Uprawa borówki pod osłonami
Aktualnie w uprawie borówki pod osłonami kończy się kwitnienie i zaczyna się wzrost zawiązków. Rośliny wymagają precyzyjnego podlewania i fertygacji, szczególnie w godzinach 11.00-15.00! Aby osiągnąć właściwe nawodnienie uprawy, należy zmniejszyć jednorazowe dawki przy jednoczesnym zwiększeniu ich częstotliwości.
Dla najlepszych efektów zaleca się stosowanie pożywki zrównoważonej, w zbiorniku A Fertygold 18-18-18 wraz z mikroelementami Calfert Berry Duo oraz w zbiorniku B saletry wapniowej. Rekomenduje się również dodatkową aplikację siarczanu amonu dla regulacji pH podłoża i zaopatrzenia w azot i siarkę.
Pod koniec kwitnienia należy zmienić nawóz na Fertygold 9-18-27, a następnie Fertygold 10-20-30.
Uprawa borówki w otwartym polu
Właśnie trwa kwitnienie roślin odmian wczesnych i rozpoczyna się kwitnienie odmian późniejszych. Pogoda niestety nie ułatwia zapylania, jest albo za gorąco, albo za zimno i deszczowo, skutkiem czego mogą być zatem „przestrzelone” grona.
To dobry moment, aby wspomóc procesy kwitnienia i zawiązywania owoców preparatem BioSMART, który pomaga złagodzić działanie czynników abiotycznych wywołujących stres. Dla najlepszych efektów należy wykonać dwa zabiegi w czasie kwitnienia w dawce 2 l/ha.
Aby wspomóc metabolizm roślin w czasie kwitnienia i poprawić fizjologię, rekomenduje się zabiegi preparatem Valkiria Power Alg zawierającym kwas alginowy i mannitol. Zaleca się też stosowanie żywienia zrównoważonego, jak w przypadku fertygacji pod osłonami, podając nawóz FERTYGOLD 18-18-18. Rośliny powinny być regularnie podlewane, chyba że na skutek opadów jest dostatecznie wilgotno, w tej sytuacji podlewanie należy rozciągnąć w czasie.
W przypadku stosowania nawozów posypowych do podłoża ważne jest zaopatrzenie roślin w wapń i azot przy użyciu saletry wapniowej. Rekomendujemy też regularne stosowanie siarczanu amonu dla utrzymania właściwego pH podłoża.
Zabiegi ochrony na plantacji borówki
Należy wykonać co najmniej 2 zabiegi przeciw szarej pleśni stosując środki z substancjami czynnymi z różnych grup chemicznych.
Uwaga na szkodniki! W tym roku rośliny są mocno narażone na ataki mszyc, które są dość trudne w zwalczaniu (szczególnie pod osłonami). Rozpoczęły się też loty chrabąszcza majowego. Należy zwalczać chrząszcze, aby ograniczyć składanie przez nie jaj na plantacji, a w konsekwencji szkody powodowane przez pędraki.
Do zabiegów ochrony roślin należy dodać adiuwant poprawiający przyczepność cieczy roboczej do powierzchni rośliny OPTYMAL FILM w dawce 0,2 – 0,4 l/ha. Należy prowadzić regularną lustrację na obecność Drosphila suzuki w dzikich malinach, jeżynach, poziomkach, truskawkach w sąsiedztwie, oraz zaniedbanych sadach owoców pestkowych, a także dzikich zadrzewień śródpolnych, szczególnie tarniny i mirabelki/ lubaszki. W razie wykrycia owadów zaleca się stosowanie regularnych zabiegów zwalczania. Może się również okazać, że mimo mroźnej zimy muszka pokaże się wcześniej i spróbuje atakować odmiany wczesne, szczególnie w rejonach uprawy truskawki i maliny.
[optin-cat id=75273]
Autor: Jarosław Barszczewski