Aktualna sytuacja na plantacjach jagodowych – na co zwrócić uwagę w bieżącym okresie?
Uprawa truskawek powtarzających owocowanie pod osłonami
Aktualnie na wielu plantacjach truskawek odmian powtarzających owocowanie uprawianych pod osłonami trwają zbiory owoców. Problemów nie brakuje, jednym z najpoważniejszych aktualnie jest przegrzanie roślin i oparzenia słoneczne.
Rekomendowane zabiegi
Zaleca się co najmniej raz w tygodniu aplikowanie krzemu w zabiegach nawożenia dolistnego poprzez stosowanie nawozu Potasil Plus Krzem w dawce 2-3 l/ha a także – w razie potrzeby wapnia w formie chlorkowej czyli sięgnąć możemy po nawóz Wapno Mix Micro w dawce 3-6 l/ha.
Wszelkie zabiegi niwelujące stresy cieplne i transpiracyjne będą teraz pożądane. Można tez zwiększyć w pożywce nieco ilość azotu, a zmniejszyć potasu – chodzi o zwiększenie powierzchni liści.
Choroby i szkodniki
Stwierdzono obecność szarej pleśni oraz mączniaka prawdziwego, niekiedy w nasileniu mocnym. Grzyby atakują owoce uszkodzone przez ptaki lub owady.
Na różnych odmianach mączniak prawdziwy występuje w tym roku przede wszystkim na owocach, rzadko na pędach, a jeszcze rzadziej na liściach.
W miejscach, gdzie bywa skroplona para wodna na roślinach – występuje antraknoza. Choroba ta w tym sezonie jest bardzo groźna i występuje w masowym nasileniu na plantacjach truskawek.
Plaga wciornastka – tam, gdzie nie stosowano regularnie zabiegów podczas kwitnienia pierwszych i drugich kwiatostanów doszło do opanowania plantacji przez szkodnika i zniszczenia zbioru z następnych 1-2 kwiatostanów. Jest widoczna także ekspresja przędziorka chmielowaca, ale ten jest łatwiejszy, niż wciornastek do zwalczania.
Z uwagi na przebieg pogody plantacje wymagają regularnego stosowania krzemu poprzez aplikację nawozu Postasil Plus Krzem w dawce 2-3 l/ha oraz wsparcia biostymulatorami w zabiegach nawożenia dolistnego Valkiria Power Alg 1-2 l/ha lub BioSmart 2 l/ha oraz poprzez fertygację z wykorzystaniem preparatu Askan w dawce 6 l/ha.
Uprawa malin pod osłonami
Trwają zbiory wczesnych odmian letnich (np. Laszka) oraz odmian jesiennych, prowadzonych na zbiór podwójny.
Plantacje prawidłowo chronione są czyste – przędziorki nie stanowią zagrożenia. Jednak w obecnych warunkach atmosferycznych przędziorek rozmnaża się szybciej – trzeba więc stale lustrować rośliny w partiach środkowych lub wyższych. W bieżącym tygodniu znacznie wzrosła ekspresja tego szkodnika.
Zabiegi rekomendowane dla malin uprawianych pod osłonami
Widać na plantacjach uszkodzenia termiczne liści wierzchołkowych – zapobieganie jak u truskawki – przede wszystkim krzem i wapń. Czyli stosowanie nawozów takich jak Potasil plus Krzem a po upływie 5-7 dni Wapno Mix Micro.
Wskazane regularne stosowanie Juliette ze względu na możliwość wystąpienia grzybów sadzakowych na osypanym pyłku i nektarze na liściach. Do biologicznych środków ochrony roślin rekomendujemy dodać adiuwant Optymal Film w dawce 0,2-0,4 l/ha
Uprawa truskawek w otwartym polu
Trwają zbiory różnych odmian. W niektórych okolicach występuje antraknoza, atakowane są wszystkie odmiany, ale choroba czyni szkody szczególnie w odmianach: Asia, Roxana, Verdi, trafia się tez w Faith oraz Grandarosa.
Choroby i szkodniki obserwowane na truskawkach w otwartym polu
Na plantacjach pojawiły się przędziorki, które trzeba intensywnie zwalczać, szczególnie na odmianach późnych, które jeszcze nie owocują. Ta sama uwaga dotyczy zmienników oraz wciornastków ponieważ w sprzyjających warunkach atmosferycznych szkodniki te zaczynają wkraczać na plantację i mogą poczynić duże szkody.
Owoce są porażane także przez szarą pleśń, często wtórnie po uszkodzeniach mechanicznych. Dlatego należy prowadzić stałą lustrację plantacji na obecność groźnych chorób, dobierając odpowiednie środki ochrony roślin do ich zwalczania.
Zabiegi i preparaty
W okresie zbioru owoców rekomendujemy stosowanie biologicznych fungicydów, zarejestrowanych w uprawie truskawek do zwalczania chorób, do takowych zalicza się takie preparaty jak Polyversum WP, Julietta, Serifel czy aktywatory odporności naturalnej roślin Romero oraz NutiVax.
[optin-cat id=75273]
Do biologicznych środków ochrony roślin pamiętajmy dodać korzystanego dla nich i wspierającego działanie adiuwantu jakim jest naturalnego pochodzenia produkt Optymal Film stosowany w dawce 0,2-0,4 l/ha.
Poważne straty zanotowali plantatorzy na skutek oparzeń słonecznych – nawet na plantacjach uprawianych „ na płask” i ściółkowanych. Wtórnie na te uszkodzenie wchodzą inne grzyby, przy czym obraz infekcji owoców wcześniej oparzonych – nie ma wyglądu typowego dla porażenia przez danego grzyba (np. antraknoza). Objawy są bardzo niejednoznaczne i czasami po samych oględzinach trudno jest wywnioskować z czym mamy do czynienia, jeśli to infekcje i obecność grzybów to wcześniej czy później objawy charakterystyczne będą widoczne.
Wskazany dość częsty monitoring przy zbiorze stanu fitosanitarnego plantacji, zwrócenie szczególnej uwagi na odpowiednie nawodnienie plantacji oraz odżywienie. Czasem ważne jest podanie nawozów o działaniu biostymulacyjnym takich jak BioSmart, Valkiria Power Alg czy AminoComplex.
Malina uprawiana w otwartym polu
Malina letnia zacznie owocować w przyszłym tygodniu, ale nie będą to ani plony wysokie, ani dobrej jakości.
Choroby grzybowe mogą występować na plantacji szczególnie wtórnie na przemrożonych częściach roślin. Zasiedlenie przez szkodniki: przędziorki, czasem mszyca. Spotyka się uszkodzenia przez pryszczarki, choć okres największej ich aktywności jeszcze przed nami. Dlatego warto rozmieścić pułapki celem monitoringu tego szkodnika i jego obecności na plantacji.
Zalecałbym wzmocnienie kondycji roślin przez użycie preparatów z alg lub aminokwasów Valkiria Power Alg czy AminoComplex.
Jeśli chodzi o jakość i trwałość owoców maliny, to zachęcamy do zapoznania się z artykułem w którym na temat krzemu i wapnia w uprawie malin powiedziano nieco więcej.
Borówka uprawiana w polu
Mrozowe uszkodzenia kwiatostanów oraz młodych pędów, a lokalnie także liści. Uszkodzenia te – dopiero teraz ujawniają pełna skale zniszczeń. Jest sporo zawiązanych owoców, ale nie za wiele liści – na krzewach, gdzie liści nie ma za wiele – sugeruję przerzedzenie zawiązków, a nawet wycinanie pędów z nawiązaną masa owoców, za to skąpo ulistnionych.
Rekomendowane zabiegi wspierające
Rośliny osłabione po chłodach należałoby wspierać poprzez aplikację pozakorzeniowo poprzez preparatów z alg Valkiria Power Alg oraz zawierających aminokwasy AminoComplex.
Szczególnie należy wesprzeć roślinę od strony sytemu korzeniowego, dać jej energię i wigor aby w trudnym okresie mogła maksymalizować wysiłki na produkcje wysoko jakościowego plonu owoców. W tym celu rekomendujemy aplikację poprzez fertygację nawozu Askan w dawce 6 l/ha. Ważne, aby rośliny miały komfort w podlewaniu i żywieniu – obciążone owocami powinny, zwłaszcza w godzinach południowych mieć komfort wodny oraz dostatek składników pokarmowych oraz związków wspomagających zawartych w nawozie Askan.
W fertygacji stosujmy niższe EC (lub niższe dawki nawozów), aby nie doprowadzić do zasolenia podłoża, co może negatywnie wpłynąć na wielkość owoców. Kontrolujemy plantację pod kątem obecności chorób i szkodników, ponieważ mogą wystąpić w nasileniu gdy warunki ich bytowania będą odpowiednie.
W razie pytań zapraszamy do kontaktu i skorzystania z zakładki ZADAJ PYTANIE