Po zbiorach, ale przed końcem wegetacji, wykonywane są zabiegi ochrony roślin i nawożenia, aby przygotować rośliny do spoczynku zimowego. Jesienią jednym z najważniejszych zabiegów jest odchwaszczanie plantacji lub działanie mające na celu ograniczenie ponownego zachwaszczenia plantacji, jeśli pole jest wolne od roślin niepożądanych.

 

Jest to czas na zastosowanie herbicydów o działaniu doglebowym, które powodują niszczenie chwastów w fazie ich kiełkowania i tym samym ograniczają występowanie tych roślin na naszych plantacjach. Jeśli jesienią odpowiednio zatroszczymy się o odchwaszczenie naszych plantacji, to jest duża szansa, że wiosną pracy i walki z niepożądanymi roślinami będzie mniej.

Przed przystąpieniem do aplikacji herbicydów o działaniu doglebowym rekomenduje się mechaniczne usunięcie wszystkich chwastów, zwłaszcza na młodych plantacjach

Przed przystąpieniem do aplikacji herbicydów o działaniu doglebowym rekomenduje się mechaniczne usunięcie wszystkich chwastów, zwłaszcza na młodych plantacjach. Aby skutecznie powstrzymać wschody chwastów, rekomendujemy dodanie do zabiegu wybranym herbicydem o działaniu doglebowym zawierającym takie substancje aktywne jak napropamid czy pendimetalinę, specjalnego adiuwanta, który wspomaga działanie wymienionych substancji którym jest OPTYMAL MAX SOIL.

Ograniczanie chwastów z pakietem na 2 ha plantacji truskawki lub maliny Colzamid 2x5L + Optymal Max Soil 1L

Colzamid jest herbicydem doglebowym zawierającym 450g/l (40,87%) napropamidu. Preparat wnika do rośliny poprzez okrywę nasienną i korzenie. Najskuteczniej niszczy chwasty w okresie ich kiełkowania. Nie działa na chwasty znajdujące się w późniejszych fazach rozwojowych. Środek niszczy nie tylko chwasty wschodzące jesienią, ale również chwasty wschodzące wiosną. Chwasty wschodzące podczas bezdeszczowej pogody są niszczone po wystąpieniu opadów.

Działanie Colzamidu na chwasty:

 • Chwasty wrażliwe w dawce 2 l/ha: gwiazdnica pospolita, komosa biała, maruna bezwonna, tasznik pospolity, wiechlina roczna.
 • Chwasty wrażliwe w dawce 2,5-3 l/ha: chwastnica jednostronna, gorczyca polna, gwiazdnica pospolita, iglica pospolita, komosa biała, maruna bezwonna, pokrzywa żegawka, rdest plamisty, rdest powojowaty, rumianek pospolity (w dawce 3 l/ha), szarłat szorstki, tasznik pospolity.
 • Chwasty wrażliwe w dawce 4-6 l/ha: fiołek polny, gorczyca polna, gwiazdnica pospolita, komosa biała, maruna bezwonna, rdest plamisty, starzec zwyczajny, tasznik pospolity, wiechlina roczna, żółtlica drobnokwiatowa.
 • Chwasty średnio wrażliwe w dawce 2 l/ha: gorczyca polna, starzec zwyczajny.
 • Chwasty średnio wrażliwe w dawce 2,5-3 l/ha: jasnota różowa, tobołki polne.
 • Chwasty średnio wrażliwe w dawce 3 l/ha: miotła zbożowa, przytulia czepna, samosiewy zbóż (słabo zwalcza samosiewy zbóż kiełkujące z głębszych warstw gleby).
 • Chwasty odporne w dawce 3 l/ha: dymnica pospolita, fiołek polny, jasnota purpurowa, perz właściwy.

Uwaga Chwasty jednoliścienne i dwuliścienne wieloletnie, głęboko korzeniące się są odporne na środek.

Optymal Max Soil to płynny, wielofunkcyjny adiuwant przeznaczony do aplikacji wraz z herbicydami doglebowymi. Poprawia działanie herbicydu wtedy, gdy warunki nie sprzyjają jego prawidłowemu działaniu. Dodanie adiuwanta zwiększa szanse na to, że substancja aktywna herbicydu będzie działała lepiej, skuteczniej i dłużej. Optymal Max Soil będzie ją zatrzymywał w wierzchniej warstwie gleby, skąd większość chwastów kiełkuje. Rekomendujemy do dawki wybranego herbicydu o działaniu doglebowym dodanie 0,5 l/ha Optymal Max Soil. Szczególnie w okresie, gdy są opady deszczu, dodatek OPTYMAL MAX SOIL do herbicydu będzie powodował większe zatrzymanie substancji aktywnej w wierzchniej warstwie gleby (od 0 do 5 cm) i ograniczał przemieszczenie się w głębsze strefy profilu glebowego (10-20 cm), gdzie występuje duża masa korzeni roślin uprawnych. Przez co ograniczone będzie ewentualne pobieranie substancji aktywnej stosowanego herbicydu przez korzenie roślin uprawnych, a zwiększone przez kiełkujące z wierzchniej warty gleby chwasty.

Zalety adiuwanta Optymal Max Soil:

 1. OPTYMAL MAX SOIL to wielofunkcyjny adiuwant, stosowany wraz z herbicydami doglebowymi.
 2. OPTYMAL MAX SOIL zapobiega odbijaniu się kropel cieczy roboczej od powierzchni gleby.
 3. Ciecz robocza lepiej przylega do powierzchni gleby, równomiernie ją pokrywając, co zapewnia efektywniejszą ochronę.
 4. OPTYMAL MAX SOIL zapewnia równomierne pokrycie, cieczą roboczą opryskiwanej powierzchni gleby, co zwiększa skuteczność działania herbicydów.
 5. OPTYMAL MAX SOIL zapobiega stratom substancji aktywnej herbicydu doglebowego.
 6. Substancja aktywna jest zatrzymywana w strefie kiełkowania chwastów i może stanowić mniejsze ryzyko uszkodzenia roślin uprawnych.

 

Użycie Colzamidu i Optymal Max Soil:

Napełnić zbiornik opryskiwacza w 50% wodą, uruchomić mieszadło i dodać do zbiornika opryskiwacza odmierzoną ilość Colzamidu, wynikającą z jego etykiety stosowania. Do zbiornika powoli dozować odmierzoną ilość OPTYMAL MAX SOIL, uzupełnić zbiornik w 100% wodą podczas pracy mieszadła. Opróżnione opakowanie trzykrotnie przepłukać wodą, zawartość wlać do zbiornika opryskiwacza. W czasie wykonywania zabiegu chemicznej ochrony roślin mieszadło musi być włączone.

 

Co wpływa na działanie substancji aktywnych herbicydów doglebowych i jakie znaczenie ma użycie adiuwanta?

 • SORBCJA GLEBOWA

Trwale zatrzymuje na powierzchni gleby jony, cząstki stałe, dzięki stałej fazie gleby. Sorpcja glebowa może na powierzchni gleby zatrzymać duże ilości substancji aktywnej herbicydu, co uniemożliwia zwalczanie chwastów w wierzchniej ( 0-5 cm ) warstwie gleby.

Zjawisko to intensywniej występuję na glebach próchnicznych o dużym rozdrobnieniu. Z drugiej jednak strony większość herbicydów doglebowych lepiej działa na glebach próchnicznych.

 • NAPIĘCIE POWIERZCHNIOWE

Jest to fizyczne zjawisko występujące na powierzchni styku ciała stałego (gleby) z cieczą, dzięki któremu powierzchnia zachowuje się jak sprężysta błona.

To właśnie dzięki napięciu powierzchniowemu krople przy styku z glebą zachowują kształt zbliżony do kuli. Pomiędzy kroplami pozostają wolne przestrzenie, których nie chroni substancja aktywna herbicydu doglebowego.

 • SUSZA GLEBOWA

Wszystkie substancje aktywne herbicydów doglebowych do prawidłowego działania potrzebują ok 60-70% wilgotności w glebie. Brak odpowiedniej wilgotności gleby powoduje znaczące osłabienie działania herbicydów doglebowych. Ten jeden czynnik w znaczącym stopniu decyduje o efektywności zabiegu ochrony przed chwastami. 

 • PRZEPŁUKIWANIE SUBSTANCJI AKTYWNEJ WGŁĄB GLEBY

Substancja aktywna, która bezpośrednio niszczy nasiona chwastów lub młode siewki musi się znajdować w strefie kiełkowania. Czyli najlepiej w  warstwie gleby od 0 do 5 cm. Jeśli w wyniku opadów deszczu substancja aktywna zostanie przepłukana w niższe partie profilu glebowego poza zasięg korzeni chwastów, to skuteczność takiego zabiegu herbicydowego może zmaleć, a co a tym idzie, wzrasta ryzyko pobrania substancji aktywnej przez roślinę uprawną.

 

 

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed użyciem przeczytaj etykietę oraz opis działania produktu. Środki ochrony roślin do użytku profesjonalnego mogą być nabyte tylko i wyłącznie przez osoby pełnoletnie oraz posiadające kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony roślin określone w ustawie o środkach ochrony roślin. Niespełnienie powyższych warunków jest złamaniem regulaminu sklepu.

 

Chcesz 5% rabatu na nasze produkty?
Chcesz otrzymać 5% rabatu na zakup produktów Calferta, w sklepie wpolu.pl?
Klikając przycisk „Zapisz się!” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas newsletterów i akceptujesz Regulamin. Będziemy przetwarzać Twoje imię oraz adres e-mail w celu przesyłania Ci informacji handlowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Calfert Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityka prywatności.

Jeśli masz pytania dotyczące bieżącej sytuacji na plantacjach truskawek, malin czy borówek, prosimy o kontakt z naszymi ekspertami.

Zapraszamy do zakładki kontakt. Odpowiemy na wszystkie Wasze pytania!