Uprawa ogórka czy to na płask, czy to na zagonach podniesionych wymaga spełnienia kilku warunków dla odniesienia sukcesu. Dlatego odwiedziliśmy kilka gospodarstw, gdzie uprawia się ogórka gruntowego na podniesionych zagonach ściółkowanych czarną folią.

Jarosław Barszczewski

Pierwszą sprawą jest – założenie nawadniania, a jeszcze lepiej – fertygacji. Ogórek nie najlepiej znosi nawadnianie deszczując plantację działkiem – ma duże kruche liście, a także bardzo kruchą łodygę. Z tego powodu dużo lepiej sprawdzi się nawadnianie / fertygacja liniami kroplującymi. Posiadając już fertygację na plantacji ogórka gruntowego, możemy żywić go nawozami z serii Fertygold. W aktualnej fazie wzrostu masy zielonej sprawdzi się FERTYGOLD 18-18-18, który dostarcza równą ilość azotu, fosforu i potasu oraz mikroelementy.

Drugi warunek, który musi być spełniony – to właściwe temperatury  podczas kiełkowania i wzrostu siewek. W roku bieżącym niektórzy przesiewali ogórka dwa, a nawet trzy razy!

Trzeci warunek – to zabezpieczenie roślinom podczas wzrostu i rozwoju dostatecznej ilości składników pokarmowych i wody, zwłaszcza w okresach krytycznych.

 

Jak zatem podejść do uprawy tej wymagającej rośliny ?

  • Należy zbudować dobry i duży system korzeniowy. 

Sprawny system korzeniowy będzie z sukcesem żywił całą roślinę oraz zaopatrywał ją w wodę. Zbudowanie mocnego systemu korzeniowego nie jest trudne pod warunkiem, że nie popadniemy w przesadę! Chodzi o to, aby nie stwarzać od początku uprawy zbytniego komfortu roślinie – reakcja jest  bowiem taka, że  zamiast wytworzyć system korzeniowy, ucieka ona w liście, ma bowiem komfort wodny. Tym samym istotne jest nie tylko żywienie rośliny, ale i sposób nawadniania – duże dawki, ale nie za często. Roślina nie może zwiędnąć, ale nie może mieć zbyt dużego komfortu, aby system korzeniowy był stymulowany do wzrostu.

Ważne, aby w tym okresie podawać roślinie większą ilość łatwo pobieranego fosforu, w tym celu sięgnąć możemy po nawóz FERTYGOLD 9-45-15, a także dostępnego wapnia i azotu saletrzanego. Warto w razie potrzeby stymulować system korzeniowy podając regularnie preparat HUMIK  np. 5 litrów / ha w ciągu tygodnia.

W okresie budowy korzeni nie stymulujemy za mocno części nadziemnej, na to przyjdzie pora nieco później.

  • Zbudować duży i sprawny aparat asymilacyjny – czyli powierzchnię liści.
Zbudować duży i sprawny aparat asymilacyjny – czyli powierzchnię liści.

Ta zielona fabryka będzie produkowała asymilaty służące do wzrostu i rozwoju rośliny. Zatem, zwłaszcza w przypadku ogórka, musi mieć właściwą wielkość. Jeżeli ilość i wielkość liści nie będzie adekwatna do wielkości systemu korzeniowego – roślina albo będzie więdła, albo będzie niechętnie kwitła. Występować też mogą problemy fitopatologiczne na łodygach.

Więdniecie oznacza, że system korzeniowy jest za mały, może też być spowodowane pękaniem łodyg i infekcjami grzybowymi. Za duże parcie korzeniowe oznacza, że jest albo za mokro w podłożu, albo transpiracja jest zbyt mała w stosunku do wielkości systemu korzeniowego. W przypadku za małego systemu korzeniowego – w p. 1 podałem informacje, co zrobić – są produkty, których można użyć do stymulowania wzrostu i rozwoju rośliny jako całości, a nie tylko jej części (część nadziemna, część podziemna).

 

Podstawą w takim przypadku jest zastosowanie  dwóch produktów: Valkiria Power Alg oraz Aminovital Power. Produkty te sugeruję stosować albo przed spodziewanymi niekorzystnymi warunkami termicznymi (zimno, gorąco) podając raz w tygodniu Valkiria Power Alg  w dawce 1-2 l/ ha, a po ustaniu niekorzystnych warunków możemy zastosować albo Aminovital, który stosujemy w dawce 2-3 l/ ha, a Aminovital Power 0,5-1 kg/ ha.

Wskutek różnych czynników czasem zdarza się, że ogórki słabo kwitną, bądź zawiązują owoce. W celu poprawy kwitnienia i zawiązywania owoców w uprawie ogórka gruntowego poleca się dolistną aplikację nawozu BioSMART w dawce 2 l/ha powtarzając zabieg po upływie 10 dni. BioSMART to nowy produkt na rynku, a jego formuła i działanie są całkowicie innowacyjne. Produkt powstał w wyniku fermentacji drożdży i zawiera inicjujące bujne kwitnienie, poprawiające zawiązanie oraz wielkość owoców. Zalecam wykonanie dwóch zabiegów preparatem BioSMART.

  • Wspierać tworzenie i wzrost owoców.

Wspierać tworzenie i wzrost owoców, aplikując dolistnie nawóz BioSMART

O ile samo kwitnienie raczej stymulujemy nawadnianiem i żywieniem (fosfor, potas, stresowanie roślin), to w momencie kształtowania zawiązków oraz wzrostu owoców samo żywienie może nie wystarczyć.

W okresie tworzenia i wzrostu owoców ogórek bezwzględnie wymaga komfortu żywieniowego i wodnego – inaczej albo zrzuci nadmiar zawiązków, albo może wytworzyć owoce niekształtne („gruszki”, etc.). Tym samym po pierwsze pożywka musi być adekwatna w składzie (sporo azotu i wapnia, odpowiednio fosforu oraz dużo potasu), a także podawana w odpowiedniej koncentracji i ilości.

Nie warto podążać na skróty. Im cieplej, tym stężenie pożywki mniejsze, a podawana ilość większa. Odwrotna jest sytuacja podczas pogody chłodnej, stężenie większe, a ilość mniejsza. Dobrze jest w okresie wysokich temperatur  nawadniać ogórka małymi cyklami, a często, aby nie dopuścić do zaistnienia sytuacji stresowej dla uprawy. Jeżeli jednak jest ryzyko niedolania uprawy lub wystąpienia bardzo wysokich temperatur – polecałbym zastosowanie BioSmart przemiennie z Valkiria Power Alg, a także wsparcie rośliny krzemem poprzez podawanie Potasil Plus Krzem. Ten ostatni sugeruję aplikować dolistnie, regularnie raz w tygodniu.

 

Po zastosowaniu tych kilku reguł jest raczej pewne, że ogórek da duży i dobry jakościowo plon, który sprzedany po dobrej cenie – zapewni plantatorowi satysfakcję, przede wszystkim finansową.

 

Jeśli przeczytałeś do tego właśnie momentu, to serdecznie Ci dziękuję.

Masz pytania? Wątpliwości? Chciałbyś skonsultować sytuację panującą na Twojej plantacji? W zakładce kontakt znajdziesz nr telefonu do naszych ekspertów.

Nie wahaj się go użyć, aby się z nami skontaktować, bo kto pyta, nie błądzi! 

Chcesz 5% rabatu na nasze produkty?
Chcesz otrzymać 5% rabatu na zakup produktów Calferta, w sklepie wpolu.pl?
Klikając przycisk „Zapisz się!” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas newsletterów i akceptujesz Regulamin. Będziemy przetwarzać Twoje imię oraz adres e-mail w celu przesyłania Ci informacji handlowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Calfert Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityka prywatności.