W ciągu ostatnich dni odwiedziłem kilka plantacji, na których prowadzone są uprawy owoców jagodowych. W poniższym materiale dzielę się moimi obserwacjami dotyczącymi obecności na nich szkodników i chorób.

Jarosław Barszczewski

 

Czy szkodniki stanową jeszcze zagrożenie na naszych plantacjach?

MUSZKA PLAMOSKRZYDŁA:

Stwierdziłem występowanie muszki plamoskrzydłej Drosophila suzuki w rejonie lubuskim i opolskim oraz na Łużycach. Nasilenie jest niewielkie, ale warto ja zwalczać, aby przezimowało jak najmniej osobników.

Plantatorom przypominam: mucha leci na fermentujące, przejrzałe owoce. Dlatego, jeśli w okolicy są np. zaniedbane sady – warto przede wszystkim tam ulokować pułapkę. Podobnie z pozostawionymi owocami, na których widoczne są objawy np. antraknozy. Owoce takie fermentując, stanowią atrakcyjne miejsca dla nalotu muszki plamoskrzydłej, toteż wskazane jest, aby jak najszybciej usunąć je z plantacji. Powyższe uwagi dotyczą nie tylko truskawki, ale także maliny i późnych odmian borówki.

ZMIENIKI:

Obserwuje się naloty ostatniego pokolenia w tym roku i niszczenie owoców truskawki powtarzającej oraz maliny jesiennej i jeżyny. Warto zwalczać łącznie z Drosophila suzuki, jeśli w etykiecie wybranego środka oba szkodniki są ujęte. Dlatego przed użyciem środka ochrony roślin należy zapoznać się z jego etykietą. 

MSZYCE:

W  uprawach truskawki powtarzającej obserwuje się niekiedy poważne zasiedlenie plantacji przez różne gatunki mszyc. Pożądane zwalczanie, szczególnie w uprawach pozostawianych na przezimowanie i uprawę w kolejnym sezonie.

PRZĘDZIORKI:

Ostatnia chwila do zwalczania pokolenia zimującego – w niektórych lokacjach pojawiły się już żółtopomarańczowe zimujące samice.

 

Jak poprawić skuteczność działania środków ochrony roślin?

Jeśli sięgamy po środki ochrony roślin, to pamiętajmy, aby każdorazowo przed sporządzeniem cieczy roboczej przeczytać etykietę danego środka ochrony roślin. W czasie przygotowania cieczy roboczej może wystąpić konieczność zakwaszenia wody, celem polepszenia skuteczność działania substancji aktywnej. W tym celu sugerujemy do zbiornika opryskiwacza dodać od 50 do 150 ml na każde 100 l wody preparatu OPTYMAL SOFT LpH. W czasie zabiegu ciecz robocza może być narażona na czynniki ograniczające skuteczność substancji aktywnej lub wręcz realne straty.

Aby poprawić skuteczność zabiegu ochrony roślin, rekomendujemy użycie adiuwanta Optymal Film, który:

  • poprawia przyczepność cieczy roboczej i zapobiega zmywaniu substancji aktywnej z powierzchni rośliny;
  • zapobiega szybkiemu odparowaniu wody, dzięki czemu składniki pokarmowe są dłużej dostępne dla rośliny;
  • ogranicza znoszenia kropel cieczy roboczej  przez podmuchy wiatru;
  • przedłuża działanie i ułatwia wnikanie substancji do wnętrza tkanek roślinnych;
  • zapobiega spływaniu cieczy roboczej z powierzchni rośliny.

Te wszystkie korzyści możemy osiągnąć, dodając Optymal Film do zbiornika opryskiwacza.

Choroby na plantacjach jagodowych.

ANTRAKNOZA:

Po okresie plagi tego grzyba w miarę obniżania się temperatury infekcja się kończy. Warto jednak na plantacjach zimujących wykonać po zbiorze zabieg wyniszczający zarodniki sprawcy tej choroby, aby obniżyć potencjał infekcyjny na kolejny sezon.

SZARA PLEŚŃ:

Na plantacjach dobrze chronionych nie stwarza problemów. W malinie jesiennej uprawianej w polu – poważne porażenie owoców. Pamiętajmy, że sprawca szarej pleśni może powodować zamieranie pędów w uprawie malin, o których zdrowotność i kondycję powinniśmy zadbać, jeśli pędy maliny są pozostawione na owocowanie w kolejnym sezonie. Szara pleśń może się pojawiać na ogonkach liściowych truskawki szczególnie na plantacjach, gdzie poprzez duże ulistnienie jest ograniczona cyrkulacja powietrza.

MĄCZNIAK PRAWDZIWY:

W niższych temperaturach nie stwarza problemów, ale w okresach zmieniającej się pogody, wzrostu temperatury i intensywnego nasłonecznienia na liściach może być widoczny charakterystyczny biały nalot, świadczący o obecności mączniaka prawdziwego.

Co z chwastami na naszych plantacjach?

Przypominamy, że okres jesieni to odpowiedni czas na ograniczanie zachwaszczenia w uprawie truskawek i malin. Przed przystąpieniem do aplikacji herbicydów o działaniu doglebowym, rekomenduje się mechaniczne usunięcie wszystkich chwastów, zwłaszcza na młodych plantacjach. Aby skutecznie powstrzymać wschody chwastów, rekomendujemy dodanie do zabiegu wybranym herbicydem o działaniu doglebowym, zawierającym takie substancje aktywne jak napropamid czy pendimetalinę, specjalnego adiuwanta, który wspomaga działanie wymienionych substancji, którym jest OPTYMAL MAX SOIL.

Herbicydy doglebowe w ograniczeniu zachwaszczenia stosowane w uprawie truskawki i maliny– jak poprawić ich skuteczność?

Ograniczanie chwastów z pakietem na 2 ha plantacji truskawki lub maliny — Colzamid 2x5L + Optymal Max Soil 1L

Kliknij i przeczytaj cały materiał dotyczący strategii ograniczania zachwaszczenia na plantacji https://calfert.pl/2021/09/01/herbicydy-doglebowe-w-ograniczeniu-zachwaszczenia-stosowane-w-uprawie-truskawki-i-maliny-jak-poprawic-ich-skutecznosc/. A jeśli już zapoznałeś się z przygotowanymi materiałami, to zapraszamy do zakupów oraz skorzystania z promocji Colzamid + Optymal Max Soil, którą dla Ciebie przygotowaliśmy.

Chcesz 5% rabatu na nasze produkty?
Chcesz otrzymać 5% rabatu na zakup produktów Calferta, w sklepie wpolu.pl?
Klikając przycisk „Zapisz się!” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas newsletterów i akceptujesz Regulamin. Będziemy przetwarzać Twoje imię oraz adres e-mail w celu przesyłania Ci informacji handlowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Calfert Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityka prywatności.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, wątpliwości, skorzystaj z całkiem nowego i poręcznego formularza na naszej stornie https://calfert.pl/zadaj-pytanie/.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami dotyczącymi przygotowania roślin do spoczynku zimowego. 

Jakie zabiegi nawożenia dolistnego zastosować, aby przygotować truskawki do zimy?

https://calfert.pl/2021/09/13/co-nalezy-wiedziec-o-zaopatrzeniu-roslin-w-mikroelementy/

Jak postępować na plantacji truskawek po zbiorach owoców? Przypomnienie komunikatów z sezonu 2019.