12. Jaki typ sadzonki wybrać do zakładania nowych plantacji truskawek?

Część 2 – sadzonki typu doniczkowanego 

Kliknij i posłuchaj dwunastego odcinka podcastu, Calfert o Uprawie w Twojej ulubionej aplikacji podcastowej;

Zapisz się aby otrzymać powiadomienia o nowych odcinkach podcastu Calfert o Uprawie!
Klikając przycisk „Zapisz się!” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas newsletterów i akceptujesz Regulamin. Będziemy przetwarzać Twoje imię oraz adres e-mail w celu przesyłania Ci informacji handlowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Calfert Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityka prywatności.

Sadzonki truskawek typu doniczkowanego –  jaki jest to typ materiału nasadzeniowego? Kiedy sadzonki doniczkowane są do odbioru i kiedy można z nich zakładać nowe plantacje truskawek? Czym się charakteryzują sadzonki doniczkowane i jak należy dbać o nowe plantacje? Do jakich odmian lub systemów uprawy sprawdzą się plantacje zakładane z sadzonek doniczkowanych? W tym odcinku podcastu Calfert o Uprawie rozmawiam z Olą Szulborską z Boryna Plant. Jest to odcinek poświęcony sadzonkom doniczkowanym, z którego dowiesz się wszystkiego co powinieneś wiedzieć przed wysadzeniem tego typu materiału i założeniem nowej plantacji truskawek. Proszę, już teraz poświęć 30 minut i kliknij w link, aby wysłuchać audycji w Twojej ulubionej aplikacji podcastowej, lub na YouTube lub na naszej stronie i dowiedzieć się wiele więcej na temat sadzonek doniczkowanych. Pamiętaj, że na stronie calfert.pl https://calfert.pl/aktualnosci-podcast/ znajdziesz notatki linki i opis tego odcinka podcastu. 

Gorąco zachęcamy do przeczytania artykułu i wysłuchania podcastu Calfert o Uprawie. Jeśli masz pytania, chcesz przedyskutować swoje wątpliwości lub zasugerować temat kolejnego odcinka, to kliknij w link ZADAJ PYTANIE i wypełnijcie formularz. Bardzo prosimy, podziel się podcastem Calfert o Uprawie, ze swoimi znajomymi plantatorami, sadownikami lub warzywnikami. Za każdą recenzję, komentarz i polecenie bardzo serdecznie dziękujemy.

Jest to drugi odcinek z trzyczęściowej miniserii podcastu Calfert o Uprawie, w którym razem z Olą Szulborską rozmawiamy na temat sadzonek truskawek typu  doniczkowananego. W odcinku 11 podcastu Calfert o Uprawie znajdziesz materiały dotyczące sadzonek typu frigo

11. Jaki typ sadzonki wybrać do zakładania nowych plantacji truskawek? Część. 1 sadzonki typu frigo

 

Jeśli jesteś zainteresowany sadzonkami typu frigo, chciałbyś się dowiedzieć więcej na ich temat lub zastanawiasz się, jak prawidłowo zadbać o sadzonki typu frigo tuż po posadzeniu, kliknij w link i posłuchaj 11. odcinka podcastu w twojej ulubionej aplikacji.

Jeśli masz pytania, wątpliwości i chciałbyś uzyskać więcej informacji na temat sadzonek, ich dostępności, odmian lub cen, możesz skontaktować się z Olą lub jej koleżankami z działu Boryna Plant. Dane znajdziesz na stronie;

Boryna Plant

Jeśli masz pytania, chciałbyś porozmawiać na temat przygotowania stanowiska lub innych zagadnień związanych z agrotechniką na plantacji, skontaktuj się ze mną lub Jarkiem Barszczewskim. Numer telefonu znajdziesz na naszej stronie; https://calfert.pl/zadaj-pytanie/

Wróćmy na chwilę do podstawowego podziału na typy sadzonek truskawek który był scharakteryzowany w odcinku 11. Dla przypomnienia, sadzonki typu frigo należą do typu gołokorzeniowych sadzonek, sadzonki doniczkowane do typu z bryłą korzeniową. To jest całkowicie inny typ sadzonek z bryłą lub tylko z gołym korzeniem, wymagający innych warunków przechowywania i transportu. Wysadzany w innych terminach oraz wymagający całkowicie innych zabiegów; pielęgnacji i dbania o rośliny po posadzeniu i w pierwszym momencie prowadzenia nowej uprawy. 

Co to są sadzonki truskawek plug plants inaczej zwane doniczkowymi. 

Sadzonki typu plug plants to sadzonki z bryłą korzeniową i dobrze ukształtowanym systemem korzeniowym oraz z masą liściową (2-3 młode listki). Produkowane są latem z dwóch rodzajów materiału początkowego. Pierwszy z nich to tipsy (czyli rozłogi, wąsy potocznie też nazywane są kolankami lub rozmnóżkami), drugi typ materiału wyjściowego to sadzonki frigo typu B lub B-. Czasami klienci sami kupują sadzonki frigo B, aby je posadzić do wielodnoczniczek i ukorzenić celem produkcji materiału doniczkowanego. Tu rodzi się pytanie, czy takie postępowanie jest zgodne z prawem licencyjnym? Jeśli plantator kupuje sadzonki frigo objęte licencją i je wysadza do wielodnoniczek nie powodując rozmnażania, to jest to zgodne z prawem, gdyż w wyniku takiej działalności z jednej sadzonki frigo powstanie jedna sadzonka doniczkowana. Jeśli następuje rozmnażanie lub sadzonki doniczkowane po okresie szkółkowania są sprzedane innemu plantatorowi, to jest już to naruszenia prawa licencyjnego. 

Czasami gdy chcemy wysadzić sadzonki doniczkowane w lipcu, lub zakładamy plantację w szklarniach, w systemach bezglebowych i zależy nam na lipcowym terminie sadzenia plugów, to dostępny materiał doniczkowany będzie wyprodukowany z frigo B, jako materiał wyjściowy. Sadzonki doniczkwoane produkowane z tipsów są zazwyczaj dostępne od końca lipca do końca sierpnia. 

Sadzonki doniczkowane produkowane z sadzonek frigo B znacznie trudniej wytwarzają system korzeniowy po posadzeniu na miejsce stałe niż sadzonki doniczkwoane produkowane z tipsów. Trzeba to wziąć pod uwagę planując nawadnianie i nawożenie młodej plantacji, aby dopasować zabiegi i wspomóc jak najszybsze wytwarzanie młodych włośników po posadzeniu sadzonek na miejsce stałe. Jeśli korzenie w bryle korzeniowej sadzonki doniczkowanej są przerośnięte i zmieniają barwę z białej w stronę kremowej potem żółtej i brązowej, to proces wytwarzania włośników jest dłuższy niż w przypadku korzeni młodszych o białej barwie. 

Rośliny mateczne rosną na wielodonikczkach ustawionych na podniesionych stołach lub specjalnie do tego celu przygotowanych i wyprofilowanych matecznikach. 

Po umieszczeniu rozetek w poszczegolnych komorkach wielodoniczki wypełnionych substratem torfowym bądź kokosowym lub torfem, rośliny potrzebują okresu 4-5 tygodni, aby się ukorzenić. Wielodoniczki ustawia się na rozsadniku tak sprofilowanym, aby szybko odprowadzić nadmiar wody do pobliskiej instalacji melioracyjnej. Z tego typu roślin w roku następnym można zebrać plon równy ok. 75% potencjału plonotwórczego danej odmiany, z której zakładamy plantację.

W przypadku sadzonek doniczkowanych nie ma podziału ani na klasy, ani na wielkości (jak to się dzieje z sadzonkami frigo). Można je nabyć w doniczkach o owalnym lub stożkowatym kształcie. Niemniej jednak każda szkółka zajmująca się produkcją sadzonek doniczkowanych ma swój typ i rodzaj wielodoniczek, czasem wykonanych z plastiku, czasem ze styropianu, o różnej pojemności pojedynczej komórki w wielodonidce. 

Czy kształt doniczki, w której posadzona jest sadzonka ma znaczenie przy sadzeniu jej na plantacji? Koniecznie posłuchajcie 8. minuty podcastu!

Zakładanie plantacji truskawek z sadzonek doniczkowanych, powinno być dostosowane do systemu uprawy truskawek. 

Sadzonki typu plug są popularnym wyborem wśród plantatorów, którzy prowadzą swoje plantacje pod osłonami. Nie oznacza to jednak, że nie sadzi się ich w otwartym polu. Dlaczego jednak na te właśnie sadzonki plantatorzy powinni patrzeć przychylnie? Takim powodem jest między innymi termin sadzenia. Czasami w uprawie tunelowej, gdy rośliny są przyspieszane, aby osiągnąć majowy termin zbioru, zdarza się, że sadzonki wymieniane są nawet po jednym sezonie owocowania. Mamy wtedy czas na wymianę i przygotowanie miejsca pod nową uprawę. 

Najbardziej optymalny czas na sadzenie sadzonek plug, to okres między połową lipca, a połową sierpnia. 

Niekiedy zdarzyć się może także, że szkółka opóźnia termin wydania sadzonek doniczkowanych ze względu na warunki atmosferyczne. Sadzonki doniczkowane uprawiane w szkółce muszą mieć czas, na rozrost bryły korzeniowej. Są to zazwyczaj 4 nawet do 8 tygodni. Ich produkcja odbywa się pod gołym niebem, zatem wysokie temperatury lub obfite deszcze mogą mieć decydujący wpływ na przebieg tego procesu i tym samym realnie wpłynąć na dostępność materiału nasadzeniowego do zakładania nowej plantacji.  

Omawiane kwestie plantator powinien wziąć pod rozwagę, planując przygotowanie stanowiska pod przyszłą plantację. Ponieważ sadzonki doniczkowane to żywy materiał nasadzeniowy, który powinien być wysadzony jak najszybciej na miejsce stałe. Nie ma tu mowy o czekaniu gdy skończą się żniwa czy stanowisko będzie odpowiednio przygotowane. Gdy otrzymujemy sadzonki ze szkółki powinniśmy być gotowi na proces sadzenia. 

Kiedy najlepiej założyć plantację z sadzonek typu doniczkowanego 

Termin, w którym najlepiej sadzić sadzonki plug jest stosunkowo krótki wynoszący około 4 tygodni, trzeba zatem bardzo dobrze zorganizować wszystkie prace na plantacji, aby móc je posadzić w wymaganym czasie. Należy się liczyć także z ryzykami, na które nie mamy dużego – lub nawet żadnego – wpływu, jak na przykład opóźnienia w szkółce, w której zamówiliśmy rośliny, czy panujące warunki atmosferyczne – także po posadzeniu roślin, aby zdążyły się wzmocnić i abyśmy zdążyli przygotowywać je do zimowego spoczynku. Umowną datą, do której należy posadzić sadzonki jest 25 sierpnia. Tego terminu przekraczać się nie powinno, jeśli chcemy, aby rośliny się dobrze ukorzeniły, zaczęły inicjację pąków kwiatowych oraz jesienią przygotowały się do spoczynku zimowego.  

Zalety i wady sadzonek typu doniczkowanego 

Sadzonki doniczkowane, jak każde typ sadzonki, mają swoje wady i zalety, o których warto wiedzieć zanim się sięgnie po ten typ sadzonek. Dobrze jest je poznać i dobrze rozważyć, aby dokonać wyboru odpowiedniego typu sadzonek do założenia plantacji. 

Sadzonki doniczkowane są droższe od sadzonek frigo, ich niewątpliwą zaletą jednak jest to, że nie wymagają tylu zabiegów pielęgnacyjnych, co sadzonki frigo (szczególnie usuwania pojawiających się kwiatostanów). Druga zaleta to czas sadzenia, który pozwala na pełne wykorzystanie stanowiska poprzez zamianę plantacji kończącej owocowanie na całkiem nową. Łatwiejsze sadzenie, to kolejny plus sadzonek doniczkowanych, bo sadzonki mają już bryłę korzeniową, zatem odpada ryzyko podwinięcia korzenia, jak ma to miejsce w przypadku sadzonek frigo. Ponadto do sadzenia można użyć maszyn, co znacznie ułatwia obsadzanie plantacji wielkoobszarowych i skraca czas na założenie plantacji, zaś wykorzystanie maszyn redukuje liczbę potrzebnych pracowników. 

Przyszedł zatem czas na omówienie wad sadzonek doniczkowanych. Przeciwność, z którą trzeba się najczęściej mierzyć w kontekście sadzonek plug, to pogoda. Jak już zostało wspomniane wyżej, są to sadzonki, których produkcja odbywa się  pod gołym niebem, nie mamy wpływu na warunki atmosferyczne, w jakich rosną, zatem nie mamy gwarancji co do terminu odbioru ich od szkółkarza. Wiąże się to z koniecznością elastycznego podejścia do terminu sadzenia, który może ulec zmianie, co może utrudniać rozplanowanie prac na plantacji.
Na konto wad należy zapisać także krótki czas na posadzenie roślin na docelowe stanowisko od momentu odebrania ich od szkółkarza. Każdy dzień zwłoki działa na niekorzyść plantatora, bo może doprowadzić między innymi do przesuszania, czy zalewania bryły korzeniowej sadzonki doniczkowej  sadzonek, co finalnie przekłada się na przyjęcie roślin i owocowanie, a od plantatora może wymagać wyższych nakładów finansowych do przywrócenia im dobrej kondycji. Za wadę można też uznać cenę sadzonek w porównaniu do frigo, przy podobnym potencjale w kolejnym sezonie. Tu jednak trzeba wziąć pod uwagę, że z uwagi na późny termin sadzenia, będzie trzeba wykonać mniej zabiegów pielęgnacyjnych, co sprawia, że koszty “obsługi” są niższe niż w przypadku frigo

Poruszając kwestię wad i zalet sadzonek w tym artykule, porównujemy je do do sadzonek typu frigo. Więcej na ich temat przeczytasz w osobnym artykule. Zachęcamy także do poznania zalet i wad sadzonek typu frigoklik

Nie pozostaje zatem nic innego, jak wziąć kartkę, długopis i policzyć, który rodzaj sadzonek będzie korzystniejszą opcją w przypadku konkretnej plantacji. Trzeba wziąć pod uwagę nie tylko ich cenę, ale także potencjalne moce przerobowe pod kątem sadzenia i późniejszej pielęgnacji plantacji.

Chcesz 5% rabatu na nasze produkty?
Chcesz otrzymać 5% rabatu na zakup produktów Calferta, w sklepie wpolu.pl?
Klikając przycisk „Zapisz się!” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas newsletterów i akceptujesz Regulamin. Będziemy przetwarzać Twoje imię oraz adres e-mail w celu przesyłania Ci informacji handlowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Calfert Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityka prywatności.

Programy wsparcia i rozwoju systemu korzeniowego truskawek, na plantacjach zakładanych z sadzonek doniczkowanych i zielonych

Jeśli po przeczytaniu artykułu jesteś zainteresowany zakupem sadzonek typu plug, zachęcamy do kontaktu z Boryna Plant. Kontakt do Oli Szulborskiej i całego zespołu znajdziesz na stronie https://borynaplant.pl/kontakt

Zwróćmy uwagę na jeszcze jedna kwestię – sadzonki typu frigo są możliwe do zamawiania i składania rezerwacji niemal przez cały rok. Odebrać je można z Boryna Plant od kwietnia do lipca i w tym czasie zakładać nowe plantacje. 

Sadzonki doniczkowane zamawia się w maju i ten okres jest dość krótki, ponieważ pula dostępnego materiału szybko zostaje wyczerpana, a poszczególne odmiany zarezerwowane. Sadzonki doniczkowane z reguły odbieramy i wysadzamy w sierpniu, poza małymi wyjątkami. Fakt ten należy wziąć pod uwagę, jeśli planujemy nową plantację i wybieramy sadzonki doniczkowane, lub sadzonki typu frigo. Jest to zasadnicza różnica między nimi, wynikająca z różnego typu materiału szkółkarskiego. 

W ostatniej, trzeciej części cyklu o sadzonkach, razem z Olą będziemy rozmawiać o sadzonkach zielonych. Już teraz zapraszamy Cię na ten podcast i artykuł. A jeśli chcesz na bieżąco otrzymywać informacje o kolejnych odcinkach podcastu Calfert o Uprawie, zapisz się do naszego newslettera na naszej stronie calfert.pl 

Zapisz się aby otrzymać powiadomienia o nowych odcinkach podcastu Calfert o Uprawie!
Klikając przycisk „Zapisz się!” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas newsletterów i akceptujesz Regulamin. Będziemy przetwarzać Twoje imię oraz adres e-mail w celu przesyłania Ci informacji handlowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Calfert Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityka prywatności.

Jeśli masz pytania dotyczące systemów uprawy truskawek, to prosimy, skontaktuj się z nami. Skorzystaj już teraz z zakładki ZADAJ PYTANIE.

Bardzo prosimy, podziel się tym podcastem Calfert o Uprawie, ze swoimi znajomymi plantatorami, sadownikami lub warzywnikami. Za każdą recenzję, komentarz i polecenie.

Bardzo Serdecznie dziękujemy za Twoją uwagę.

Do usłyszenia w kolejnym odcinku podcastu Calfert o Uprawie!

Zapraszają: Jarosław Barszczewski oraz Albert Zwierzyński.

Music and Sound effects obtained from https://www.zapsplat.com