Aktualnie na wielu odmianach jabłoni jest widoczny zielony pąk i za chwilę, w czasie słonecznej i ciepłej pogody, będzie widoczny różowy pąk, a po nim tak zwana faza balona i kwitnienie. Oznacza to, że jabłonie wchodzą w najważniejszy dla sadownika okres z punktu widzenia plonotwórczego.

Czas ten następuje po ogromnym stresie związanym ze spadkami temperatury poniżej zera. Owy stres można zauważyć na liściach rozetowych, w postaci fioletowo-czerwonawych przebarwień. Są to antocyjany – związki chemiczne wytworzone w miejsce braku uzupełnienia chlorofilu w chloroplastach, czyli zielonego barwnika dla roślin. Liście przypąkowe są bardzo ważne ponieważ dostarczają produkowanych w nich asymilatów do pąków, a późniejszej fazie rozwoju, do kwiatów.  Dlatego o młode liście należy odpowiednio zadbać.

Rolą plantatora jest zatem w tym momencie pomoc roślinom w zregenerowaniu się przed największym czekającym je wysiłkiem – kwitnieniem i owocowaniem.

W pierwszej kolejności należy zastosować rozwiązania wyprowadzające rośliny z silnego stresu związanego ze stadkiem temperatury. W tym celu sugerujemy w uprawie jabłoni aplikację biopreparatu opartego na wyciągu z alg norweskich VALKIRIA POWER ALG w dawce 2 l/ha. Produkt ten zawiera tak korzystne związki organiczne, jak mannitol i kwas alginowy. Gdy rośliny są w silnym stresie i potrzebują niezbędnych do procesów biochemicznych aminokwasów, sięgamy po AMINOVITAL POWER w dawce 0,5-0,75 kg. Można go podać wraz  z Valkirią. AMINOVITAL POWER zawiera aż 80% wolnych i dostępnych aminokwasów, jest w formie proszkowej i wspaniale się rozpuszcza w wodzie. Te organiczne produkty są niezwykle przydatne i będą korzystnie wpływać na poprawę filologii i metabolizmu jabłoni w okresie przedkwitnieniowym.

Tuż przed kwitnieniem warto sięgnąć po nowy produkt z biostymulacją BioSMART, który w swoim unikatowym składzie zawiera wyciągi z fermentacji drożdży. Są to nowe na polskim rynku związki do biostymulacji roślin w czasie kwitnienia. W Polsce nowe, zaś w Argentynie – ojczyźnie BioSMART  – bardzo dobrze znane.

Nawóz organiczny BioSMART zawiera składniki organiczne, aminokwasy i metabolity pochodzących z fermentacji drożdży. Jego korzystne działanie widać poprzez:

  • zmniejszenie deformacji kwiatów i zapewnienie wyższego plonu,
  • zmniejszenie wpływu negatywnych czynników abiotycznych (susza, upał, wiatr)
  • stymulację wewnętrznego metabolizmu rośliny w celu pobudzenia rozwoju i wigoru rośliny uprawnej

Pierwszy zabieg BioSMART wykonujemy w fazie balona, na początku kwitnienia, a kolejny w pełni kwitnienia.

Według przeprowadzonych w Polsce badań dwa zabiegi BioSMART w dawce 2 l/ha wystarczą, aby pobudzić rośliny do pełni kwitnienia i zawiązywania owoców, szczególnie w okresie, gdy są narażone na silne warunki stresowe.

Chcesz 5% rabatu na nasze produkty?
Chcesz otrzymać 5% rabatu na zakup produktów Calferta, w sklepie wpolu.pl?
Klikając przycisk „Zapisz się!” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas newsletterów i akceptujesz Regulamin. Będziemy przetwarzać Twoje imię oraz adres e-mail w celu przesyłania Ci informacji handlowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Calfert Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityka prywatności.