Jak prawidłowo przygotować do zimy truskawki, maliny i borówki?
Na wielu plantacjach przełom września i października jest najlepszy moment na wykonanie zabiegów, które będą wspierały rośliny w procesie przygotowania do zimy.
Uprawa truskawek w otwartym polu
Skracające się dni, niższe temperatury w ciągu nocy czy wzrost wilgotności to sygnały dla roślin, aby przygotowywać się do spoczynku zimowego. Plantator powinien wspomóc swoje rośliny w tym, by prawidłowo przygotowały się do okresu zimowego, dlatego na wielu plantacjach przełom września i października jest odpowiednim momentem na wykonanie zabiegów wspierających rośliny w procesie przygotowania do zimy.
Kwatery pozostające na zimę powinny być potraktowane:
- dolistnie krzemem Potasil Plus Krzem w dawce 2,-3 l/ha,
- nawozami zawierającymi cynk i bor,
- oraz nawozem miedziowym Gluko Miedź HGA w dawce 2-3 l/ha.
[optin-cat id=75273]
Więcej o PROGRAMIE PRZYGOTOWANIA TRUSKAWEK DO ZIMY pisaliśmy w materiale;
Choroby i szkodniki
Przed nadejściem zimy warto wykonać zabiegi wyniszczające (konsultując używane środki z doradcą), by możliwie obniżyć próg infekcji ze strony patogenów oraz intensywność występowania szkodników na plantacji w okresie wiosennym.
Do zabiegów ochrony roślin wykonywanych jesienną rekomendujemy dodać adiuwant OPTYMAL FILM który poprawi skuteczność zabiegów oraz ograniczy stratę cieczy roboczej.
Okres jesiennym to również czas w którym sięgamy po nawozy siarkowe, jeśli temperatura powietrza jest poniżej 20°C a wilgotność powietrza powyżej 65%, możemy sięgać właśnie po preparaty zawierające siarkę. Rekomendujemy wykonać 2-3 zabiegi Calfert Macro Siarka w dawce 3-5 l/ha zachowując odstęp ok. 7-14 dni. Dostarczenie siarki korzystanie wpłynie na procesy przemiany azotu oraz przygotowanie się roślin do zimy, jak również wzrost odporności roślin.
Truskawki odmian powtarzających owocowanie uprawiane w tunelach foliowych.
Trwają zbiory odmian powtarzających owocowanie. Warto zwrócić uwagę oprócz ochrony – na użycie biostymulatorów wpływających na wielkość owoców oraz tempo wzrostu (podziału) tkanek.
Jeśli nie zamierzamy roślin pozostawiać na kolejny sezon, to można użyć w zabiegach nawożenia dolistnego preparat aminokwasowy AminoVital Power w dawce 0,5 kg/ha.
Wzmocnienie rośliny poprzez fertygację, zapewnienie odpowiedniej energii (szczególnie w okresie niesprzyjającej pogody) czy poprawę funkcjonowania metabolizmu można osiągnąć poprzez aplikację nawozu ASKAN w dawce 6 l/ha. Biostymulatory aplikujemy na plantacjach, gdzie zależy nam na jakości i wielkości owoców, ale rośliny po okresie zakończenia zbiorów będą usuwane.
Odmiany powtarzające, doświadczone przez szkodniki latem i wyczyszczone obecnie, są mocno obciążone owocami oraz kwiatami. Warto więc po konsultacji z doradcą modyfikować żywienie plantacji nawozami o wysokiej zawartości potasu do których należy FERTYGOLD 8-5-40 + mikro.
Istotna sprawą jest także zarządzanie klimatem – odpowiednie wietrzenie w celu unikania roszenia, manipulacja temperaturami dzień / noc (w pewnym stopniu) oraz unikaniu zalania korzeni poprzez nadmierne podlewanie. Rośliny zawsze można „dolać” jeśli jest taka potrzeba, ale osuszyć podłoże w wielu sytuacjach będzie naprawdę trudno, a zalanie na pewno będzie maiło wpływ na funkcjonowanie systemu korzeniowego.
Truskawki odmian powtarzających owocowanie zabierane są jeszcze z upraw pod osłonami na przełomie września i października. Warto jest w tym trudnym okresie zadbać o jakość i trwałość owoców.
Jakie zabiegi jesienne należy wykonać na plantacji maliny?
Maliny odmian jesiennych
Kończą się zbiory owoców malin odmian jesiennych. Rośliny te powinny być nieco dożywione potasem i azotem saletrzanym, tak, aby zgromadziły zapasy składników pokarmowych w karpach.
Celem podniesienia zawartości potasu w glebie poprzez aplikację nawozu wraz z nawadnianiem czyli fertygację rekomenduje się użycie FERTYGOLD 8-5-40 lub FERTYGOLD 8-12-24 w okresie jesiennym.
Jest to ostatni moment na wykonanie takich zabiegów – ilość azotu podana z początkiem października nie powinna przekroczyć 15 kg/ ha czystego składnika .Nie zalecam stosowania form azotu wolno-działających: ani amidowej, ani amonowej, a jedynie azotanową (saletrzaną).
Maliny odmian letnich
Maliny „letnie” (owocujące na pędach dwuletnich), jeżeli nie zostały porządnie dożywione po zbiorach, nie dają nam już możliwości poprawy tego stanu rzeczy. Możemy jedynie uzupełnić potas i wapń tak, aby pędy dobrze zdrewniały i przezimowały bez uszkodzeń.
Warto tez wykonać (podobnie jak w przypadku truskawki) zabiegi wyniszczające grzyby oraz szkodniki (przędziorki oraz pryszczarka), które mogą czynić spore szkody, gdy tylko na wiosnę ruszy wegetacja.
Na plantacjach maliny można wykonać podobny zabieg nawożenia dolistnego, przygotowujący rośliny do spoczynku zimowego, jaki został zaproponowany dla truskawek. Z tym wyjątkiem, że jeśli prowadzona jest uprawa pod osłonami z folii, to unikać należy zabiegów siarką, w to miejsce należy zastawiać nawozy krzemowe POTASIL PLUS KRZEM. Zabiegi nawozami cynkowo borowymi, jak i miedzią Gluko Miedź HGA, również na plantacjach malin są mile widziane i pożądane w okresie jesiennym.
Jakie zabiegi nawożenia dolistnego wykonać na plantacji borówek?
Rośliny na plantacjach są już w większości po zbiorach (za wyjątkiem odmian bardzo późnych). Widać już przebarwiające się liście. Jeśli przebarwienia idą w kierunku koloru różowo – fioletowego – jest to dobry znak. Natomiast kolor żółty lub czerwono- pomarańczowy sugeruje albo niedostatki żywieniowe po zbiorze (głównie azot) albo niedostateczne nawadnianie (do sprawdzenia linie).
Do fertygacji sięgamy po nazwowy zawierające dużą ilość potasu. Można sięgnąć po te już wymienione wyżej, czyli FERTYGOLD 8-5-40 lub FERTYGOLD 8-12-24 właśnie w okresie jesiennym. Aplikujemy je poprzez fertygację. Technika podlewania powinna być ukierunkowana w stronę wsparcia procesów zdrewnienia pędów, ale należy stale kontrolować wilgotność, odczyn i EC by nie doprowadzić do zasuszenia lub zalania ani do gwałtownej zmiany parametrów w strefie korzeniowej.
Jeśli chcemy wprowadzać pierwiastki sprzyjające przygotowaniu roślin do zimy, to program będzie tu podobny jak ten wyszczególniony powyżej. Potas i krzem aplikujemy dolistnie w uprawie borówki poprzez stosowanie nawozu Potasil Plus Krzem. Dalej kolejno nawozy zawierające mikroelementy takie jak bor i cynk, które mogą być wzbogacone o zawartość manganu, a następnie zabiegi z użyciem miedzi. W tym celu sięgamy po Gluko Miedź HGA w dawce 2-3 l/ha.