Uprawa truskawek:
Uprawa truskawek prowadzona w otwartym polu
Plantacje starsze sadzone w latach ubiegłych zwykle miały koszone liście. W niektórych lokacjach wskutek suszy (zwinięto już taśmy nawadniające) rośliny opieszale ruszały z wegetacją. Zatem wymagałyby jeszcze wsparcia azotowo-fosforowo- wapniowego w niezbyt wielkiej dawce – ponieważ rośliny tworzą teraz plon na przyszły sezon. Plantacje sadzone w tym roku wiosną z frigo lub doniczkowanych sadzonek są w dobrej kondycji i mając liście, prawidłowo wykształciły nową powierzchnię asymilacyjną. Te plantacje wymagać będą za około 10-14 dni dawki potasu dla zagęszczenia soku komórkowego i inicjacji procesu związanego z przygotowaniem roślin do spoczynku zimowego.
Plantacje wysadzone z frigo na zbiór późny w zasadzie zakończyły owocowanie. Potrzebują pilnie niewielkiej dawki azotu lub nawozu wieloskładnikowego, takiego jak FERTIMAX COMPLEX NPK 12-11-18, dla założenia pąków kwiatowych na sezon wiosenny. Jednak zaraz potem muszą być intensywnie „zdrewniane” dawką potasu.
Wszystkie plantacje zimujące powinny we wrześniu otrzymać nie mniej niż dwie dawki krzemu. W zabiegu dolistnym powinien być podany Potasil Plus Krzem w dawce 2-3 l/ha.
Na plantacjach, gdzie prowadzone są zabiegi ochrony roślin przeciwko chorobom i szkodnikom, należy dodać 1-2 l\ha preparatu VALKIRIA POWER ALG, który będzie wspierał rośliny momentach stresowych, dostarczając składników i energii do lepszego zawiązywania paków kwiatowych na kolejny sezon.
Na wszystkich plantacjach, także sadzonych w tym roku, zwraca uwagę sporo objawów żerowania roztocza truskawkowego (zwłaszcza po skoszeniu liści) oraz przędziorka chmielowca. W tym okresie należy prowadzić regularne lustracje roślin pod kątem obecności tych szkodników oraz wybierać odpowiednie akarycydy na podstawie rezultatów lustracji. Wybierając środki ochrony roślin do walki z przędziorkiem i roztoczem, należy pamiętać o odpowiedniej ilości cieczy roboczej, aby dobrze pokryć rośliny cieczą roboczą. W tym celu świetnie sprawdzi się dodatek adiuwanta OPTYMAL FILM do zabiegów ochrony roślin.
Uprawa truskawek pod osłonami
Uprawy odmian powtarzających: trwają zbiory.
Problemem jest prawidłowe nawadnianie. Sporo plantacji było po zmianach pogody zalanych. Remedium na żółknące starsze liście to znaczne, czasowe zwiększenie ilości magnezu w pożywce, poprzez dodanie do zbiornika z nawozami wieloskładnikowymi nawozu Calfert Basic Magnez lub też interwencyjne opryskiwanie nawozem Calfert Basic Magnez w stężeniu do 1%.
Uprawy truskawki „czerwcowej” sadzone z frigo na późny zbiór: nie ma problemów z owocowaniem, ale rośliny nie mają zbyt wiele liści.
Zalecałbym czasowe wzmocnienie żywienia nawozem do fertygacji FERTYGOLD 18-18-18 oraz zastosowanie biostymulatorów, np. Valkiria Power Alg lub Aminovital Power celem wzmocnienia vigoru roślin i wsparcia procesu wiązania pąków kwiatowych na kolejny sezon.
Obserwuje się również pod osłonami objawy antraknozy, a przede wszystkim naloty szkodników z sąsiednich upraw rolniczych, np. skoszonych zbóż czy rzepaku.
Jest także problem dotykający upraw w otwartym gruncie, choć tam szkody czynią głównie zmieniki, natomiast pod osłonami: przędziorki i wciornastki.
Co ciekawego na plantacjach borówki?
W zasadzie kończą się zbiory. Pozostały jedynie te odmiany, które albo owocują późno, albo kwitnienie rozciągnęło się im bardzo w czasie. (np. Chandler).
Obserwowałem na plantacjach zamieranie sadzonek w dużej mierze spowodowane nieprawidłowym zastosowaniem nawozów o spowolnionym działaniu. Dozowane podczas doniczkowania, spowodowały w upalnym okresie zamarcie korzeni.
Warto już myśleć o plonie na rok przyszły, zatem o typowym postępowaniu pozbiorczym oraz zdrewniającym. Zalecałbym we wrześniu dwukrotne zastosowanie Potasil plus Krzem w aplikacji dolistnej w dawce 2-3 l\ha. Do bieżących zabiegów ochrony roślin sugerujemy dodatek adiuwanta OPTYMAL FILM celem poprawy skuteczności wykonywanych zabiegów.
Na co zwrócić uwagę w uprawie malin
Malina owocująca na pędach dwuletnich:
Zakończone zbiory, ale … mało pędów! Warto nie patrząc na długość pędów, które będą pozostawiane na rok przyszły, zabrać się już do ich zdrewniania dawką potasu.
Również zalecałbym w tym roku wrześniową aplikację nawozu POTASIL PLUS KRZEM w dawce 2-3 l\ha u w celu wzmocnienia mrozoodporności. Malina również w roku przyszłym może mieć dobrą cenę.
W uprawach pod osłonami: trzeba obecnie przeprowadzić wyniszczające zabiegi przeciw przędziorkom, był to bowiem w obecnym sezonie problem w uprawach.
Malina owocująca na pędach jednorocznych
Trwają zbiory, z tym że uprawy w otwartym polu niszczone są przez szarą pleśń oraz zmieniki. W plantacjach jest problem w wykonywaniu zabiegów z powodu zbytniej wilgotności gleby lub wręcz zalegania wody odpadowej na powierzchni gruntu.
Również w takich plantacjach znajdziemy żółknące dolne liści. Albo jest to efekt zalania korzeni (wtedy potrzebne jest wsparcie magnezowe), albo pozostawiono zbyt wiele pędów i jest to skutek zacienienia.
W uprawach pod osłonami: trwają zbiory, ale mam obawy czy wszystkie owoce zdążą dorosnąć oraz dojrzeć. Kwitnienie w tym roku mocno się rozciągnęło w czasie także w przypadku malin jesiennych pod osłonami i może być problem ze znalezieniem pędów pozostawianych na zbiór podwójny.
Jeśli masz pytania dotyczące bieżącej sytuacji na plantacjach truskawek, malin czy borówek, prosimy o kontakt z naszymi ekspertami.
Zapraszamy do zakładki kontakt. Odpowiemy na wszystkie Wasze pytania!