Truskawka uprawiana w otwartym polu

Opóźnienie wegetacji względem 2020 roku wynosi około 2-3 tygodnie. Niektóre odmiany w chłodnych okolicach dopiero wchodzą w okres wegetacji, może się zatem zdarzyć, że wystąpi względny niedobór powierzchni asymilacyjnej w stosunku do ilości kwiatów/zawiązków. Tak zwane zaburzenie generatywno-wegetatywne, czyli zbyt mała liczba liści, może prowadzić do szybszego owocowania, ale owoce będą bardzo niskiej jakości. Może to w efekcie spowodować drobnienie owoców i utrudnienia w zbiorze i sprzedaży.

Niektóre odmiany w chłodnych okolicach dopiero wchodzą w okres wegetacji, może się zatem zdarzyć, że wystąpi względny niedobór powierzchni asymilacyjnej w stosunku do ilości kwiatów/zawiązków. Tak zwane zaburzenie generatywno-wegetatywne, czyli zbyt mała liczba liści, może prowadzić do szybszego owocowania, ale owoce będą bardzo niskiej jakości. Może to w efekcie spowodować drobnienie owoców i utrudnienia w zbiorze i sprzedaży.

Spodziewać się można komasacji zbiorów różnych odmian (np. Marmolada, Rumba, Vibrant, Asia czy Roksana). Skutkiem  tej sytuacji może być załamanie ceny owoców na skutek obfitości podaży.

 

Truskawka uprawiana pod okrywami niskimi

W polu rozpoczęło się kwitnienie wczesnych odmian np. Flair, Alba. Pozostałe późniejsze jeszcze w fazie wegetatywnej.

Obserwuje się naloty kwieciaka malinowca, obecność nietypowych szkodników (gąsienice motyli) oraz obecność mszyc i przędziorków. Wskazane jest konsekwentne zwalczanie szkodników – można się spodziewać ich ekspansji po ociepleniu. Zalecałbym wykonać co najmniej 3 zabiegi różnymi środkami co 3–4 dni. Pamiętajmy o zastosowaniu adiuwanta OPTYMAL SOFT LpH celem regulacji odczynu do takiego, który jest prawidłowy dla używanej w zabiegu ochrony roślin substancji aktywnej.

Stan zagrożenia szarą pleśnią – na razie na plantacjach zadbanych i dobrze chronionych – niewielki. Infekcje sprzed 10-14 dni zostały zasuszone przez zabiegi, nowych w ostatnim tygodniu nie obserwowałem. Do zabiegów ochrony truskawek przed szarą pleśną w kluczowym momencie kwitnienia warto dodać OPTYMAL FILM – adiuwant, który zapewnia lepszą przyczepność cieczy roboczej do powierzchni rośliny.

Trzeba zwracać uwagę na wilgotność gleby, szczególnie w plantacjach okrywanych. Przy wysokiej wilgotności podłoża może tam występować tak silne parcie korzeniowe, że rośliny pozbywają się nadmiaru wody przez liście.  Prowadzi to do niebezpieczeństwa infekcji grzybowych oraz do możliwości uszkodzenia liści czy szypułek przez soczewkowanie promieni słonecznych na kroplach.

W pożywkach zalecałbym dodanie około 20% ilości magnezu wraz z naowezm CALFERT BASIC MAGNEZ. W uprawach nawożonych posypowo czas na dawkę saletry potasowo-wapniowej lub innej kombinacji wapnia i azotu  oraz potasu.

Zabiegi  dolistne: regularne wzmacnianie odporności roślin krzemem – np. POTASIL PLUS KRZEM w dawce 2,5–3,5 l/ha.

Można także wzmacniać ich wigor stosując VALKIRIA POWER ALG w dawce 2 l/ha oraz aminokwasy  AMINOVITAL POWER w dawce 0,5–1 kg.

Truskawka odmiany 'Emy’ uprawiana pod agrowłókniną P-30 na przyspieszony zbiór.

Truskawki uprawiane pod osłonami

Uprawy odmian wczesnych kończą kwitnienie, pierwszych zbiorów handlowych z tuneli można się spodziewać w przyszłym tygodniu.

Pozostałe odmiany zbierane będą za około 7-14 dni.

Przy prawidłowo prowadzonej ochronie presja szkodników jest niewielka. Szkodnikiem, który aktualnie stwarza największy problem  jest przędziorek.

W niektórych obiektach pojawiły się infekcje szarą pleśnią przez kwiat. Warto zatem dopilnować prawidłowego wietrzenia tuneli oraz wzbogacić żywienie roślin wapniem i borem. Te pierwiastki, pobierane z gleby wyłącznie biernie z prądem transpiracyjnym, w przypadku wysokiej wilgotności względnej w obiekcie ograniczającej transpiracje – nie są pobierane w dostatecznych ilościach.

Niedobory należy natychmiast uzupełniać dolistnie, np. CALLEAF CALCIUM, WAPNO MIX MICRO.

Chcesz 5% rabatu na nasze produkty?
Chcesz otrzymać 5% rabatu na zakup produktów Calferta, w sklepie wpolu.pl?
Klikając przycisk „Zapisz się!” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas newsletterów i akceptujesz Regulamin. Będziemy przetwarzać Twoje imię oraz adres e-mail w celu przesyłania Ci informacji handlowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Calfert Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityka prywatności.

Autor; Jarosław Barszczewski

 

Po sadzniu truskawek z sadzonek typu frigo

Trwa sadzenie odmian powtarzających, ale zimna pogoda opóźnia start roślin sadzonych z frigo. Warto wzmacniać w tym okresie pożywkę w fosfor FERTYGOLD 9-45-15 i wapń saletra wapniowa. Stymulatorem ryzosfery i preparatem wspierającym wzrost i rozwój systemu korzeniowego jest HUMIK – należy w nim zamaczać sadzonki przed sadzeniem lub podlać rośliny po sadzeniu.

organiczno-mineralny-nawoz-humik-calfert