W kwaterach, gdzie po zbiorach kosimy liście mamy nieco więcej pracy, niż tam, gdzie sytuacja tego zabiegu nie wymaga. Należy zawsze rozważyć czy warto liście kosić i jakie jeszcze zabiegi przy tej okazji wykonać. Pamiętając, że usunięcie masy liściowej to stres dla roślin, należy podjąć odpowiednie działania, gdy skosimy liście.

Jarosław Barszczewski

 

Uprawa truskawek na plantacjach, na których koszone są liście po zbiorach.

Jeżeli zbiór był obfity lub zawiązane zostało wiele owoców, zalecałbym liście skosić. Zwykle jest tak, że gdy jest wiele owoców, to i liści jest niemało. A na liściach zawsze coś znajdziemy, zarówno szkodniki, jak i organizmy powodujące choroby. Skoszenie i wywiezienie liści ograniczy całą populację poszczególnych agrofagów na plantacji.

Jeżeli rośliny były słabe, owocowanie skąpe i nie zbyt wielu liści, a nie występują choroby i szkodniki, liście radziłbym pozostawić.

Obecność jakichkolwiek szkodników w ilości stanowiącej podstawę do zwalczania oraz chorób  widocznych na roślinach w postaci zarodnikowania, zniszczeń liści czy owoców, stanowi wskazanie do skoszenia liści.

Rozpocząć należy przeprowadzenie zabiegów wyniszczających zarówno organizmy grzybowe, jak i szkodniki (rzecz jasna stosując się do wskazań  aktualnego programu ochrony). Po takich zabiegach  usuwamy z plantacji liście oraz resztki słomy, jeżeli plantacja była ściółkowana. Następnie jeszcze raz przeprowadzamy zabiegi odpowiednimi preparatami przeciw szkodnikom i chorobom oraz zabieg zabezpieczający rany na liściach preparatem fungistatycznym. Do zabiegów ochrony truskawek przed chorobami i szkodnikami dodać należy adiuwant OPTYMAL FILM zapewniający lepszą przyczepność cieczy roboczej do rośliny w czasie zabiegu ochrony roślin.

Dobrze jest w miarę sił i możliwości ludzkich przeprowadzić szczególnie na starszych plantacjach przerzedzenie w rzędach, jeśli zajdzie taka potrzeba robi się to na dwa sposoby, albo usuwając część koron, albo co którąś roślinę. Pamiętać należy bezwzględnie o wykonaniu po takiej operacji zabiegu zabezpieczającego miejsca wyłamania koron przed infekcją organizmów patogenicznych. W uprawach prowadzonych w tunelach foliowych z racji mniejszej odległości roślin od siebie, wykonuje się takie zabiegi. Na plantacjach prowadzonych w otwartym polu, gdzie dystans pomiędzy roślinami jest nieco większy, takie prace należą do rzadkości, lecz mogą się zdarzyć.

ZASADY NAWOŻENIA PLANTACJI TRUSKAWEK PO ZBIORZE OWOCÓW.

Truskawka klasycznie owocująca zawiązuje pąki kwiatostanowe po zbiorach owoców. Tym samym, aby tych pąków było na przyszły sezon zawiązanych wiele, roślina MUSI uzyskać informację z podłoża (poprzez system korzeniowy) o zasobności w składniki pokarmowe, a przede wszystkim w azot.

Tym samym możliwie szybko po zbiorze powinniśmy podać roślinom dawkę azotu lub nawozu wieloskładnikowego FERTIMAX COMPLEX 12-11-18 w stosownej ilości. Ilość ta nie powinna być większa niż 20-25 kg/ ha azotu. Czyli w praktyce należy wysiać od 170 do 200 kg nawozu FEERTIMAX COMPLEX na hektar plantacji. We wrześniu trzeba będzie rośliny przygotowywać do okresu spoczynku zimowego, a wtedy użycie azotu, mającego wpływ na uwodnienie tkanek, nie jest pożądane. Zatem najpóźniej do połowy sierpnia stosujemy dawka azotu, najlepiej szybko działającego (azotanowy = saletrzany). Przy wcześniejszym aplikowaniu azotu (może on być w 2 formach, saletrzanej i amonowej) bakterie nitryfikacyjne zdążą ten ostatni przekształcić do azotanów.

Więcej na temat nawożenia plantacji truskawek po zbiorze owoców, przeczytasz i zobaczysz w materiale video na naszej stronie. 

Jak postępować na plantacji truskawek po zbiorach owoców? Przypomnienie komunikatów z sezonu 2019.

W przypadku roślin mających osłabiony czy uszkodzony system korzeniowy, co aktualnie jest dość częstym zjawiskiem na plantacjach, zalecałbym podanie łatwo dostępnego fosforu poprzez zwłaszcza gdy szkody w systemie korzeniowym spowodowane zostały przez grzyby patogeniczne. Ten ostatni przypadek zalecałbym niwelować poprzez podanie przez system nawodnień produktu o nazwie FOSACTIV Fertygacja. Ma on bowiem także działanie fungicydalne, wzmacniające odporność i kondycję roślin oraz dostarcza łatwo pobieranego fosforu. Jeśli chodzi o poprawę kondycji i aktywności systemu korzeniowego oraz poprawę tworzenia przez roślinę korzeni włośnikowych, zaleca się podawanie dwukrotne poprzez fertygację nawozu HUMIK w dawce 5 l na ha. Podanie wymienionych preparatów poprzez fertygację mogłoby wyglądać następująco:

Humik 5 l /ha

Po 3-4 dniach

Fosactiv FERTYGACJA 5 l/ha

Po 3-4 dniach

Humik 5 l /ha

Po 3-4 dniach

Fosactiv FERTYGACJA 5 l/ha

Pamiętajmy, aby po skoszeniu liści nie pozostawić truskawek bez należytej opieki i wykonujmy zabiegi niwelujące stres i przygotowujące rośliny do wiązania pąków na kolejny sezon.

Po skoszeniu liści czy odżywianiu plantacji osłabionej po sezonie rekomenduję co najmniej raz zastosować dolistnie produkt VALKIRIA Power Alg  w ilości 2 l/ ha oraz Aminovital Power w ilości 1 kg/ ha. Zabiegi powinny być wykonane w odstępie 4-5 dni, warto je też po tygodniu powtórzyć. Aby wzmacniać metabolizm roślin i poprawiać ich kondycję.

 

Uprawa truskawek na plantacjach, na których liście nie są koszone.

Jedyną różnicą w stosunku do plantacji, gdzie liście były koszone, jest aplikacja azotu.

Gdy mamy do czynienia z plantacją o niezbyt wielkiej ilości liści, stosujemy zasady, które opisałem w akapicie o plantacjach koszonych.

Jeżeli kwatera  jest mocno ulistniona, a była ściółkowana, często ogranicza się dawkę azotu z uwagi na azot pochodzący z produktów wspomagających rozkład słomy SŁOMA FINITO. W takim przypadku ilość azotu należy zliczyć z bilansu, uwzględniając azot wniesiony przy rozkładzie słomy. Zawsze na takich plantacjach wykonujemy zabiegi przeciw chorobom i szkodnikom, tym intensywniejsze, im więcej liści na roślinach.

PREPARAT NA LIKWIDACJE RESZTEK POZNIWNYCHRESZTEK [POZNIWNYCH

Również na plantacjach gdzie liście nie były koszone, należy ocenić ich kondycję. Aby poprawić metabolizm truskawek w zabiegach dolistnych, również należy sięgnąć po wspomniane wyżej preparaty. VALKIRIA Power Alg w ilości 2 l/ ha oraz Aminovital Power w ilości 1 kg/ ha.

Jeśli macie Państwo jakiekolwiek pytania dotyczące postępowania na waszej plantacji po zbiorach owoców, prosimy o kontakt z naszymi ekspertami.

Jarosław Barszczewski

Chcesz 5% rabatu na nasze produkty?
Chcesz otrzymać 5% rabatu na zakup produktów Calferta, w sklepie wpolu.pl?
Klikając przycisk „Zapisz się!” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas newsletterów i akceptujesz Regulamin. Będziemy przetwarzać Twoje imię oraz adres e-mail w celu przesyłania Ci informacji handlowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Calfert Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityka prywatności.