Uprawa borówki  pod osłonami

Aktualnie w uprawie borówki pod osłonami kończy się kwitnienie i zaczyna się wzrost zawiązków. Rośliny wymagają precyzyjnego podlewania i fertygacji, szczególnie w godzinach 11.00-15.00! Aby osiągnąć właściwe nawodnienie uprawy, należy zmniejszyć jednorazowe dawki przy jednoczesnym zwiększeniu ich częstotliwości.

Uprawa borówki w tunelu foliowym

Dla najlepszych efektów zaleca się stosowanie pożywki zrównoważonej, w zbiorniku A Fertygold 18-18-18 wraz z mikroelementami Calfert Berry Duo oraz w zbiorniku B saletry wapniowej. Rekomenduje się również dodatkową aplikację siarczanu amonu dla regulacji pH podłoża i zaopatrzenia w azot i siarkę.

Pod koniec kwitnienia należy zmienić nawóz na Fertygold 9-18-27, a następnie Fertygold 10-20-30.

Na roślinach już widać zawiązki owocowe.

Uprawa borówki  w otwartym  polu

Właśnie trwa kwitnienie roślin odmian wczesnych i rozpoczyna się kwitnienie odmian późniejszych. Pogoda niestety nie ułatwia zapylania, jest albo za gorąco, albo za zimno i deszczowo, skutkiem czego mogą być zatem „przestrzelone” grona.

Właśnie trwa kwitnienie roślin odmian wczesnych i rozpoczyna się kwitnienie odmian późniejszych

To dobry moment, aby wspomóc procesy kwitnienia i zawiązywania owoców preparatem BioSMART,  który pomaga złagodzić działanie czynników abiotycznych wywołujących stres. Dla najlepszych efektów należy wykonać dwa zabiegi w czasie kwitnienia w dawce 2 l/ha.

Aby wspomóc metabolizm roślin w czasie kwitnienia i poprawić fizjologię, rekomenduje się zabiegi preparatem Valkiria Power Alg zawierającym kwas alginowy i mannitol. Zaleca się też stosowanie żywienia zrównoważonego, jak w przypadku fertygacji pod osłonami, podając nawóz FERTYGOLD 18-18-18. Rośliny powinny być regularnie podlewane, chyba że na skutek opadów jest dostatecznie wilgotno, w tej sytuacji podlewanie należy rozciągnąć w czasie.

W przypadku stosowania nawozów posypowych do podłoża ważne jest zaopatrzenie roślin w wapń  i azot przy użyciu saletry wapniowej. Rekomendujemy też regularne stosowanie siarczanu amonu dla utrzymania właściwego pH podłoża.

Zabiegi ochrony na plantacji borówki

Należy wykonać co najmniej 2 zabiegi przeciw szarej pleśni stosując środki  z substancjami czynnymi z różnych grup chemicznych.

Uwaga na szkodniki! W tym roku rośliny są mocno narażone na ataki mszyc, które są dość trudne w zwalczaniu (szczególnie pod osłonami). Rozpoczęły się też loty chrabąszcza majowego. Należy zwalczać chrząszcze, aby ograniczyć składanie przez nie jaj na plantacji, a w konsekwencji szkody powodowane przez pędraki.

Rozpoczęły się też loty chrabąszcza majowego. Należy zwalczać chrząszcze, aby ograniczyć składanie przez nie jaj na plantacji

Do zabiegów ochrony roślin należy dodać adiuwant poprawiający przyczepność cieczy roboczej do powierzchni rośliny OPTYMAL FILM w dawce 0,2 – 0,4 l/ha. Należy prowadzić regularną  lustrację  na obecność Drosphila suzuki w dzikich malinach, jeżynach, poziomkach, truskawkach w sąsiedztwie, oraz zaniedbanych sadach owoców pestkowych, a także dzikich zadrzewień śródpolnych, szczególnie tarniny  i mirabelki/ lubaszki. W razie wykrycia owadów zaleca się stosowanie regularnych zabiegów zwalczania. Może się również okazać, że mimo mroźnej zimy muszka pokaże się wcześniej i spróbuje atakować odmiany wczesne, szczególnie w rejonach uprawy truskawki i maliny.

Chcesz 5% rabatu na nasze produkty?
Chcesz otrzymać 5% rabatu na zakup produktów Calferta, w sklepie wpolu.pl?
Klikając przycisk „Zapisz się!” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas newsletterów i akceptujesz Regulamin. Będziemy przetwarzać Twoje imię oraz adres e-mail w celu przesyłania Ci informacji handlowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Calfert Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityka prywatności.

Autor: Jarosław Barszczewski