Jest to czas na zastosowanie herbicydów o działaniu doglebowym, które powodują niszczenie chwastów w fazie ich kiełkowania i tym samym ograniczają występowanie tych roślin na naszych plantacjach. Jeśli jesienią odpowiednio zatroszczymy się o odchwaszczenie naszych plantacji, to jest duża szansa, że wiosną pracy i walki z niepożądanymi roślinami będzie mniej.
Przed przystąpieniem do aplikacji herbicydów o działaniu doglebowym rekomenduje się mechaniczne usunięcie wszystkich chwastów, zwłaszcza na młodych plantacjach. Aby skutecznie powstrzymać wschody chwastów, rekomendujemy dodanie do zabiegu wybranym herbicydem o działaniu doglebowym zawierającym takie substancje aktywne jak napropamid czy pendimetalinę, specjalnego adiuwanta, który wspomaga działanie wymienionych substancji którym jest OPTYMAL MAX SOIL.
Ograniczanie chwastów z pakietem na 2 ha plantacji truskawki lub maliny — Colzamid 2x5L + Optymal Max Soil 1L
Colzamid jest herbicydem doglebowym zawierającym 450g/l (40,87%) napropamidu. Preparat wnika do rośliny poprzez okrywę nasienną i korzenie. Najskuteczniej niszczy chwasty w okresie ich kiełkowania. Nie działa na chwasty znajdujące się w późniejszych fazach rozwojowych. Środek niszczy nie tylko chwasty wschodzące jesienią, ale również chwasty wschodzące wiosną. Chwasty wschodzące podczas bezdeszczowej pogody są niszczone po wystąpieniu opadów.
Działanie Colzamidu na chwasty:
- Chwasty wrażliwe w dawce 2 l/ha: gwiazdnica pospolita, komosa biała, maruna bezwonna, tasznik pospolity, wiechlina roczna.
- Chwasty wrażliwe w dawce 2,5-3 l/ha: chwastnica jednostronna, gorczyca polna, gwiazdnica pospolita, iglica pospolita, komosa biała, maruna bezwonna, pokrzywa żegawka, rdest plamisty, rdest powojowaty, rumianek pospolity (w dawce 3 l/ha), szarłat szorstki, tasznik pospolity.
- Chwasty wrażliwe w dawce 4-6 l/ha: fiołek polny, gorczyca polna, gwiazdnica pospolita, komosa biała, maruna bezwonna, rdest plamisty, starzec zwyczajny, tasznik pospolity, wiechlina roczna, żółtlica drobnokwiatowa.
- Chwasty średnio wrażliwe w dawce 2 l/ha: gorczyca polna, starzec zwyczajny.
- Chwasty średnio wrażliwe w dawce 2,5-3 l/ha: jasnota różowa, tobołki polne.
- Chwasty średnio wrażliwe w dawce 3 l/ha: miotła zbożowa, przytulia czepna, samosiewy zbóż (słabo zwalcza samosiewy zbóż kiełkujące z głębszych warstw gleby).
- Chwasty odporne w dawce 3 l/ha: dymnica pospolita, fiołek polny, jasnota purpurowa, perz właściwy.
Uwaga Chwasty jednoliścienne i dwuliścienne wieloletnie, głęboko korzeniące się są odporne na środek.
Optymal Max Soil to płynny, wielofunkcyjny adiuwant przeznaczony do aplikacji wraz z herbicydami doglebowymi. Poprawia działanie herbicydu wtedy, gdy warunki nie sprzyjają jego prawidłowemu działaniu. Dodanie adiuwanta zwiększa szanse na to, że substancja aktywna herbicydu będzie działała lepiej, skuteczniej i dłużej. Optymal Max Soil będzie ją zatrzymywał w wierzchniej warstwie gleby, skąd większość chwastów kiełkuje. Rekomendujemy do dawki wybranego herbicydu o działaniu doglebowym dodanie 0,5 l/ha Optymal Max Soil. Szczególnie w okresie, gdy są opady deszczu, dodatek OPTYMAL MAX SOIL do herbicydu będzie powodował większe zatrzymanie substancji aktywnej w wierzchniej warstwie gleby (od 0 do 5 cm) i ograniczał przemieszczenie się w głębsze strefy profilu glebowego (10-20 cm), gdzie występuje duża masa korzeni roślin uprawnych. Przez co ograniczone będzie ewentualne pobieranie substancji aktywnej stosowanego herbicydu przez korzenie roślin uprawnych, a zwiększone przez kiełkujące z wierzchniej warty gleby chwasty.
Zalety adiuwanta Optymal Max Soil:
- OPTYMAL MAX SOIL to wielofunkcyjny adiuwant, stosowany wraz z herbicydami doglebowymi.
- OPTYMAL MAX SOIL zapobiega odbijaniu się kropel cieczy roboczej od powierzchni gleby.
- Ciecz robocza lepiej przylega do powierzchni gleby, równomiernie ją pokrywając, co zapewnia efektywniejszą ochronę.
- OPTYMAL MAX SOIL zapewnia równomierne pokrycie, cieczą roboczą opryskiwanej powierzchni gleby, co zwiększa skuteczność działania herbicydów.
- OPTYMAL MAX SOIL zapobiega stratom substancji aktywnej herbicydu doglebowego.
- Substancja aktywna jest zatrzymywana w strefie kiełkowania chwastów i może stanowić mniejsze ryzyko uszkodzenia roślin uprawnych.
Użycie Colzamidu i Optymal Max Soil:
Napełnić zbiornik opryskiwacza w 50% wodą, uruchomić mieszadło i dodać do zbiornika opryskiwacza odmierzoną ilość Colzamidu, wynikającą z jego etykiety stosowania. Do zbiornika powoli dozować odmierzoną ilość OPTYMAL MAX SOIL, uzupełnić zbiornik w 100% wodą podczas pracy mieszadła. Opróżnione opakowanie trzykrotnie przepłukać wodą, zawartość wlać do zbiornika opryskiwacza. W czasie wykonywania zabiegu chemicznej ochrony roślin mieszadło musi być włączone.
Co wpływa na działanie substancji aktywnych herbicydów doglebowych i jakie znaczenie ma użycie adiuwanta?
-
SORBCJA GLEBOWA
Trwale zatrzymuje na powierzchni gleby jony, cząstki stałe, dzięki stałej fazie gleby. Sorpcja glebowa może na powierzchni gleby zatrzymać duże ilości substancji aktywnej herbicydu, co uniemożliwia zwalczanie chwastów w wierzchniej ( 0-5 cm ) warstwie gleby.
Zjawisko to intensywniej występuję na glebach próchnicznych o dużym rozdrobnieniu. Z drugiej jednak strony większość herbicydów doglebowych lepiej działa na glebach próchnicznych.
-
NAPIĘCIE POWIERZCHNIOWE
Jest to fizyczne zjawisko występujące na powierzchni styku ciała stałego (gleby) z cieczą, dzięki któremu powierzchnia zachowuje się jak sprężysta błona.
To właśnie dzięki napięciu powierzchniowemu krople przy styku z glebą zachowują kształt zbliżony do kuli. Pomiędzy kroplami pozostają wolne przestrzenie, których nie chroni substancja aktywna herbicydu doglebowego.
-
SUSZA GLEBOWA
Wszystkie substancje aktywne herbicydów doglebowych do prawidłowego działania potrzebują ok 60-70% wilgotności w glebie. Brak odpowiedniej wilgotności gleby powoduje znaczące osłabienie działania herbicydów doglebowych. Ten jeden czynnik w znaczącym stopniu decyduje o efektywności zabiegu ochrony przed chwastami.
-
PRZEPŁUKIWANIE SUBSTANCJI AKTYWNEJ WGŁĄB GLEBY
Substancja aktywna, która bezpośrednio niszczy nasiona chwastów lub młode siewki musi się znajdować w strefie kiełkowania. Czyli najlepiej w warstwie gleby od 0 do 5 cm. Jeśli w wyniku opadów deszczu substancja aktywna zostanie przepłukana w niższe partie profilu glebowego poza zasięg korzeni chwastów, to skuteczność takiego zabiegu herbicydowego może zmaleć, a co a tym idzie, wzrasta ryzyko pobrania substancji aktywnej przez roślinę uprawną.
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed użyciem przeczytaj etykietę oraz opis działania produktu. Środki ochrony roślin do użytku profesjonalnego mogą być nabyte tylko i wyłącznie przez osoby pełnoletnie oraz posiadające kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony roślin określone w ustawie o środkach ochrony roślin. Niespełnienie powyższych warunków jest złamaniem regulaminu sklepu.
[optin-cat id=75273]
Jeśli masz pytania dotyczące bieżącej sytuacji na plantacjach truskawek, malin czy borówek, prosimy o kontakt z naszymi ekspertami.
Zapraszamy do zakładki kontakt. Odpowiemy na wszystkie Wasze pytania!