Jak zadbać o plantację truskawek, na których zakończyły się już zbiory owoców? Czy pozostawić rośliny na kolejny sezon, czy jednak zlikwidować truskawki? Te pytania zadaje bardzo dużo plantatorów.  Każdy z nich stojący przed takim dylematem musi podsumować aktualny sezon oraz podjąć decyzję o pozostawianiu lub likwidacji plantacji na poszczególnych kwaterach.

Jeśli zostawiamy plantację na kolejny sezon wegetacyjny, musimy w drugiej części sezonu należycie zadbać o rośliny. Jednym z ważniejszych zabiegów na plantacji truskawek po zbiorach owoców jest zwalczanie chwastów. W pierwszej kolejności należy likwidować je mechanicznie. Do tego celu można wykorzystać glebogryzarki. Pozwoli to zlikwidować chwasty, pociąć i wymieszać z glebą ściółkę ze słomy oraz zniszczyć będące już na plantacji, a nie potrzebne rozłogi.

Po zbiorach truskawek, rośliny które pozostają na kolejny sezon, należy stymulować do odbudowy systemu korzeniowego. Pierwiastkami odpowiadającymi za prawidłowy wzrost systemu korzeniowego są fosfor i wapń. Fosfor można dostarczyć wraz z fertygacją przy użyciu np. FERTYGOLD 9- 45-15 + mikro, wzbogacając go mikroelementami CALFERT BERRY DUO oraz magnezem CALFERT BASIC MAGNEZ. Drugi pierwiastek, czyli wapń można uzupełnić aplikując saletrę wapniową. Oprócz pierwiastków korzystnych dla rozwoju systemu korzeniowego należy również aplikować związki humusowe, aminokwasy, witaminy i betainy. Ten unikatowy zestaw połączenia substancji organicznych, niezbędnych dla rozwoju rośliny zajdziemy w preparacie HUMIK, który po zbiorach na plantacji truskawek można aplikować w dawce 5l/ha.

 

 

Jak stosować preparaty przyśpieszające rozkład resztek organicznych?

 

PREPARAT NA LIKWIDACJE RESZTEK POZNIWNYCHRESZTEK [POZNIWNYCH

Słoma Finito stosujemy w jednorazowej dawce 10-20 l/ha opryskując glebę przy pomocy opryskiwacza wyposażonego w PSP. Preparat Słoma Finito można łączyć z innymi nawozami, w zależności od oczekiwanego rezultatu i tego, czy plantacja będzie likwidowana.

•, Gdy rośliny pozostają na plantacji na kolejny okres wegetacyjny i zależy nam intensyfikacji procesu humifikacji i powstawania próchnicy wskazane jest połączenie Słoma Finito z preparatem typu Humik. Dostarczymy tym samym dodatkową porcję pożywienia dla mikroorganizmów, które szybciej i intensywniej będą przeprowadzały proces humifikacji. Dodatkowo wzrośnie koncentracja i zawartość kwasów humusowych. Poprawie ulegną właściwości fizykochemiczne gleby oraz stosunki powietrzno-wodne. System korzeniowy roślin pozostających na przyszły okres wegetacji otrzyma lepszy start w przyszłym sezonie.

Słoma Finito w dawce 10 l/ha + Humik w dawce 5 l/ha

• W sytuacji, w której zależy nam przede wszystkim na mineralizacji słomy, ponieważ plantacja będzie likwidowana, preparat Słoma Finito należy łączyć z mocznikiem.
Słoma finito w dawce 15 l/ha + mocznik 46% N w dawce 10 kg/ha
Stosowanie preparatów przyśpieszających mineralizacji i humifikację resztek organicznych jest najlepszym sposobem na odbudowę żyzności zmęczonej gleby Przywróćmy glebie jej biologiczny potencjał produkcyjny, po okresie intensywnej eksploatacji.

 

Więcej zaleceń dotyczących zabiegów, agrotechnicznych na plantacji truskawek. Znajdziesz pod linkiem.

Jak postępować na plantacji truskawek po zbiorach owoców? Przypomnienie komunikatów z sezonu 2019.