Pełnia kwitnienia oraz pojawienie się pierwszych zawiązków owocowych na plantacjach truskawek jest odpowiednim czasem na odżywienie roślin za pomocą odpowiednio skomponowanych pożywek, które można zaaplikować za pomocą fertygacji. Pozwala ona na dostarczenie niezbędnych składników mineralnych poprzez linie kroplujące prosto do strefy korzeniowej. Jaka pożywka jest najlepszym wyborem w okresie wzrostu i dojrzewania owoców, aby dostarczyć im składników pokarmowych niezbędnych dla osiągnięcia najlepszej jakości owoców?

O stosowaniu fertygacji w uprawie truskawek w materiale video powiada

Albert Zwierzyński

Znajdujemy się na plantacji truskawek odmiany Rumba w czasie trzeciego sezonu uprawy tych roślin. Są one w pełni kwitnienia, pięknie zbudowały masę wegetatywną, a na krzewinkach widać pierwsze małe zielone owoce. Plantacja posiada fertygację, której linie kroplujące znajdują się pod powierzchnią gleby, gdzie dostarcza wodę wraz ze składnikami pokarmowymi.

Jak stosować fertygację w uprawie truskawek w czasie kwitnienia i owocowania?
W czasie pełni kwitnienia i zawiązywania owoców należy dostarczać roślinom wodę i składniki pokarmowe. Można to robić za pomocą fertygacji.

Jaką pożywkę do fertygacji stosować w okresie wzrostu i dojrzewania owoców?

Jak stosować fertygację w uprawie truskawek w czasie kwitnienia i owocowania?
Pełnia kwitnienia, gdy większość kwiatów jest otwarta, a z pierwszych kwiatów są już widoczne zawiązki owocowe, jest czasem, gdy należy przejść z pożywki zrównoważonej na pożywkę owocową.

Pojawienie się pierwszych zawiązków owocowych na plantacjach jest sygnałem do tego, aby pożywkę podawaną przez fertygację zmienić z tak zwanej „zrównoważonej” (Fertygold 18-18-18 + mikro) na formułę wysokopotasową „owocową”. Pożywka ta również jest nawozem wieloskładnikowym, jednak z przewagą potasu, który ma znaczący wpływ na jakość owoców – Fertygold 9-18-27 + 2MgO + mikro (9% azotu, 18% fosforu, 27% potasu). W ofercie Calfert znajdują się również inne kombinacje składów pożywek, np. Fertygold 10-20-30 + mikro lub Fertygold 15-5-30 + 2MgO + mikro. Fertygold 9-18-27 + 2MgO + mikro jest jednak najbardziej powszechną pożywką i od pełni kwitnienia do końca zbiorów zaleca się jego stosowanie.

Jak stosować fertygację w uprawie truskawek w czasie kwitnienia i owocowania?
Gdy na roślinie obecne są już zawiązki owocowe, pożywka do fertygacji musi być oparta na Fertygold 9-18-27.

Uzupełnianie mikroelementów

Komponując pożywkę do fertygacji przy użyciu nawozów fertygold, pamiętajmy o mikroelementach. Chemiczna analiza wody pozwoli nam sprawdzić zawartość w mikroelementów znajdujących się w wodzie. Na tej podstawie oraz na podstawie analizy mikroelementów w nawozie Fertygold możemy sprawdzić, czy i jak należy uzupełnić ich ilość.

W celu uzupełnienia braków tych mikro składników zaleca się użycie Calfert Berry Duo. Jest on rozwiązaniem kompleksowym zapewniającym optymalną dostępność mikroelementów dla roślin. Posiada formulację płynną – odmierzamy dawkę i wlewamy do zbiornika, z którego urządzenie podaje pożywkę do magistrali. Niektóre mikroelementy Calfert Berry Duo schelatowane są przez dwa czynniki chelatujące EDTA i DTPA, dzięki czemu produkt ten sprawdzi się w kompozycji pożywek w takiej wodzie, jaką gospodarstwo dysponuje. Niekiedy wodę należy zmodyfikować, jednak to należy ustalić na podstawie wyników chemicznej analizy wody.

Drugim rozwiązaniem dodawane do Ferdygoldów to magnez. Firma Calferf rekomenduje nawóz Calfert Basic Magnez, którego dostarczanie przez fertygację jest bardzo efektywne. Posiada on formulację płynną – odmierzamy dawkę i wlewamy do zbiornika, z którego urządzenie podaje pożywkę do magistrali.

Potas

Potas jest składnikiem bardzo ważnym dla budowy masy owoców, ich wielkości oraz smaku. Dlatego tak ważne jest regularne stosowanie nawozów wysokopotasowych za pomocą fertygacji.

Magnez

Magnez jest centralnym jonem chlorofilu odpowiadającego za proces fotosyntezy. Optymalna zawartość magnezu wpływa korzystnie na wielkość i jakość plonu.

Jak stosować zalecane preparaty do fertygacji?

Fertygold 9-18-27 + 2MgO + mikro, Calfert Brry Duo oraz Calfert Basic Magnez można ze sobą mieszać w jednym zbiorniku. Dawki należy dopasować do potrzeb żywieniowych roślin, odmiany uprawy, wieku plantacji oraz obłożenia roślin owocami, oraz w oparciu o analizy glebowe.

Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo pod określonymi linkami do produktów w tym artykule.

Jak stosować fertygację w uprawie truskawek w czasie kwitnienia i owocowania?
Dzięki Fertygold 9-18-27 owoce mogą rosnąć duże i słodkie.

Jeśli macie Państwo pytanie dotyczące produktów Calfert oraz fertygacji, zapraszamy do zakładki KONTAKT. Jesteśmy do Państwa dyspozycji.

Chcesz 5% rabatu na nasze produkty?
Chcesz otrzymać 5% rabatu na zakup produktów Calferta, w sklepie wpolu.pl?
Klikając przycisk „Zapisz się!” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas newsletterów i akceptujesz Regulamin. Będziemy przetwarzać Twoje imię oraz adres e-mail w celu przesyłania Ci informacji handlowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Calfert Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityka prywatności.
Zapraszamy do obejrzenia materiału video: