloskładnikowych typu FERTYGOLD należy dodać CALFERT BERRY DUO w dawce 2,5 l/ha. Ten mikroelementowy nawóz zawiera dwa czynniki chelatujące: EDA i DTPA, dzięki którym zawarte mikroelementy są stabilniejsze w szerszych zakresie pH i mogą być efektywniej pobierane i wykorzystane przez rośliny.

Plantacja odmiany Alba uprawiana w tunelu na przyspieszony zbiór, wspierana preparatem Bio Basstyl Grand.

Jakie zbiegi wykonać na plantacjach po ustąpieniu warunków stresowych?

Gdy warunki stresowe ustąpią, a pogoda się unormuje rośliny będą mogły prowadzić prawidłowe procesy fizjologiczne. W tym czasie należy podjąć próby regeneracji i wyprowadzania roślin z silnego stresu.

Pierwszym krokiem jest dolistne podanie wyciągu z alg norweskich, bogatego w związki organicznie mające korzystny wpływ na metabolizm rośliny. Przykładem jest VALKIRIA POWER ALG – koncentrat na bazie alg norweskich zawierający takie substancje jak mannitol i kwas alginowe oraz inne, korzystnie wpływające związki organiczne.

Po ustąpieniu warunków stresowych należy wykonać zabiegi w dawce 2 l/ha preparatem VALKIRIA POWER ALG.

Kolejnym krokiem jest dodanie koncentratu z dużą ilością aminokwasów – AMINOVITAL POWER w dawce 0,5 kg/ha, aby dostarczyć roślinom wolnych aminokwasów niezbędnych do prowadzenia procesów fizjologicznych. Oba zabiegi można połączyć z bieżącymi aplikacjami środków ochrony roślin.

Warunki atmosferyczne mogą być przyczyną silnego stresu. Który objawia się rozkładem chlorofilu i uaktywnieniem antocyjanów.

Jaka jest zdrowotność roślin na naszych plantacjach?

Uprawy na otwartym polu nie są na ten moment mocno zasiedlane przez szkodniki (chociaż zauważyłem pojedyncze osobniki przędziorków i chrząszcze kwieciaka). Dotyczy to przede wszystkim upraw okrywanych folią lub agrowłókniną.

W uprawach tunelowych (zarówno na plantacji truskawek jak i malin) przędziorki mogą być prawdziwą plagą. Dlatego też należy prowadzić regularny przegląd by wykryć obecność przędziorków i kwieciaków (które mogą podgryzać pąki kwiatowe, redukując przyszłe plony).

W niektórych obiektach zaobserwowano mszyce i mączliki. W tej sytuacji należy kontrolować liczebność tych kolonii i po przekroczeniu progów ekonomicznego zagrożenia, podjąć odpowiednie kroki wykorzystując zarejestrowane środki ochrony roślin. Do zabiegów ochrony roślin przed szkodnikami (ale i chorobami) konieczne może być uprzednie wyregulowanie odczynu wody.

W tym celu rekomendujemy dodanie preparatu Optymal Soft LpH (w dawce 50-150 ml na każde 100 l wody). By poprawić skuteczność zabiegów ochrony roślin (czyli poprawić przyleganie cieczy roboczej do powierzchni zielonej, zapobiegać stracie poprzez spływanie i zniesienie kropel poza obręb roślin) zaleca się dodanie do środków ochrony roślin adiuwanta OPTYMAL FILM (w dawce 0,2-0,4 l/ha).

Jeśli tylko masz pytania dotyczące nawożenia, ochrony, fertygacji bądź biostymulacji tryskawek lub malin – skorzystaj już teraz z formularza ZADAJ PYTANIE i opisz Twoje wątpliwości oraz prześlij wiadomość do naszych ekspertów, który pomogą przy agrotechnicznych zawiłościach 🙂

Jeśli chciałbyś poszerzyć swoja wiedzę, skorzystaj z publikowanych materiałów dotyczących wczesnowiosennych zabiegów na plantacjach jagodowych, które ukazały się w minionym sezonie (linki do nich udostępniamy poniżej):

W jakim stanie są truskawki uprawiane  w polu i pod osłonami ?

 

Bieżąca wczesnowiosenna sytuacja w uprawie truskawek w polu i pod osłonami.

 

Rewitalizacja truskawek uprawianych w matach, po silnym przechłodzeniu roślin.

Jak wygląda aktualna sytuacja w uprawie truskawek?