Konferencja Truskawkowa na Kaszubach, uprawa truskawek się opłaca.

Uprawa truskawki się opłaca – pod takim hasłem Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu organizuje Konferencję Truskawkową na Kaszubach. Wydarzenie odbędzie się w poniedziałek 20 marca 2023 r., w pensjonacie Wichrowe Wzgórze w Chmielnie, przy ulicy Wichrowe Wzgórze 13. Konferencja rozpoczyna się o godzinie 10:00.

Informacje znajdują się na stronie PODR  https://podr.pl/aktualnosci/uprawa-truskawki-sie-oplaca/, szczegółowy program konferencji podany jest poniżej.

Region Kaszub to ważny ośrodek produkcji truskawek zlokalizowany w sąsiedztwie Trójmiasta oraz nadmorskich kurortów, które są chętnie odwiedzane przez turystów w okresie letnim. Produkcja wysokiej jakości truskawek rozwinęła się w tej malowniczej okolicy wzgórz, jezior i lasów kaszubskich, w regionie z bogatą tradycją kulinarną i historyczną, w którą wpisane są właśnie truskawki. Kaszubi produkują je nieco później, niż plantatorzy z innych regionów kraju z uwagi na położenie geograficzne i mają chłodniejszy klimat, ale również po to, aby mieć owoce, gdy na urlop przyjeżdżają turyści chętnie sięgający po te czerwone owoce.
Truskawka kaszubska ma wyborny, niepowtarzalny smak, i wielu koneserów, którzy z całą pewnością rozpoznają smak truskawek z Kaszub.

Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu od wielu lat organizuje konferencje dla plantatorów truskawek. W sezonie 2023, organizatorzy kolejny raz postanowili przygotować bogatą programowo konferencję z wieloma wykładami i prelekcjami na temat zagadnień związanych z uprawą truskawki.

Swoje wystąpienie na temat wyzwań w nawożeniu oraz biostymulacji będzie miał dr hab. Zbigniew Jarosz, właściciel firmy Doradca Jagodowy oraz Dyrektor Instytutu Produkcji Ogrodniczej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, opowie jak zmienia się produkcja truskawek w naszym kraju i jak plantatorzy powinni się do tych zmian dostosować, wybierając dostępne rozwiązania do uprawy, nawożenia i biostymulacji truskawek.
Swoje wystąpienie będą mieli również przedstawiciele firmy Calfert, Jarosław Barszczewski i Albert Zwierzyński, autorzy i współtwórcy podcastu Calfert o Uprawie. Powiedzą o nawożeniu i biostymulacji truskawek przed trudnym sezonem. Uczestnicy konferencji dowiedzą się, jak się przygotować, aby precyzyjnie nawozić truskawki oraz jakie zabiegi są niezbędne, by produkowane owoce były najwyższej jakości i trwałości. Konferencja na Kaszubach to doskonały moment, aby się spotkać, porozmawiać, oraz wymienić opinie i doświadczenia. Zapraszamy do odwiedzenia naszego stolika w czasie konferencji.

 

Jeśli jesteś plantatorem truskawek lub interesuje Cię uprawa czerwonych owoców, to spotkajmy się 20 marca 2023 w w czasie Konferencji Truskawkowej na Kaszubach.