W minionym tygodniu odwiedziłem kilka plantacji truskawek. Poniżej uwagi i sugestie, którymi dzielę się z Państwem na gorąco.

Jarosław Barszczewski

Szkodniki na plantacjach truskawek

Uprawa truskawki w polu i pod osłonami

Podczas lustracji plantacji truskawek stwierdziłem obecność:

  • MSZYC: nasilenie spore na odmianach aktualnie kwitnących. Wymaga szybkiego zwalczania, aby rośliny nie były zasiedlane przez grzyby sadzakowe, rozwijające się na spadzi;
Mszyca na liściu truskawki
  • WCIORNASTKÓW: nasilenie niewielkie, co wynika z panującej pogody. Zalecam zwalczać bezwzględnie przy stwierdzeniu choćby jednego osobnika w kwiatach lub na tablicy lepowej;
Owoc zniszczony przez wciornastki
  • PRZĘDZIORKÓW: nasilenie średnie, jeśli plantator wykonał po zimie serię zabiegów zwalczających  roztocza i przędziorki, uniknie problemu. Kłopoty mogą być na odmianach powtarzających, będzie to zależeć od przebiegu pogody;
Przędziorki na spodniej stronie blaszki liściowej
  • ZMIENIKÓW: nasilenie małe, ale zaobserwowano naloty dorosłych samic na plantacje. Bezwzględnie należy je zwalczać i na odmianach czerwcowych i na powtarzających – można bowiem spodziewać się zwiększonej frekwencji szkodnika i strat przez niego spowodowanych za około 3 tygodnie;
  • KWIECIAKA MALINOWCA: nie stanowią problemu pod osłonami, o ile były zwalczane według programu. W uprawie truskawek w otwartym polu kwieciak wyrządził lub może wyrządzić niemałe szkody.
Kwiatostan uszkodzony w wyniku aktywności kwieciaka malinowca
  • ZWOJKÓWEK: jeśli zwalczano kwieciaki – zwójki również zostały ograniczone – w tym roku ich loty zbiegły się w czasie;
  • NIESWOISTYCH SZKODNIKÓW: gąsienice zjadające liście oraz dorosłe osobniki chrabąszcza majowego. Nalot chrabąszczy będzie z powodu temperatur rozciągnięty w czasie. Trzeba je zwalczać nie dlatego, że czynią bardzo poważne szkody, ale aby ustrzec się w przyszłości problemów z pędrakami. Te same uwagi dotyczą opuchlaków i sprężykowatych (drutowce).
Gąsienica na blaszce liściowej truskawki

Choroby na plantacjach truskawek

Uprawa truskawek w polu i pod osłonami

  • Szara pleśń: w regularnie chronionych plantacjach – presja mała. Tam, gdzie zastosowano zabiegi Romeo (pod osłonami) przed kwitnieniem oraz Julietta w czasie kwitnienia – trudno znaleźć owoce porażone infekcją przez kwiat. Jeśli się pojawią, to gnicie jest najczęściej skutkiem uszkodzeń mechanicznych. Regularne stosowanie Potasil  Plus Krzem także nie sprzyja rozwojowi tego grzyba;
Szara pleśń
  • mączniak prawdziwy: nie stwierdziłem infekcji, jednak zalecam regularne lustracje i zabiegi środkami zwalczającymi także mączniaka. Regularne stosowanie Potasil  Plus Krzem także nie sprzyja rozwojowi tego grzyba;
Mączniak prawdziwy na liściu truskawki
Mączniak prawdziwy na owocu truskawki
  • antraknoza: jest jeszcze za wcześnie na objawy na owocach, na ogonkach liściowych i liściach nie widać  objawów porażenia. Wskazane są zabiegi prewencyjne.
Antraknoza truskawki

Po zimie ujawniło się wiele przypadków uszkodzeń mrozowych – te tak zwane „późne objawy” nastręczają trudności w odróżnieniu ich od chorób odglebowych. W przypadku podejrzenia chorób odglebowych zawsze oceniajmy rośliny, rozcinając koronę wzdłuż i w poprzek. W takim przypadku należy zadbać o kondycję systemu korzeniowego, podając rośliną regularnie HUMIK w dawce 5 l/ha oraz nawóz wysoko fosforowy FOSACTIV FERTYGACJA.

Przekrój przez koronę truskawki na którym podejrzewane są uszkodzenia mrozowe oraz obecność chorób pochodzenia glebowego.

O regeneracji roślin uszkodzonych przez mróz w okresie zimowym przeczytasz w artykułach:

Do zabiegów ochrony roślin należy dodać adiuwant poprawiający przyczepność cieczy roboczej do powierzchni rośliny OPTYMAL FILM w dawce 0,2 – 0,4 l/ha. Zaleca się prowadzenie regularnej  lustrację  na obecność Drosphila suzuki w dzikich malinach, jeżynach, poziomkach, truskawkach w sąsiedztwie oraz zaniedbanych sadach owoców pestkowych, a także dzikich zadrzewień śródpolnych, szczególnie tarniny  i mirabelki/ lubaszki.

W razie wykrycia owadów zaleca się stosowanie regularnych zabiegów zwalczania. Może się również okazać, że mimo mroźnej zimy muszka pokaże się wcześniej i spróbuje atakować odmiany wczesne, szczególnie w rejonach uprawy truskawki i maliny.

Chcesz 5% rabatu na nasze produkty?
Chcesz otrzymać 5% rabatu na zakup produktów Calferta, w sklepie wpolu.pl?
Klikając przycisk „Zapisz się!” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas newsletterów i akceptujesz Regulamin. Będziemy przetwarzać Twoje imię oraz adres e-mail w celu przesyłania Ci informacji handlowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Calfert Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityka prywatności.
Jak stosować fertygację w uprawie truskawek w czasie kwitnienia i owocowania?