Uprawy w gruncie bez okrycia

Jest zimno, rośliny dopiero zaczynają się budzić. Plantacja powinna być jak najszybciej oczyszczona ze starych, zeschniętych oraz uszkodzonych liści, które stanowią pożywkę dla grzybów, sprzyjają rozwojowi szarej pleśni oraz stanowią miejsce schronienia dla owadów i szkodliwych roztoczy (przędziorków).

Plantacja powinna być jak najszybciej oczyszczona ze starych, zeschniętych oraz uszkodzonych liści
Chcesz 5% rabatu na nasze produkty?
Chcesz otrzymać 5% rabatu na zakup produktów Calferta, w sklepie wpolu.pl?
Klikając przycisk „Zapisz się!” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas newsletterów i akceptujesz Regulamin. Będziemy przetwarzać Twoje imię oraz adres e-mail w celu przesyłania Ci informacji handlowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Calfert Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityka prywatności.

Stan przezimowania:

  • plantacje młode – nasadzane w roku 2020 – bardzo dobry,
  • plantacje starsze:
    w uprawach na plask – dobry,
    w uprawach na podniesionych zagonach – dostateczny/dobry.
W uprawach na podniesionych zagonach widoczne są uszkodzenia mrozowe koron

W uprawach na podniesionych zagonach widoczne są uszkodzenia mrozowe koron. Jest to  spowodowane ich wyciągnięciem przez ciężkie, owocujące rośliny i niemożnością wciągnięcia przez korzenie w głąb gleby. Problem tych uszkodzeń może dotyczyć 20-30% koron, jest to bardzo zmienne.

Szkodniki: występuje sporo zimujących, karmazynowoczerwonych samic przędziorków. Trzeba je jak najwcześniej zwalczać – minimum 3 zabiegi, w tym jeden na zwalczanie jaj.

występuje sporo zimujących, karmazynowoczerwonych samic przędziorków

Na plantacjach stwierdziłem tez obecność żerujących (mimo temperatury 2-5 stopni C!) gąsienic piętnówek i zwójek. Jest to dziwne w tym roku, zalecałbym jak najszybciej zwalczać je na plantacjach.

Sugeruję także aby wykonać zabiegi przeciw szarej pleśni, mączniakowi i antraknozie – najlepiej dopuszczonymi preparatami układowymi – w cieplejsze jednak dni.

Uprawy w gruncie pod osłonami

Wegetacja jest nieco bardziej zaawansowana niż u roślin bez przykrycia – zależnie od odmiany, pojawiły się 1-2 młode liście. Pod okryciami występuje też sporo szarej pleśni.

Wilgotność jest sporo wyższa. Sugestie co do zabiegów ochrony są podobne jak na polach bez okrycia.

Uprawy w matach i doniczkach pod osłonami

Stan przezimowania upraw w matach i pojemnikach jest różny. Są obiekty, gdzie liczba przemrożonych koron dochodzi do 40% – sytuacja dotyczy starszych nasadzeń w matach, gdzie korony wyciągnięte były z mat w górę.

Sugeruję na razie ostrożne dozowanie pożywki – głównie zawierającej fosfor i wapń, ale w ograniczonych ilościach, aby jeszcze nie wymuszać rozwoju roślin przez silne parcie korzeniowe.

Zabiegi ochrony roślin – podobnie jak w polu.

Pod osłonami zalecałbym także zastosować produkt ROMEO + Optymal Film 3-krotnie w odstępie 5-7 dni. Można go mieszać z fungicydami (za wyjątkiem związków miedzi). Ma to na celu wygenerowanie silnej odporności roślin na infekcje grzybów; szczególnie szarej pleśni i mączniaka prawdziwego.

 

O wiosennych zabiegach nawozami cynkowo-borowymi, przeczytasz w materiale;

Dolistne nawożenie truskawek na początku sezonu.