Uprawy truskawek w otwartym gruncie

Uprawy truskawek w otwartym gruncie

Po okresie bardzo ciepłej pogody, chłody w okresie Wielkanocy nieco zahamowały rozwój roślin w polu i pod osłonami.

Rośliny nieokryte w polu – niezależnie od odmiany – stoją. Temperatura gleby jest zbyt niska, aby widać było rozwój.

Stan uwilgotnienia plantacji – dobry.

Na razie nie ma deficytów wilgotności nawet na glebach lekkich. Wręcz odwrotnie – bywa za mokro, co może spowodować problemy z pobieraniem magnezu. Zalecałbym albo dodatkową dawkę magnezu do podłoża, albo aplikację tego pierwiastka poprzez liście, przy wykorzystaniu Calfert Basic Magnez.

Niektóre odmiany wykazują objawy przechłodzenia koron i liści. W cieplejsze dni można spróbować rewitalizacji poprzez zastosowanie pożywki fosforowo-potasowej do fertygacji FERTYGOLD 9-45-15, aplikację kwasów humusowych HUMIK oraz aktywatorów procesów życiowych VALKIRIA Power Alg. Po podniesieniu temperatury wskazane byłoby zastosowanie AMINOVITAL POWER oraz regularne (raz na 10 dni) stosowanie POTASIL PLUS KRZEM. Zabezpieczy to nieco rośliny przed skutkami ewentualnych przymrozków.

Nawet w polu stwierdza się obecność zimujących samic przędziorków. W ciepłe dni należałoby wykonać zabiegi – co najmniej 3 aplikacje co 5-7 dni, różnymi zarejestrowanymi preparatami.

Chcesz 5% rabatu na nasze produkty?
Chcesz otrzymać 5% rabatu na zakup produktów Calferta, w sklepie wpolu.pl?
Klikając przycisk „Zapisz się!” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas newsletterów i akceptujesz Regulamin. Będziemy przetwarzać Twoje imię oraz adres e-mail w celu przesyłania Ci informacji handlowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Calfert Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityka prywatności.

Uprawy truskawek  pod osłonami

Uprawy truskawek  pod osłonami

Konieczna systematyczna lustracja na obecność przędziorków, a w razie potrzeby intensywne zwalczanie, aby nie dopuścić do rozmnożenia się szkodników.

Niektóre odmiany zaczynają kwitnąć – zwracajmy uwagę na kwieciaki – wykonałbym co najmniej 3 zabiegi, aby ograniczyć także zwójki.

Powoli przechodzimy na pożywki azotowo-potasowe, stopniowo w miarę rozwoju roślin, zwiększając udział potasu w pożywce FERTYGOLD 15-5-30.

Ważne jest aby od pełni kwitnienia zapewnić roślinom komfort wodny, a więc nie dopuszczać do przeschnięcia podłoża, chyba że z jakichś powodów byłoby to konieczne.

Rutynowo wykonajmy zabiegi przeciw grzybom. Okres kwitnienia to optymalny czas do stosowania produktu Julietta z innymi fungicydami – zmniejszają one poddatność na infekcje szarej pleśni i mączniaka. Julietta powinna być zastosowana dwukrotnie w odstępie około 7-10 dni.

W okresie kwitnienia można jednorazowo zwiększyć w pożywce dawkę fosforu i boru, aby w przypadku wygenerowania wielkiej ilości kwiatów, zapewnić roślinom dostateczne ilości tych pierwiastków. Są one niezbędne do prawidłowego rozwoju i wzrostu zawiązków.

W obiektach pod osłonami może okazać się niezbędne wstawienie dość wcześnie ulików z  trzmielami, aby zapewnić roślinom dobre zapylenie kwiatów.

W okresie startu roślin do intensywnego wzrostu mogą ujawniać się objawy niepobierania mikroelementów. Najczęściej jest to spowodowane nieprawidłowym pH podłoża – zwykle zbyt wysokim. Zawsze w takich przypadkach zalecałbym kontakt z konsultantem Calfert.

Niedobory cynku na liściu truskawki, rekomendujemy zabieg dolistny CyBor AMINO PLUS
Niedobory żelaza na liściu truskawki – do fertygacji rekomendujemy stosowanie CALFERT BERRY DUO

Autor; Jarosław Barszczewski