Na wielu plantacjach doszło do przechłodzenia roślin lub wręcz przemrożenia pąków. Jak widać na zdjęciach, liście nie wyglądały normalnie ani pod względem wielkości, ani koloru. Sporo też pąków było „nieaktywnych” – sprawiały wrażenie martwych. Rośliny te należało nieco „zachęcić” do wzrostu i rozwoju. Ponieważ taka sytuacja miała miejsce dopiero pod koniec marca, czasu nie było zbyt wiele, bo aby zarobić dobre pieniądze na malinie z tunelu, zbiory powinny odbyć się w czerwcu.
Jak wyglądał proces rewitalizacji maliny?
Zaczęliśmy od dostarczenia roślinom energii do rozwoju systemu korzeniowego oraz wymuszenia podziałów komórek. Do tego celu użyliśmy produktu Fosactiv Fertygacja z powodu szybko działającej i łatwo dostępnej dla roślin formy fosforu. W dawce 5 l/ ha (licząc wtłoczenie ok. 25-20 m3 gotowej pożywki na hektar) podaliśmy Fosactiv Fertygacja 3-krotnie co 7 dni.
Drugim ważnym elementem wspierającym rozwój i aktywność systemu korzeniowego okazała się saletra wapniowa podawana zgodnie z analizą wody również 3-krotnie co 7 dni przemiennie z Fosactiv Fertygacja.
Zabiegi stymulacji dolistnej
Gdy już pojawiły się liście (niepiękne, ale jednak!) można było także spróbować zabiegów stymulacji dolistnej.
Dwoma produktami stymulującymi wzrost tkanek okazały się: ekstrakt z alg norweskich z Valkiria Power ALG oraz wysoko skoncentrowany preparat aminokwasowy Aminovital Power. Zostały zastosowane dwukrotnie co 10 dni odpowiednio: Valkiria w ilości 2 l/ ha (lub w stężeniu 0,2%) oraz Aminovital Power w ilości 1 kg/ha (lub stężenie 0,1%).
Fertygacja malin
Po wykonaniu tych zabiegów stymulujących zastosowane zostało żywienie fertygacyjne pożywką zrównoważoną opartą na FERTYGOLD 18-18-18. W chwili zaś pojawienia się dużej ilości liści i wyrzucenia pąków kwiatowych pożywkę zmieniono na bardziej potasową – FERTYGOLD 9-18-27.
Na załączonych zdjęciach możecie Państwo prześledzić całą kampanię. Plantator w przyszłym tygodniu oczekuje pierwszych poważniejszych zbiorów maliny.