Fertygacja w uprawie borówki, w czasie zbiorów
Jak „wycisnąć” z roślin najwyższy potencjał produkcyjny?
Uprawa borówki nie należy do najłatwiejszych, ale nie trzeba się jej obawiać. Pewnych aspektów i zawiłości uprawowych po prostu należy się nauczyć. Jedną z takich kwestii jest odpowiednie nawożenie borówki poprzez fertygację. Aby rośliny mogły osiągnąć najwyższy potencjał plonotwórczy i w pełni wykształcić najlepszej jakości owoce, należy im zapewnić komfort w strefie korzeniowej. Jak to zrobić i wygenerować plon? Opowiada Jarek Barszczewski – posłuchaj (film pod tekstem).
Jak nawozić borówki, by cieszyć się dorodnymi owocami?
Znajdujemy się w kwaterze borówki odmiany Bulejay w centralnej Polsce. To rośliny posadzone w 2015 roku. Ważnym makroelementem wpływającym na budowę plonu jest azot. W okresie zbiorów można podać roślinom łatwo dostępny azot poprzez fertygację. W tym celu wykorzystuje się saletrę wapniową lub saletrę amonową w rozsądnych ilościach.
Wspomniane nawozy można dodać w układzie fertygacyjnym do zbiornika A. Do zbiornika B należy dodać nawóz zwierający potas, niezbędny dla wzrostu owoców, fosfor i oczywiście azot. Można to zrobić, wykorzystując wieloskładnikowe nawozy FERTYGOLD, które bardzo dobrze rozpuszczają się w wodzie i mogą być łatwo dostarczane w strefę korzeniową za pomocą linii kroplujących. Polecamy wykorzystanie FERTYGOLD 9-18-27 + Mg + mikro lub nawozu FERTYGOLD 15-5-30 + Mg + mikro.
W doborze nawozów do fertygacji ważne jest odpowiednie zachowanie właściwego stosunku pomiędzy azotem i potasem a wapniem. To istotne z punktu widzenia wspomagania wzrostu owoców – wapń jest ważnym pierwiastkiem zapewniającym jakość i trwałość owoców. Przeczytasz o tym w artykule:
Dolistne nawożenie borówki wysokiej, celem poprawy jakości i trwałości owoców.
Ile podać nawozu do fertygacji?
Ilość nawozu musi być dostosowana do takich zmiennych, jak odmiana, wiek plantacji, obłożenie roślin owocami. Pamiętajmy, aby od strony żywienia i nawodnienia zapewnić roślinom komfort celem prawidłowego wzrostu i rozwoju owoców borówki. Roślina nie może zwiędnąć w godzinach okołopołudniowych. Nie można jej też zasolić, bo będą dojrzewały owoce niedorośnięte. Stosujemy zasadę – małe dawki, a często.
Nawóz FERTYGOLD 9-18-27 + Mg + mikro możemy podać w dawce 25 kg/ha na tydzień. Jeśli w jednym tygodniu podajemy nawozy ze zbiornika A i B, to stosujemy po połowie dawki, czyli nawozy w zbiorniku A w dawce 12,5 kg/ha na tydzień, a FERTYGOLD 9-18-27 + Mg + mikro w dawce 12,5 kg/ha na tydzień.
Pamiętajmy, aby nawozy aplikować regularnie – dojrzewające i rosnące owoce NIE MOGĄ CZEKAĆ na pożywkę, bo nie urosną do oczekiwanych wielkości. Podane dawki nawozów można wtłoczyć z przykładowo 25 000 l wody na hektar plantacji, co daje stężenie roztworu roboczego 0,1% aplikowanego pod rośliny i nie doprowadzi do zasolenia.
[optin-cat id=75273]
Program fertygacji borówki w okresie zbiorów
Cykl 1
- Zbiornik A:
saletra wapniowa lub w razie potrzeby saletra amonowa
- Zbiornik B:
FERTYGOLD 9-18-27 + Mg + mikro + Calfert Berry Duo
lub
Cykl 2
- Zbiornik A:
saletra wapniowa lub w razie potrzeby saletra amonowa
- Zbiornik B
FERTYGOLD 15-5-30 + Mg + mikro + Calfert Berry Duo
Dawki nawozów, w zależności od strategii aplikacji, są szczegółowo omówione w materiale video.
Zapraszam do obejrzenia materiału wideo: