Uprawa borówki w otwartym gruncie
Na większości kwater zakończono cięcie i ściółkowanie rzędów. Plantacje po cięciu i wyczyszczeniu zaczynają rozwój: są to fazy BBCH 53, 54 w okolicach cieplejszych, zależy to także od odmiany.
Na odmianach późnych BBCH 09-10.
Na plantacjach stwierdziłem obecność miseczników – nie ma ich wiele ale zalecałbym wykonać zabiegi dopuszczonymi preparatami – w cieplejsze dni.
Z nawozów aplikujemy posypowo (tam gdzie tego jeszcze nie zrobiono) wieloskładnikowe NPK z mikroelementami FERTIMAX COMPLEX 12-11-18 oraz pierwszą dawkę siarczanu amonu.
Może być konieczność aplikowania szybko działającego azotu saletrzanego (jest opóźnienie wegetacji) – sugeruję użyć posypowej saletry wapniowej lub saletry potasowo-wapniowej w dawkach jednorazowo nie większych, niż 100 kg/ ha w rzędzie.
Należałoby także wykonać zabiegi przeciw zamieraniu pędów i innym chorobom grzybowym zalecanymi do tego preparatami (patrz program ochrony borówki). Do zabiegu ochrony warto dobrze przygotować ciecz roboczą, dodając na każde 100 l wody od 50 do 150 ml adiuwanta OPTYMAL SOFT LpH oraz dodając adiuwant OPTYMAL FILM zapewniający lepsze przylegacie cieczy roboczej do rośliny. Ograniczy to straty cieczy roboczej i poprawi skuteczność zabiegu ochrony roślin.
Przygotowanie plantacji borówki do spadku temperatury poniżej zera
Wciąż należy spodziewać się przymrozków, w wielu rejonach temperatura spada poniżej zera. Aby chronić rośliny plantatorzy stosują zraszanie nadkoronowe dostarczając wody, która chroni wrażliwe organy przed niekorzystnym wpływem przymrozków. Innym sposobem spotykanym na plantacjach jest rozpalanie ognisk w celu zadymiania plantacji i podniesienia temperatury. Rośliny i glebę należy podlać jeśli wilgotność jest zbyt niska. Do podlewania drogą kropelkową można zastosować nawóz do fertygacji FERTYGOLD 18-18-18 + siarczan magnezu CALFERT BASIC MAGNEZ aby rośliny miały dostępne składniki pokarmowe w strefie korzeniowej.
Istnieje wachlarz rozwiązań, po które plantatorzy mogą sięgnąć aby zabezpieczyć rośliny przed zbliżającymi się przymrozkami.
Wsparcie żywieniowe i fizjologiczne zapewni POTASIL PLUS KRZEM w dawce 2,5 l/ha. Wysoka zawartość K2O (aż 12%) oraz 20% SiO2 w nawozie gwarantuje korzystny wpływ na przygotowanie roślin przed spadkiem temperatury poniżej zera.
JAK POMÓC ROŚLINOM PO PRZYMROZKACH – bieżąca rekomendacja
A co po ustąpieniu przymrozków
Kolejny krok to regeneracja roślin i przeprowadzenie zabiegów pozakorzniowych o działaniu biostymulującym i korzystnie wpływającym na ich fizjologię.
W tym celu należy podać roślinom Asahi , VALKIRIA POWER ALG w dawce 2 l/ha, AMINOVITAL POWER w dawce 0,5-0,75 kg/ha.
Roślinom, które już kwitną, a także tym z pąkami kwiatowymi, należy podać nowy produkt poprawiający kwitnienie – BioSMART – w dawce 2 l/ha i zabieg powtórzyć po upływie 10-14 dni. Wpływa on korzystnie na poprawę procesów zachodzących w okresie kwitnienia i kształtujących plon.
Uprawy borówki pod osłonami,
Rośliny wczesnych odmian są aktualnie w fazie BBCH 60-61. Zalecałbym lustrację na obecność przędziorków i w razie konieczności 3 zabiegi co 5 dni środkami o różnych substancjach czynnych. Do których warto dosypać OPTYMAL FILM aby poprawić przyczepność cieczy roboczej do rośliny.
Stosujemy pożywkę zrównoważoną o relacjach N: K: Ca = 1:1:1 z nawozów wieloskładnikowych. Sięgać możemy po FERTYGOLD 18-18-18, zaś wapń uzupełnimy saletrą wapniową rozpuszczalną.
Ważne jest dobre zaopatrzenie w mikroelementy. W tym calu przyda nam się CALFERT BERRY DUO.
[optin-cat id=75273]