Jak pomóc roślinom w czasie upałów?

Na wielu plantacjach trwają zbiory, w czasie których plantatorzy są zajęci pracami przy zbiorach i sprzedaży owoców. Jest to bardzo pracowity i trudny moment w czasie owocowania roślin, ponieważ zajęć jest wiele. Ale należy również popatrzeć w zapowiadane na najbliższy czas prognozy pogody, które zwiastują falę upałów.

Albert Zwierzyński
Na wielu plantacjach trwają zbiory, a plantatorzy starają się aby jakość owoców był jak najlepsza.

Na najbliższe dni czerwca 2022 prognozy zapowiadają temperaturę powietrza na poziomie 30°C i więcej. Lokalnie temperatura może nawet być wyższa, na grzejące się przez cały dzień słońcu rośliny oddziaływać mogą jeszcze większe wartości temperatury. Dobrze byłoby na plantacji zamontować termometr, aby mógł kontrolować wartość temperatury, jaka aktualnie panuje.

W uprawie truskawek na podwyższonych zagonach ściółkowanych czarną folią, warto kontrolować temperaturę w strefie korzeniowej pod czarnym materiałem. W okresie wysokich temperatur odparowanie wody z powierzchni gleby i powierzchni roślin jest bardzo duże. Na plantacjach truskawek powinna się znajdować ściółka ze słomy, która częściowo ogranicza ewapotranspirację, albo ściółka z czarnej folii lub czarnej agrowłókniny w rzędach roślin.

Urządzenie służące do pomiaru temperatury i wilgotności powietrza ustawione pomiędzy roślinami.

 

Fertygacja truskawek w czasie owocowania a wysoka temperatura 

W związku z wysokim parowaniem wody z gleby i roślin, jej deficyt będzie występował dość szybko w strefie korzeniowej. Jeśli rośliny nie pobiorą dostatecznej ilości wody, którą wytranspirują poprzez liście, tym samym chłodząc rozgrzane tkanki, to może okazać się, że zauważymy utratę wigoru i turgoru na roślinach. Jeśli takie zjawisko będzie występowało w godzinach południowych, a wieczorem turgor i wigor będą na odpowiednim poziomie, to znaczy, że rośliny sobie poradzą, jednak owoce będą dojrzewać małe i słabej jakości owoce, których jakość handlowa jest niska.

W warunkach wysokiej temperatury powietrza i niskiej wilgotności należy regularnie podlewać rośliny, aplikując im dawki wody na takim poziomie, który utrzymuje optymalną jej dostępność dla roślin zarówno w godzinach południowych, jak i wieczornych czy rannych. Nie należy roślinom „fundować” dodatkowego stresu polegającego na przesuszeniu strefy korzeniowej ani jej nadmiernemu zalaniu korzeni. Taki stan rzeczy może pogorszyć kondycję roślin. Wody powinno być tyle, aby plantacja nie była zalewana, ale aby wystarczało roślinom do następnego podlewania. W czasie podlewania systemem nawodnienia kroplowego zaleca się stosowanie fertygacji i podawanie potasu, który odpowiada w roślinach za gospodarkę wodną. Potas będzie również poprawiał jakość i wielkość owoców. Nie zapominajmy także o wapniu, on również przyda się w tych warunkach, aby owoce były jędrne i trwałe.

Chcesz 5% rabatu na nasze produkty?
Chcesz otrzymać 5% rabatu na zakup produktów Calferta, w sklepie wpolu.pl?
Klikając przycisk „Zapisz się!” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas newsletterów i akceptujesz Regulamin. Będziemy przetwarzać Twoje imię oraz adres e-mail w celu przesyłania Ci informacji handlowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Calfert Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityka prywatności.

Do fertygacji rekomendujemy nawozy:

W zbiorniku A

W zbiorniku B

Jeśli chcemy podnieść roślinom potas, możemy również do zbiornika B dodać pożywkę opartą na Fertygold 8-5-40 + Calfert Berry Duo + Calfert Basic magnez. Pamiętajmy, iż w czasie upałów roślinom częściej chce się „pić”, niż „jeść”. Dlatego dawki wody powinny być wyższe, a dawki nawozu niższe, aby EC pożywki, która dostarczana jest do rośliny, wynosiła ok. 1,0-1,2 mS/cm, ale nie więcej niż 1,5 mS/cm.  

 

Zabiegi nawożenia dolistnego wspierające rośliny w czasie upałów

Podejmując decyzję o momencie wykonania zabiegu dostarczania niezbędnych roślinom pierwiastków i składników pokarmowych należy pamiętać o wyborze odpowiedniego okna zabiegowego, jeśli chodzi o wartości temperatury i wilgotności powietrza oraz nie wykonywać żadnych zabiegów w czasie pełnej operacji słonecznej. Już sama aplikacja wody w takich warunkach może powodować uszkodzenia blaszki liściowej. Odparowanie wody jest wtedy dość szybkie i może powodować krystalizowanie się podawanych składników i w konsekwencji również prowadzić do  uszkodzenia aparatu asymilacyjnego rośliny.

Zabiegi nawożenia dolistnego należy wykonywać, gdy temperatura powietrza nie przekracza 25°C, a wilgotność powietrza jest niższa  niż 65%. Rekomenduje się, aby zabiegi wykonywać bardzo późnym wieczorem, gdy słońce jest nisko lub wręcz po jego zachodzie, gdy temperatura osiąga wartość 20°C, a wilgotność wzrasta do 65-75%. Dzięki temu można uniknąć uszkodzeń roślin. Pamiętajmy, iż w okresie upałów należy wydłużyć czas pomiędzy zabiegami. Aktualnie rekomenduje się, aby kolejny zabieg wykonać po upływie 7-14 dni, aby na blaszce liściowej nie następowała kumulacja substancji mogących powodować uszkodzenia.

Uszkodzenie owocu w wyniku intensywnej operacji słonecznej, rekomendujemy aplikację POTASIL PLUS KRZEM oraz WAPNO MIX MICRO

Krzem

Bardzo ważnym pierwiastkiem wspierającym rośliny w okresach upału jest krzem, który w nawozie POTASIL PLUS KRZEM występuje w towarzystwie potasu odpowiadającego za gospodarkę wodną. Krzem będzie wspierał rośliny w czasie wysokich temperatur, tworząc dodatkową warstwę, a tym samym przyczyniając się do ograniczenia uszkodzeń słonecznych na owocach. Uszkodzenia te powodują utratę wartości handlowej owoców. Dlatego w czasie owocowania i zbioru aplikacje nawozu POTASIL PLUS KRZEM powinny być regularne właśnie co 7-14 dni.

Wapń

Obok krzemu wymienić należy również wapń, pierwiastek niezwykle istotny w kwestii jakości i trwałości owoców. Od wielu lat rekomendujemy plantatorom nawóz dolistny CALLEAF CALCIUM, aby w okresie zbiorów był regularnie aplikowany na plantacji truskawek. Jeśli zaś chcemy sięgnąć po tanie rozwiązanie, jakim jest aplikacja chlorku wapnia, to rekomenduje się nawóz WAPNO MIX MICRO, w którym znajduje się 15 % CaO oraz cynk i mangan. Nawóz WAPNO MIX MICRO aplikujemy dolistnie w dawce 3-6 l/ha.   W czasie zbioru owoców pamiętajmy o regularnym podlewaniu roślin! W tym okresie warto stosować na plantacji fertygację, a poprzez zabiegi nawożenia dolistnego wzmacniać trwałość i jakość pozbiorczą naszych owoców. Nie zapominajmy o roślinach, aby zapewnić im komfort wodny i pokarmowy w trudnym dla nich okresie wysokich temperatur. O rośliny należy tym bardziej zadbać, jeśli plantacja ma być pozostawiona na kolejny  sezon.    

 

Masz pytania? Wątpliwości? Chciałbyś skonsultować sytuację panującą na Twojej plantacji? W zakładce ZADAJ PYTANIE znajdziesz nr telefonu do naszych ekspertów.

Chcesz 5% rabatu na nasze produkty?
Chcesz otrzymać 5% rabatu na zakup produktów Calferta, w sklepie wpolu.pl?
Klikając przycisk „Zapisz się!” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas newsletterów i akceptujesz Regulamin. Będziemy przetwarzać Twoje imię oraz adres e-mail w celu przesyłania Ci informacji handlowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Calfert Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityka prywatności.