Rozmawiałem z Mateuszem Maruszewskim na temat fertygacji wczesnych odmian truskawek takich jak 'Alba’, uprawianych na przyspieszony zbiór w zblokowanym tunelu foliowym na podwyższonych zagonach.

Albert Zwierzyński

W Gospodarstwie Rolnym Maruszewski na przełomie maja i czerwca większość odmian truskawek uprawianych w tunelu wysokim jest w pełni zbioru. W zblokowanym wysokim tunelu firmy Haygrove na podwyższonych zagonach uprawiane są truskawki odmiany 'Alba’. Plantacja została założona z sadzonek doniczkowanych zakupionych od Adama Borzęckiego z firmy Boryna w połowie sierpnia 2020. Rośliny są posadzone na podwyższonych zagonach ściółkowanych czarną folią, a między rzędami rozkładana jest słoma. Pod folią znajdują się dwie linie kroplujące dostarczające wodę i składniki pokarmowe. W takim systemie truskawki odmiany 'Alba’ uprawiane są po raz pierwszy w Gospodarstwie Rolnym Maruszewski, ale jak przyznaje Mateusz, taki system sprawdza się świetnie, co widać po roślinach, ale najbardziej widać po dużych, jędrnych, pięknych i słodkich owocach.

Owoce klasy Premium odmiany 'Alba’ uprawianej w gospodarstwie Rolnym Maruszewski

Jak Podkreśla Mateusz Maruszewski sukces w uprawie truskawek to wsparcie pana dr hab. Zbigniewa Jarosza z firmy Doradca Jagodowy. To dzięki profesjonalnemu doradztwu oraz wsparciu pana doktora możemy produkować owoce jakości premium. Drugim filarem sukcesu są dobrej jakości nawozy z firmy Calfert, w tym systemie truskawki są żywione głównie poprzez fertygację nawozami z serii FERTYGOLD. Dlatego sięgamy po nawóz z przewagą potasu FERTYGOLD 9-18-27, aby 'Alba’ była duża i słodka. Co, jak wspomniał Mateusz, udaje się osiągnąć, zwarzywszy że w przypadku uprawy tej odmiany smak można łatwo 'zgubić’, a owoce, które smakują konsumentom, są przez nich wybierane ponownie. Dlatego plantatorzy starają się tak prowadzić żywienie roślin, aby owoce jak najlepiej smakowały, w czym pomoże wysokiej klasy nawóz do fertygacji FERTYGOLD 9-18-27.

W tym gospodarstwie po raz pierwszy aplikowane w całości są nawozy z firmy Calfert. W poprzednim sezonie Mateusz testował poszczególne produkty, aby w tym momencie całkowicie przejść na rozwiązania Calferta, w tym nawozy z serii FERTYGOLD. Zapytałem Mateusza, dlaczego tak bardzo spodobały mu się fertygoldy?

  • Bardzo dobre rozpuszczanie nawozu w czasie przygotowywania pożywki,
  • przejrzystość etykiety,
  • efekty aplikacji nawozu widoczne na roślinach,
  • przystępna cena i łatwa dostępność.

Podstawowym nawozem do fertygacji w czasie owocowania jest FERTYGOLD 9-18-27, ale jak podkreśla Mateusz, na inne odmiany ma rekomendacje stosowania innych nawozów z serii FERTYGOLD, z których rozwiązania wybierane są tak, aby najlepiej dopasować je do potrzeb żywieniowych danej odmiany.

Po posadzeniu roślin w sierpniu 2020 poprzez fertygację stosowany był HUMIK w dawce 5 l/ha. Zdaniem Matusza, to dzięki Humikowi system korzeniowy młodych roślin dobrze się rozwijał i wzrastał. Największe zalety Humika to to, że w jednym produkcie jest tak wiele związków korzystnie wpływających na wzrost i rozwój rośliny, a dzięki formulacji płynnej, która nie zapycha filtrów, aplikacja poprzez fertygację jest prosta i przyjemna. Tuż po sadzeniu roślin stosowano również nawóz FERTYGOLD 9-45-15, aby dostarczyć roślinom potrzebnego fosforu.

W tym gospodarstwie uprawiane są truskawki w tunelach zblokowanych i pojedynczych takich odmian jak 'Alba’, 'Flair’, 'Rumba’ i 'Allegro’. Zdaniem Mateusza ciągły rozwój uprawy tunelowej to najbliższa przyszłość dla małych gospodarstw, aby ciągle dostarczać duże i pyszne owoce w okresie, gdy ich dostępność jest ograniczona. Dlatego w gospodarstwie prowadzone są inwestycje, aby w najbliższym czasie areał uprawy truskawki powiększyć, uprawiając kilka odmian, co zapewni wybór odbiorcom i pozwoli dostarczać truskawki możliwie w jak najdłuższym oknie czasowym. Jak przyznaje Mateusz, hitem wśród jego odbiorców stała się odmiana 'Allegro’, dość kontrowersyjna w opinii plantatorów, jednak zdaniem Mateusza, jeśli odpowiednio się ją potraktuje, zaopiekuje, to naprawdę potrafi się odwdzięczyć. Nie jest to łatwa odmiana, która wymaga niemałych zdolności agrotechnicznych i specjalistycznej wiedzy od plantatora, ale jak podkreślał Mateusz, warto uprawiać 'Allegro’, bo jej owoce są wyrównane, duże, potencjał produkcyjny ogromny, a po jej wybitny smak wracają odbiorcy, pytając kiedy 'Allegro’ będzie dostępna.

Owoce odmiany 'Allegro’

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy na temat uprawy truskawek wczesnych odmian w tunelach foliowych. Gospodarstwo Rolne Maruszewski to miejsce, które można odwiedzić, a każdy gość spotka się tu z ciepłym przyjęciem i życzliwością gospodarzy. Dlatego tym bardziej warto odwiedzać i podpatrywać gospodarstwa, gdzie już teraz prowadzona jest uprawa truskawek w systemach zaawansowanych, która się ciągle rozwija. Być może wizyta w tym gospodarstwie będzie inspiracją szeregu zmian i innowacji, które zechcesz wprowadzić w swoim gospodarstwie. A jeśli potrzebujesz pomocy, podpowiedzi lub wsparcia skontaktuj się z naszymi ekspertami.