5. Relacja i opowieść o innowacjach i nowościach podpatrzonych na targach expo se i expo direct oraz na jagodowych trendach 2022.

Kliknij i posłuchaj czwartego odcinka podcastu, Calfert o Uprawie w Twojej ulubionej aplikacji podcastowej;

Zapraszam do wysłuchania piątego, szczególnego odcinka podcastu Calfert o Uprawie. Po pierwsze, ponieważ ten odcinek ukazuje się po przerwie, spowodowanej dopasowaniem sprzętu i doszkalaniem z zakresu produkcji podcastu. Po drugie dlatego, że ten odcinek postanowiłem nagrać solo, podcast Calfert o Uprawie, współtworzą Albert Zwierzyński i Jarek Barszczewski. W tym wyjątkowym odcinku jestem sam, ponieważ chciałem Ci opowiedzieć i zdać relacje o nowościach podpatrzonych na targach expo se w Niemczech oraz Jagodowych Trendach 2022, które odbyły się w Kraśniku. W czasie moich wizyt odbyłem wiele ciekawych rozmów, w których czasie zdobyłem wiedze oraz ciekawe informacje dotyczące nowych odmian truskawek, maszyn i urządzeń, podpatrzonych na niemieckich targach. Jagodowe Trendy to konferencja organizowana od ponad 18 lat, gromadzi plantatorów znanych i mało znanych gatunków jagodowych. W tegorocznej edycji wiele miejsca poświęcono prezentacji oraz przeprowadzono debatę poświęconą kosztom produkcji owoców jagodowych. Nie sposób poruszyć wszystkiego, dlatego przygotowałem moją podcastowe relację z uczestnictwa w tych wydarzeniach oraz materiały dodatkowe publikowane na stronie www.calfert.pl w zakładce Podcast Calfert.
Jeśli masz pytania, chciałbyś przedyskutować Twoje wątpliwości lub zasugerować temat kolejnego odcinka to kliknij link, ZADAJ PYTANIE i wypełnij formularz.

Jeśli słuchasz lub czytasz ten materiał w listopadzie, lub grudniu 2022 roku. To zachęcamy do wypełnienia ankiety i podzielenia się odpowiedzią na pytanie. Co sprawia Ci największy problem w uprawie? Dzięki udzielonym odpowiedzią będziemy mogli przygotowywać jeszcze lepszy i bardziej dopasowany do Twoich potrzeb podcast Calfert o Uprawie. Już teraz kliknij link i wypełnij ANKIETĘ 

Zapisz się aby otrzymać powiadomienia o nowych odcinkach podcastu Calfert o Uprawie!
Klikając przycisk „Zapisz się!” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas newsletterów i akceptujesz Regulamin. Będziemy przetwarzać Twoje imię oraz adres e-mail w celu przesyłania Ci informacji handlowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Calfert Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityka prywatności.

W dniach 23-24 listopada 2022, w Niemieckim Messe Karlsruhe, odbyły się targi expo se i expo direkt.

Więcej informacji o targach możesz uzyskać na stronie organizatora https://www.expo-se.de/, Jeśli chciałbyś, prześledzić katalog wystawców w roku 2022 to jest on dostępny pod linkiem https://www.expo-se.de/aussteller-finden/#c1058
Tegoroczne targi zgromadziły, ponad 400 wystawców z jedenastu krajów, w tym z Polski. W czasie dwóch dni targowych truskawkowe i szparagowe wydarzenie odwiedziło ponad 6000 osób z 30 krajów. Są to duże Europejskie targi poświęcone uprawie, agrotechnice i prezentacji materiału szkółkarskiego. Oraz targi sprzedaży i marketingu bezpośredniego produktów rolnych wytwarzanych lokalnie. Fakt ten, iż na jednych targach można spotkać wystawców prezentujących nowinki uprawowe oraz podejrzeć jak przygotować sprzedaż bezpośrednią, sprawiają, że na expo se jedzie się z radością, choć z Polski, droga autem zajmuje około 12-14 godzin. W czasie targów jest możliwość podpatrywania innowacyjnych nowinek sprzętowych, maszynowych, odmianowych, nawozowych, ochroniarskich, diagnostycznych i wiele innych. O których również nie sposób jest powiedzieć i napisać, dlatego postanowiłem wybrać dwie grupy nowinek i pewnych innowacji, jakie omówię w tym odcinku podcastu Calfert o Uprawie;
Pierwszą grupą są truskawkowe nowości odmianowe.

Na targach expo se prezentowano szeroką ofertę szkółkarską i odmianową.

Drugą grupą są nowości sprzętowe i maszynowe.

W czasie targów można było oglądać szeroki wybór sprzętów, maszyn i urządzeń.

Nowe odmiany truskawek.

Aktualne trendy i tendencje są bardzo optymistyczne, ponieważ z roku na rok odmian truskawek przybywa. Plantatorzy naprawdę mają w czym wybierać, jeśli chodzi o truskawkowe nowości odmianowe. Przy doborze nowych odmian proszę zwrócić uwagę, które są rekomendowane do uprawy w naszym kraju, a które nie koniecznie. Jeśli są polecane do zakładania nowych plantacji to czy w prowadzonym systemie w Twoim gospodarstwie się sprawdzą. Czy raczej dedykowane są do uprawy w podłożu kokosowym w szklarniach. Przykładem odmiany polecanej do bez glebowych systemów uprawy pod osłonami jest odmiana „Parlando” więcej o tej odmianie, przeczytasz na stronie szkółki de Kemp https://www.dekemp.nl/en/parlando-fe2117 ta odmiana staje się bardzo popularna w Holenderskich gospodarstwach. W naszym kraju rekomendować ją tylko można do upraw bez glebowych prowadzonych pod osłonami. Jeśli uprawiasz truskawki w glebie, w otwartym polu lub pod osłonami to mam dla Ciebie kilka nowości odmianowych dedykowanych właśnie do tego systemu uprawy truskawek. Pierwszą odmianą, o jakiej wspomnę jest; „Jenke” (FE 2122) z holenderskiej linii hodowlanej, Fresh Forward, więcej informacji dostępnych na stronie firmy de Kemp https://www.dekemp.nl/nl/aardbeienplanten/fe2122 termin dojrzewania owoców to środek sezonu według hodowcy 2-3 dni po odmianie „Sonata” odmiana charakteryzuje się wysokim potencjałem plonotwórczym. Nade wszystko odmiana ta jest ceniona za wybitnie wspaniały smak owoców.

Nowa Holenderska odmiana truskawek „Jenke” (FE 2122) z kreacji Fresh Forward.

Kolejne dwie odmiany truskawek, na jakie chciałbym zwrócić uwagę pochodzą, z Niemieckiego programu hodowlanego Stefan Kraege – Zuchtung, są to odmiany „Grorielle” więcej o tej odmianie na stronie Boryna Plant https://borynaplant.pl/produkt/truskawka-glorielle/ oraz druga odmiana, która nazywa się „Seraphine” więcej na stronie internetowej Kraege https://kraege.de/leistungen/erdbeeren/neuheiten/

Odmianę „Grorielle” miałem okazje oglądać i kosztować jej owoce w czasie wizyty w Niemieckim instytucie badawczym. Odmiana ta zachwyciła mnie smakiem owoców oraz wczesnością wchodzenia w okres owocowania, na poniższej grafice widoczne są wyniki badań z Niemieckiego instytutu.

Zdaniem Moniki, która wspiera Stefana Kraege w kreacji nowych odmian truskawek, „Grorielle” ma delikatną skórkę. Dlatego w sezonie 2023 będziemy dość aktywnie, odżywiać rośliny tej odmiany wapniem poprzez fertygację przy wykorzystując nawóz, NEUTRASOL oraz w zabiegach nawożenie dolistnego stosując WAPNO MIX MICRO. Drugim pierwiastkiem korzystanie wpływającym na jędrność i trwałość owoców jest krzem, a jeśli o krzemie mowa to oczywiście sięgamy po POTASIL PLUS KRZEM, nawóz, który zawiera 20% krzemu w przeliczeniu na tlenek krzemu.

Nowa wczesna odmian truskawek „Grorielle”

Poniżej kilka wyników plonowania odmiany „Grorielle” w doświadczeniach Niemieckiego instytutu badawczego,

Odmiana „Seraphine” jest odmianą średnio wczesnego okresu dojrzewania owoców, jest to całkowita nowość odmianowa. Wraz z Adamem Borzęckim, chcemy sprawdzić tę odmianę pod kątem przydatności uprawy na przyspieszony zbiór pod niskimi osłonami, w rejonie Czerwińska nad Wisłą. Tej odmiany w Polskiej uprawie jeszcze nie widziałem, ale pewnie kilka kwater powstanie z tą właśnie z odmianą „Seraphine” i już wkrótce będziemy mogli o tej odmianie powiedzieć coś więcej.

Owoce odmiany „Seraphine”

Holenderscy hodowcy nowych odmian prezentowali jako nowości odmiany znane już w Polsce i uprawiane w gospodarstwach na terenie naszego kraju „Twist” do przeczytania więcej na stronie Boryna Plant https://borynaplant.pl/produkt/truskawka-twist-fe2015/ oraz „Verdi” również więcej informacji znajduje się na stronie Boryny Plant https://borynaplant.pl/produkt/truskawka-verdi/

Czy odmiana „Marieka” stanie się takim samym przebojem jak jej siostra „Malwina”?

Dla mnie osobiście dużym zaskoczeniem była prezentacja odmiany „Marieka” pochodzącej z hodowli Petera Stoppela z Niemiec, nazwisko hodowcę nic zaiste może Ci nie powiedzieć. Gdy wspomnę, że z jego linii hodowlanej pochodzi taka odmiana jak „Malwina” to już mówi plantatorom bardzo dużo. Odmiana „Marieka” to odmiana średnio późna, jeśli chodzi o termin dojrzewania owoców 5-7 dni przed dojrzewaniem owoców odmiany „Malwina”. Według opisu producenta odmiana posiada dość duży potencjał plonotwórczy i wysoki udział owoców handlowych w plonie ogólnym. Jej owoce są ładne błyszczące, ale zdaniem hodowcy posiadają delikatną skórkę i powinny być kierowane do sprzedaży bezpośredniej. W przypadku tej odmiany również zastosujemy program nawożenia jakościowego firmy Calfert, oparty na nawozie do fertygacji NEUTRASOL, nawozie wapniowym, dolistnym WAPNO MIX MICRO oraz krzemie, czyli POTASIL PLUS KRZEM.

Opis nowych odmian truskawek na stronie https://kraege.de/pol/produkty/truskawki/neuheiten/

Chcesz 5% rabatu na nasze produkty?
Chcesz otrzymać 5% rabatu na zakup produktów Calferta, w sklepie wpolu.pl?
Klikając przycisk „Zapisz się!” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas newsletterów i akceptujesz Regulamin. Będziemy przetwarzać Twoje imię oraz adres e-mail w celu przesyłania Ci informacji handlowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Calfert Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityka prywatności.

Maszynowe i sprzętowe nowości i rozwiązania na plantacje truskawek.

Zauważalną tendencją w Niemczech i Holandii jest coraz większa mechanizacja prac na plantacji. Tak, aby prace rąk ludzkich ograniczyć tylko do zbioru owoców, czasem też do sadzenia roślin. Inne prace wykonywane powinny być przez wyspecjalizowane sprzęty i urządzenia, szczególnie prace związane z pielęgnacją roślin. Targi expo se to doskonałe miejsce, aby podpatrywać nowe urządzenia, maszyny i technologie pomagające w uprawie truskawek.

Poniżej kilka zdjęć z maszyn i urządzeń podpatrzonych w czasie targów expo se.

Przystawka z osłoną do belki herbicydowej, celem opryskiwania powierzchni gleby pomiędzy zagonami.


Przystawka jest wykonana z  elementów, które można zwężać lub rozszerzać, dopasowując szerokość roboczą do przestrzeni pomiędzy zagonami. Dodatkowo na dolnej części osłony jest miękkie włosie, które się ugina nie uszkadzając boku zagonu okrytego z foli agrowłókniną.

Innym typem dość innowacyjnym tej z belki był model z możliwością wykonania ruchu w lewą lub prawą stronę, tak aby móc się dopasować do przestrzeni pomiędzy zagonami, jeśli te zostały uformowane nie zbyt prosto.
Są to dość innowacyjne i dobrze zaprojektowane odsłony, które chronią rośliny przed naniesieniem na ich powierzchnie cieczy roboczej herbicydów. Idealnie można je dopasować do przestrzeni pomiędzy zagonami, co zapewnia dobre pokrycie gleby i lepszą jakość wykonania zabiegu herbicydowego.

belka herbicydowa która może przesuwać się w lewą lub prawą stronę.

Modele i parametry osłony do belki herbicydowej można sprawdzić na stronach Duńskiego producenta Skovhave http://www.skovhave.dk/industry/products/spacings.html?pl;

oraz zobaczyć w materiale video na You Tube https://www.youtube.com/watch?v=J23jUhTTeUE

Ten sam producent prezentował belkę typu Fragaria, ale w wydaniu tunelowym z pięcioma dyszami. Dwie z pięciu dysz mogą być zamknięte umieszczonym zaworem i w takim przypadku pracują tylko trzy dysze nanoszą ciecz roboczą z obu boków i z góry. Poniżej kilka zdjęć tej tunelowej belki typu Fragaria, więcej informacji na stronie producenta http://www.skovhave.dk/industry/products/rows.html?pl; oraz w materiale wideo https://www.youtube.com/watch?v=Y4VZKC_73kE Ciekawostką jest, że proponowane modele tunelowej wersji belki Fragaria, mogą być przystosowane do jedno lub dwurzędowego systemu uprawy truskawek, zarówno na zagonach, jak i na płask.

Tunelowy model belki typu fragaria, z pięcioma dyszami.

Urządzenie do usuwania szypułek z owoców truskawek.

Bardzo interesującą prezentowało się urządzenie do odcinania szypułki z owoców truskawki oraz krojenia truskawek na dwie części. Do jednego pojemnika wpadają oczyszczone i pokrojone owoce, do drugiego pojemnika wpadają odcięte szypułki. Jest to świetne rozwiązanie dla plantatorów, którzy będą kierowali owoce do mrożenia lub małego przetwórstwa wykonanego we własnym gospodarstwie. Myślę, że takie urządzenie świetnie się sprawdzi w przygotowaniu owoców kierowanych do cukierni, piekarni czy restauracji. Tak, aby przed wkomponowaniem truskawek w dania, desery czy potrawy mieć już je wstępnie oczyszczone i przygotowane.

Gotowe i pokrojone truskawki można zamrozić, lub sprzedać do cukierni czy restauracji.
Urządzenie które odcina szypułkę od owocu i kroi go na dwie części.

Chcesz 5% rabatu na nasze produkty?
Chcesz otrzymać 5% rabatu na zakup produktów Calferta, w sklepie wpolu.pl?
Klikając przycisk „Zapisz się!” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas newsletterów i akceptujesz Regulamin. Będziemy przetwarzać Twoje imię oraz adres e-mail w celu przesyłania Ci informacji handlowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Calfert Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityka prywatności.

Maszyny ułatwiające prace w tunelowej uprawie truskawek.

Dużo maszynowych urządzeń prezentowała Niemiecka firma Heuling Maschinenbau https://www.heuling.de/ znany producent ścierarek do truskawek czy szczotek do usuwania liści w okresie wiosennym. Tegoroczne nowości maszynowe od Heuling, były urządzania dedykowane do prac pielęgnacyjnych w tunelowej uprawie truskawek. Jest to maszyna do ścinania liści po zbiorach owoców lub i usuwania jednoczesnego rozłogów, która posiada elementy robocze zamieszczone na hydraulicznym ramieniu. Dzięki temu konstrukcyjnemu rozwiązaniu ciągnik przejeżdża w środkowym rzędzie wewnątrz tunelu, a ramie sięga rzędu najbardziej skrajnego z lewej lub prawej strony wedle potrzeby. Filmiku na YouTubie producenta nie udało mi się znaleźć. Na targach expo se prezentowanych było wiele maszyn, urządzeń i sprzętu ułatwiającego prace na plantacji.

Dedykowane do pracy w tunelu foliowym, urządzenie służące do pielęgnacji roślin.
Wielosekcyjne urządzenie do koszenia liści truskawek po zbiorach owoców, w uprawie na podwyższonych zagonach.
Urządzenie napędzane hydraulikom ciągnika, do mechanicznego usuwania rozłogów.

Jagodowe Trendy 2022, powróciły do Kraśnika.

Po kilku latach Jagodowe Trendy wróciły do Kraśnika, miasta, z którym ta jagodowa konferencja jest kojarzona od 18 lat. Jagodowe trendy, to wystawa krajowych i zagranicznych firm, debaty, konferencja, dyskusje kuluarowe i ogromna dawka wiedzy na uczestników. Ważnym punktem konferencji były wykłady i debata dotyczące ekonomicznych aspektów prowadzenia uprawy roślin jagodowych. W swoim wystąpieniu Pan Poseł Mirosław Maliszewski prezes ZSRP, zwracał uwagę na trudną sytuację w sadownictwie, szczególnie tragiczne dla producentów jabłek. Podkreślał, iż wiele gospodarstw produkujących jabłko patrzy w kierunku uprawy jagodowych jako tematu zachowania ekonomicznej płynności i podtrzymania sadowniczej produkcji.

Pan Poseł Mirosław Maliszewski, prezes ZSRP

Bardzo interesująca okazała się debata ekspercka. „Rosnące koszty produkcji. Jaka przyszłość czeka jagodowe”, Ponieważ na wprowadzeniu do tej debaty, dr Dariusz Paszko z UP w Lublinie, znany ekspert z dziedziny ekonomii sadowniczej. Pokazał 3 slajdy, na których wskazał rosnące rok do roku koszty związane ze środkami produkcji w tym rosnące ceny nawozów i środków ochrony roślin.

dr Dariusz Paszko z UP w Lublinie.

Wzrost kosztów produkcji w 2022 roku. Dla woj. lubelskiego, podkarpackiego i mazowieckiego. [dr Dariusz Paszko z UP w Lublinie]

Wyszczególnienie Wzrost w procentach
Nawozy azotowe 255%
Nawozy fosforowe 166%
Nawozy potasowe 157%
Nawozy wieloskładnikowe 180%
Nawozy wapniowe 25%
Środki ochrony roślin 40,1%
Opakowania jednorazowe 46%
1 godzina pracy ciągnika 34%

 

Oraz przedstawił tabelkę ze średnimi plonami poszczególnych gatunków jagodowych. Oraz obliczaniem kosztu produkcji i procentowy wzrost rok do roku. Poniżej za zgodą dr Paszko, prezentuje te dwie tabelki. Refleksje na temat wzrostu kosztów i ich poziomu pozostawiam Drogiemu czytelnikowi. Mój komentarz i omówienie tych tabel prezentujących koszty w odcinku numer pięć podcastu Calfert o Uprawie.

Kalkulacja wzrostu kosztów uprawy roślin jagodowych. [dr Dariusz Paszko z UP w Lublinie]

Wyszczególnienie Przeciętne koszty uprawy Wzrost kosztów uprawy w procentach 2022/2020-2021 Koszt jednostkowy w zł za kg 2022 rok
2020/2021 2022
Maliny deserowe w tunelu

(plon ok. 18 ton z ha)

185 000 220 000 20,1% 12,2
Maliny letnie

(plon ok. 10 ton z ha)

50 600 68 000 35,7% 6,8
Maliny jesienne

(plon ok. 8 ton z ha)

45 700 61 600 36,3% 7,7
Truskawki deserowe w gruncie na zagonach (plon ok. 18 ton z ha) 66 400 89 600 36,3% 5,0
Truskawki deserowe w tunelu na zagonach         (plon ok. 25 ton z ha) 148 400 177 800 21% 7,1
Truskawki deserowe w gruncie na rynnach         (plon ok. 40 ton z ha) 188 900 243 000 29,9% 6,1
Borówka

(plon ok. 10 ton)

 

89 200 109 000 24% 10,9
Uczestnicy XVIII konferencji jagodowe Trendy w Kraśniku 2022.

Dziękuję za przeczytanie i wysłuchanie do końca tego odcinka, który jest dość nietypowy, ponieważ nagrywałem go samodzielnie. Proszę napisz do mnie, jak Ci się podobał ten odcinek? Czy wolisz odcinki nagrywane wspólnie z Jarkiem, czy też nagrywane solo? Za każdy komentarz, recenzję i łapkę w górę, bardzo serdecznie Dziękuję, to mega wsparcie, jakie płynie z Twoje strony.

Jeśli masz pytania dotyczące systemów uprawy truskawek, to proszę zadaj nam swoje pytania. Skorzystaj już teraz z zakładki ZADAJ PYTANIE.

Bardzo prosimy podziel się tym podcastem Calfert o Uprawie, że swoimi znajomymi plantatorami, sadownikami lub warzywnikami. Za każdą recenzję, komentarz i polecenie Bardzo Serdecznie Dziękujemy za Twoją uwagę.

Do usłyszenia w kolejnym odcinku podcastu Calfert o Uprawie!
Albert Zwierzyński.
Music and Sound effects obtained from https://www.zapsplat.com