Przełom września i października to czas zakładania nowych plantacji truskawek. W tym celu wykorzystuje się sadzonki zwane: kopanymi, zielonymi lub sadzonkami świeżymi. Tuż przed wsadzeniem pobrane są z plantacji matecznych i sadzone na miejsce stałe, gdzie będą rosły przez kolejne lata. Ten sposób zakładania plantacji niesie ze sobą ryzyk ze względu na niesprzyjającą jesienną aurę.  Po drugie od momentu posadzenia młode, słabo ukorzenione rośliny mają mało czasu do nadejścia pierwszych przymrozków, które mogą powodować uszkodzenia i straty. Dlatego należy dać roślinom szansę, na prawidłowy wzrost i rozwój. Stosując preparat o pełnym składzie, w których nie brakuje zarówno składników mineralnych jak i organicznych, takim preparatem jest HUMIK. Zawarte w nim substancje, są niezwykle wartościowe dla życia mikrobiologicznego gleby, poprawy jej właściwości fizyko-chemicznych oraz przede wszystkim poprawy wzrostu i rozwoju młodych roślin.

Preparat HUMIK można aplikować na kilka sposobów, w różnych terminach.

  • Pierwsza metoda polega na zastosowaniu preparatu HUMIK jeszcze w czasie przygotowania stanowiska przed sadzeniem roślin. Po orce oraz wysianiu nawozów mineralnych lub organicznych glebę można opryskiwać roztworem wodnym preparatu HUMIK w dawce 5-10 l/ha przy pomocy opryskiwacza wyposażonego w zwykłą belkę polową lub belkę herbicydową. Po aplikacji wszystkich nawozów glebę należy zabronować, aby dokładnie wymieszać ją z nawozami.
  • Drugą metodą jest moczenie przez kilka minut systemu korzeniowego truskawek przed posadzeniem na miejsce stałe. W tym celu należy przygotować wodny roztwór dodając do 100 l wody 0,3-0,4 l preparatu HUMIK. Sadzonki i cały ich system korzeniowy należy zamoczyć w roztworze na kilka minut. Przygotowany 100 litrowy roztwór powinien wystarczyć do namoczenia ok 30 000 – 35 000 sztuk sadzonek.
  • Jeśli po posadzeniu na plantacji zainstalowane są linie kroplujące, zaś system nawodnieniowy jest wyposażony w odpowiednie urządzenia do podawania nawozu, preparat HUMIK można aplikować za pomocą fertygacji stosując 5 l/ha.
  • W przypadku gdy plantacja nie posiada deszczowego ani kroplowego systemu nawadniającego, a zachodzi potrzeba nawodnienia roślin, Humik można stosować w roztworze wodnym dodając każdorazowo do 1000l wody 3l nawozu. Podlewanie stosować zawsze po uwzględnieniu aktualnej wilgotności gleby oraz potrzeb wodnych roślin.

 

Warto skorzystać ze wspomnianych możliwości i terminów aplikacji preparatu HUMIK. Daje to szansę na prawidłowy rozwój i wzrost nowo posadzonych truskawek. W konsekwencji na obfite i dobre plonowanie, z roślin silnie ukorzenionych. Jeśli mają Państwo jakieś pytania, zachęcamy do kontaktu z naszym działem Badań i Rozwoju, w którym uzyskają Państwo odpowiedzi na wszystkie ważne pytania.

Do pobrania aktualna ulotka informacyjna.