Program dolistnego wsparcia plantacji truskawek, przed wejściem roślin w spoczynek zimowy

Każdy z plantatorów chciałby jak najlepiej przygotować plantację do zimy i przyszłego sezonu, ponieważ od kondycji roślin w okresie zimowym oraz braku uszkodzeń (spodobanych warunkami panującymi zimą) w dużej mierze zależy wielkość plonu w przyszłym sezonie. Warto jednak zdać sobie sprawę, że to głównie od plantatora zależy w jakiej kondycji rośliny wejdą w okres spoczynku. Z tego względu jesienią nie należy pozostawić roślin „samych sobie” tylko odpowiednio o nie zadbać (wykonując zabiegi nawożenia dolistnego). Dzięki temu możliwe będzie dostarczenie pierwiastków i elementów przygotowujących nasze rośliny do spoczynku zimowego.

Chcesz 5% rabatu na nasze produkty?
Chcesz otrzymać 5% rabatu na zakup produktów Calferta, w sklepie wpolu.pl?
Klikając przycisk „Zapisz się!” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas newsletterów i akceptujesz Regulamin. Będziemy przetwarzać Twoje imię oraz adres e-mail w celu przesyłania Ci informacji handlowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Calfert Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityka prywatności.

Wrzesień i początek października to czas przygotowania truskawki do okresu spoczynku w okresie zimowym. Z punktu widzenia „zimotrwałości” – istotne jest właściwe odżywienie roślin, doprowadzenie do zdrewnienia tkanek oraz podniesienie koncentracji soli w soku komórkowym. Istotne jest także wzmocnienie tkanek co ma zmniejszyć ich podatność na uszkodzenia mechaniczne i termiczne.

Rekomendowane zabiegi

  1. Co najmniej trzykrotne opryskanie roślin we wrześniu produktami krzemowymi. Bardzo dobrym wyborem będzie Potasil  Plus Krzem, który stworzony jest na bazie ortokrzemianów potasu. Dwukrotne zastosowanie zabiegu dolistnego Potasil Plus Krzem w dawce 2-3 l/ha spowoduje znaczne podniesienie odporności tkanek okrywowych na destrukcyjne działanie mrozu, a dokładniej – dużych różnic temperatur pomiędzy dniem a nocą.
    Zabiegi powinny być zakończone we wrześniu lub na początku października, bowiem istotne jest, aby liście roślin były jeszcze na tyle aktywne by pobrały krzem i potas znajdujący się w nawozie Potasil Plus Krzem. Zabieg z użyciem nawozu krzemowego należy wykonywać zarówno na młodych jak i starszych plantacjach truskawek, ale również malin, borówek czy jeżyn. Jest to dość tani i prosty zabieg, a dzięki 20 % zawartości tlenku krzemu w Potasil Plus Krzem niezwykle skuteczny w aktywny dostarczaniu tego pierwiastka rośliną.

uprawa-truskawek-skuteczny-nawoz-potasil-plus-krzem-calfert

2. We wrześniu / październiku powinniśmy wykonać zabiegi mieszaniną pierwiastków cynku i boru. Czasem nawozy borowo-cynkowe wsparte są również obecnością manganu co jest korzystane dla roślin.

Istotne jest to, aby nie był to tylko jeden, pojedynczy zabieg, ale przynajmniej dwa. Należy je wykonać w odstępie 7-10 dni, gdy temperatura liścia wynosi nie mniej niż 10-12 st C przez nie mniej , niż 3 godziny.

Użyć możemy dowolnych produktów zawierających cynk i bor, np. Cynkobor lub Maximus Zn+B. Zalecałbym aplikację duża ilością cieczy w stężeniu 0,2-0,3%. Do wyżej wymienionych nawozów należy dodać 0,3% ( 0,3 l na każde 100 l wody) Optymal Film celem poprawy przylegania cieczy do powierzchni liścia oraz zapobiegania stratą cieczy roboczej z powierzchni lisci, szczególnie gdy aplikujemy wyższą dawkę wody na ha.

3. Po sezonie uprawy lub po okresie od posadzenia do zimy – rośliny powinny być „ odkażone” poprzez zastosowanie określonych środków. Chodzi przede wszystkim o zredukowanie koncentracji patogenów (także szkodników), które nie stworzą istotnego zagrożenia dla roślin po starcie wegetacji wiosną.

Można tu posłużyć się albo preparatami siarkowymi Calfert Macro Siarka, albo środkami utleniającymi. Środki formułowane na bazie utleniaczy są jednak niebezpieczne, łatwo spowodować uszkodzenia roślin, zalecamy więc raczej produkty zawierające siarkę.

Preparaty siarkowe cechują się także zdolnością do działań destrukcyjnych co do tkanek mikroorganizmów oraz niektórych stadiów szkodników, a zalegając na powierzchni roślin wykazują dłuższe działanie, w porównaniu do typowych utleniaczy, nie zawierających siarki. Sugeruję wykonać dwa do trzech zabiegów co 10 dni na przełomie września i października, gdy rośliny są jeszcze aktywne. Użyć można np. produktów takich, Calfert Macro Siarka w dawce 2-5 l/ha. W październiku/ listopadzie można zastosować wyniszczający zabieg siarka w stężeniu 5-7 l/ha – ważne , aby siarka nie została zbyt szybko zmyta z roślin.

 

Jesienią nie należy zapominać o zabiegach preparatami zawierającymi miedź, ten mikroelement pełni szczególną rolę w życiu roślin. Miedź jest również pierwiastkiem którego „ nie lubią „ patogeny. Dlatego preparaty miedziowe powinny być aplikowane 2-3 krotnie w okresie przełomu września i października.

Plantatorzy mają do wyboru klastyczne preparaty oparte na tlenkach i wodorotlenkach miedzi, ale również preparaty zawierające miedź skompensowaną przez heptaglukonian. Przykładem takiego preparatu jest Gluko Miedź HGA stosowany na plantacjach jagodowych w dawce 2 l na ha. Dzięki zawartości heptaglukonianu zabieg Gluko Miedzią HGA jest bezpieczny dla roślin a dostarczenie tego pierwiastka na pewno przyczyni się do poprawy zimotrwałości roślin.

Powyżej przytoczyliśmy kilka ważnych rekomendacji nawożenia dolistnego plantacji jagodowych w okresie jesiennym. Są to proste, znane i tanie zabiegi, jakie należy wykonać przed wejściem roślin w okres spoczynku, aby te mogły się dobrze przygotować do zimy (która przed nami). Dajmy więc szansę naszym rośliną na dobre przygotowanie do spoczynku zimowego.

Jeśli masz pytania, chlałbyś porozmawiać o fertygacji lub nawożeniu posypowym – zapraszamy do kontaktu i zadawania pytań, poprzez naszą stronę ZADAJ PYTANIE.