Programy wsparcia i rozwoju systemu korzeniowego truskawek, na plantacjach zakładanych z sadzonek doniczkowanych i zielonych

Na prośbę naszych klientów i plantatorów, zespół Ekspertów z firmy Calfert przygotował programy, w których prezentowane są schematy nawożenia, biostymulacji i aplikacji dolistnej na młodej plantacji truskawek.

Programy zostały podzielone na 5 grup z uwzględnieniem: obecności fertygacji lub jej braku na plantacji oraz typu i rodzaju sadzonek używanych do zakładania nowych plantacji.

Programy zostały opracowane aby ułatwić i wspierać podpowiedziami i wskazówkami plantatorów zakładających nowe plantacje w okresie letnim i jesiennym.

Zachęcamy aby dawki nawozów opierać o wyniki chemicznej analizy gleby, a prezentowane schematy traktować poglądowo, pamiętając że zawsze możesz się z nami skontaktować aby uszczegółowić program lub porozmawiać o indywidulanych rozwiązaniach dla Twojej plantacji.

Zwracamy szczególną uwagę na przygotowanie stanowiska, poprawą agrotechnikę wykonaną przed sadzeniem roślin oraz uprawy roślin przed plonowych. Od tego jak przygotujemy plantację zależy dalsze powodzenie w uprawie, zaś błędy popełnione na początku uprawy będą dawać się we znaki w kolejnych momentach.

Aby zobrazować jak ważną rolę we wzroście i rozwoju roślin pełni gleba i jej poprawne właściwości fizyko-chemiczne zacytujemy badania naukowe dr hab. Zofii Zydlik z UP w Poznaniu, która uprawiała truskawki na glebie określanej jako „nowina” z uregulowanymi właściwościami oraz na glebie „zmęczonej” z nieuregulowanymi właściwości gleby.

Wykres przedstawia masę korzeni truskawki wrażoną w gramach w zależności od właściwości gleby.

Jeśli już odpowiednio przygotujemy glebę i uformujemy zagony możemy przystąpić do zakładania plantacji truskawek.

W okresie późnego lata i jesieni do wyboru mamy sadzonki doniczkowane zwane inaczej sadzonkami czterotygodniówkami, które powinny być wysadzone w glebę do 15 sierpnia.

W okresie jesiennym do 20 września zakładać możemy plantacje z sadzonek zielonych, inaczej zwanych sadzonkami zielonymi lub kopanymi. Wskazane terminy są umowne i zakładają wielka niewiadomą co do nadejścia i przebiegu warunków zimowych. Sadząc w sugerowanych terminach dajemy roślinom szansę na prawidłowe ukorzenianie się i przyjęcie roślin posadzonych na miejsce stałe.

W czasie ukorzeniania roślin jako wsparcie można sięgnąć po produkty rekomendowane do tego celu takie jak ASKAN i HUMIK z którymi można się zapoznać w niniejszym programie.

PROGRAM nr 1 Wskazówki dotyczące nawożenia i biostymulacji plantacji truskawek zakładanych z sadzonek doniczkowanych w połowie sierpnia z możliwością nawadniania kroplowego i fertygacji.

PROGRAM nr 2 Wskazówki dotyczące nawożenia i biostymulacji plantacji truskawek zakładanych z sadzonek doniczkowanych w połowie sierpnia bez możliwości nawadniania kroplowego i fertygacji, tylko z nawożeniem dolistnym.

PROGRAM nr 3 Wskazówki dotyczące nawożenia i biostymulacji plantacji truskawek zakładanych z sadzonek zielonych do połowy września z możliwością nawadniania kroplowego i fertygacji.

PROGRAM nr 4 Wskazówki dotyczące nawożenia i biostymulacji plantacji truskawek zakładanych z sadzonek zielonych do połowy września bez możliwości nawadniania kroplowego i fertygacji, tylko z nawożeniem dolistnym.

PROGRAM nr 5 Wskazówki dotyczące nawożenia i biostymulacji plantacji truskawek zakładanych z sadzonek zielonych w terminie późnym czyli, po 1 października. Program uwzględnia nawożenie dolistne pod warunkiem możliwości wjechania na plantację.

 Cały program w formacie pdf jest do pobrania na Twoje urządzenie po kliknięciu w obrazek bądź link.

Jeśli masz pytania, wątpliwości chciałbyś dopasować sugerowane rozwiązania do twojej plantacji, Kliknij w Obrazek i ZADAJ PYTANIE korzystając z niniejszego formularza.

Preparat polecane do ukorzenienia roślin HUMIK i ASKAN.

HUMIK to płynny preparat zawierający kwasy humusowe, aminokwasy, betainy i witaminy wsparcie niewielką ilością składników mineralnych. HUMIK dzięki dużej gęstości i zwartej konsystencji jest preparatem niezwykle bogatym w składniki odżywcze dla roślin i strefy korzeniowej a zrazem preparatem, który bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie. Nie zapycha filtrów ani innych elementów instalacji, miesza się z wodą i wraz z nią trafia tam gdzie powinien – czyli w strefę korzeniową, gdzie robi wspaniałą robotę ukorzeniając rośliny, które produkują większą masę korzeni włośnikowych, a dzięki zawartym składnikom stwarza lepsze dla wzrostu i rozwoju korzeni warunki fizyko chemiczne w strefie korzeniowej.

HUMIK to preparat obecny na rynku od wielu lat, jeden z pierwszych w firmie Calfert, jest nade wszystko sprawdzony i rekomendowany przez samych plantatorów również tych uprawiających ekologicznie ponieważ posada Eko Certyfikat IUNG. Humik został sprawdzony w wielu testach i doświadczeniach, dlatego jego działanie jest zbadane i przekazywane plantatorowi, aby mógł wspierać rośliny w bujniejszym wzroście i lepszym plonowaniu.

Pierwsze zastosowanie HUMIK powinno odbyć się tuż przed posadzeniem roślin, poprzez zamoczenie korzeni lub bryły korzeniowej w uprzednio sporządzanym roztworze HUMIKU w stężeniu 0,3 % na 100 l wody. Takie rozwiązanie zostało sprawdzone podczas sadzenia truskawek z sadzonek frigo odmienny San Andreas w roku 2018. Na zdjęciach widoczne są porównania systemu zamoczonego i nie zamoczonego w roztworze HUMIK.

 

ASKAN to płynny nawóz polecany do fertygacji nawożenie dolistnego, który w swoim składzie zawiera wysoka zawartość węgla organicznego. Jest to nawóz bogaty w składniki pokarmowe, azot i potas oraz cała gamę mikroelementów schetatowanych przez EDTA i rozpuszczalnych w wodzie.

Dzięki unikatowej kompozycji, włoskiej technologii i przeprowadzonym w latach 2020-2022 testom oraz doświadczeniom mamy pewność, że produkt ten sprawdza się w uprawie truskawek i roślin jagoowodych.

ASKAN Jest preparatem dającym roślinie energię, siłę i moc wigoru dla lepszego wzrostu i rozwoju. W pierwszych okresach po posadzeniu zapewnia bujny wzrost i rozwój korzeni, kolejno przyczynia się do indukcji pąków kwiatowych oraz prawidłowego przebiegu procesu kwitnienia i zawiązywania owoców. Na każdym z tych kluczowych dla rozwoju, tworzenia jakość i plonu etapie ASKAN daje niezwykle dużo energii i siły witalnej. Jego wpływ na roślinę można obrazowo porównać po porannej kawy a może i nawet dwóch. Dokładnie tak jak kawa napędza nas energetycznie, tak ASKAN napędza energetycznie do wzrostu i rozwoju nasze rośliny.

Poniżej kilka wykresów z doświadczeń prowadzonych przez Doradcę Jagodowego z wykorzystaniem preparatu ASKAN aplikowanego poprzez fertygację.

Cały program w formacie pdf jest do pobrania na Twoje urządzenie po kliknięciu w obrazek.

Jeśli masz pytania, wątpliwości chciałbyś dopasować sugerowane rozwiązania do twojej plantacji, Kliknij w Obrazek i ZADAJ PYTANIE korzystając z niniejszego formularza.