Kwestia zwalczania chwastów na plantacjach jest w ostatnim czasie najbardziej nurtującym tematem wśród plantatorów. Jest już późna jesień, jednym z ostatnich obowiązków, który stoi przed plantatorem o tej porze roku jest odchwaszczenie plantacji.  Nie należy o tym zapominać, bo odpowiednie przygotowanie plantacji do spoczynku zimowego poprzez odchwaszczenie roślin pozytywnie wpłynie na owocowanie w kolejnym sezonie.

Kiedy i w jaki sposób przeprowadzić zabieg? Jak się do tego przygotować i przede wszystkim – jaki preparat można sięgnąć w walce z chwastami? 

Kiedy należy zwalczać chwasty na plantacji truskawek? 

Najlepiej oczywiście usuwać chwasty w czasie sezonu wegtacyjnego, niezależnie od pory roku, jednak, jak wiadomo, wiosną jest znacznie więcej pracy i uwaga plantatorów skierowana jest na inne obowiązki, których nie da się odłożyć w czasie. Z tego powodu to właśnie jesień powinna być czasem skupienia na ograniczeniu zachwaszczenia plantacji. Ponadto jesienią powinno się koniecznie wykonać międzyrzędowe zabiegi mechanicznego wzruszania wierzchniej warstwy gleby i w konsekwencji niszczenia chwastów, za pomocą przeznaczonych do tego glebogryzarek.

Po odchwaszczeniu mechanicznym plantacji, gdy pozbędziemy się wszystkich niepożądanych roślin, możemy pomyśleć o chemicznym ograniczaniu zachwaszczenia. 

W tym celu należy zastosować herbicydy o działaniu doglebowym – aktualna pora roku (jesień) nie pozwala już na zastosowanie środków, które działają nalistnie. Substancje aktywne herbicydów o działaniu doglebowym powinny znajdować się w wierzchniej warstwie gleby (od 0 do 5 cm), z której to warstwy kiełkuje większość gatunków roślin niepożądanych na plantacji. Utrzymanie substancji aktywnej w wierzchniej warstwie gleby jest kluczowym zagadnieniem w skutecznym ograniczaniu zachwaszczenia na plantacji. 

Jak poprawić skuteczność ograniczania chwastów na plantacji przy użyciu herbicydów

 

Bardzo duże znaczenie ma aspekt skuteczności takiego zabiegu. Często poruszanym problemem jest zwiększenie skuteczności zabiegów herbicydowych, pozostaje więc pytanie 

– co zrobić aby w kolejnym sezonie wegetacyjnym chwastów było mniej?

Żeby poznać odpowiedź na to pytanie należy najpierw zastanowić się, co wpływa na mniejszą skuteczność w zwalczaniu chwastów z użyciem herbicydów o działaniu doglebowym? 

 

Po pierwsze – wilgotność gleby. Do prawidłowego działania preparatu wymagana jest duża wilgotność gleby.

Po drugie – będzie to pokrycie cieczą roboczą całej powierzchni gleby, tak aby cała plantacja była pokryta substancją aktywna herbicydów, gdyż przy niedostatecznym jej pokryciu, przez miejsca nie chronione mogą kiełkować chwasty. Tylko częściowe pokrycie gleby cieczą spowoduje znaczne obniżenie jakości działania preparatu. 

Po trzecie –  duży wpływ ma poprawa zatrzymywania substancji w wierzchniej warstwy gleby, czyli na poziomie od 0 do 5 centymetrów. To właśnie z tej warstwy kiełkuje większość gatunków chwastów. Jak najdłuższe utrzymanie substancji aktywnej w tej właśnie warstwie gleby jest kluczowe w skutecznym ograniczaniu zachwaszczenia. 

Adiuwant do herbicydów doglebowych OPTYMAL MAX SOLI 

Z pomocą w zwalczaniu chwastów przychodzi adiuwant, który jest dodatkiem do herbicydów doglebowych, przeznaczony do tej grupy środków ochrony roślin. 

Preparat ten to OPTYMAL MAX SOLI. Należy go stosować w dawce 0,3 do 0,6 l/ha, przy czym rekomendowana dawka to 0,5 l/ha.  

Dobrze wykonany zabieg herbicydowy jesienią sprawi, że walka z chwastami kolejną wiosną będzie łatwiejsza a część gatunków chwastów zostanie wyeliminowana całkowicie z plantacji.

O czym szerzej opowiedziano w materiale video, kliknij i posłuchaj a jeśli masz pytania zadzwoń lub napisz.

 

 

Chcesz 5% rabatu na nasze produkty?
Chcesz otrzymać 5% rabatu na zakup produktów Calferta, w sklepie wpolu.pl?
Klikając przycisk „Zapisz się!” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas newsletterów i akceptujesz Regulamin. Będziemy przetwarzać Twoje imię oraz adres e-mail w celu przesyłania Ci informacji handlowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Calfert Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityka prywatności.

 

Chcesz 5% rabatu na nasze produkty?
Chcesz otrzymać 5% rabatu na zakup produktów Calferta, w sklepie wpolu.pl?
Klikając przycisk „Zapisz się!” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas newsletterów i akceptujesz Regulamin. Będziemy przetwarzać Twoje imię oraz adres e-mail w celu przesyłania Ci informacji handlowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Calfert Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityka prywatności.

Chcesz zobaczyć więcej materiałów na temat ograniczania zachwaszczenia na plantacji truskawek?

Jak poprawić skuteczność herbicydów stosowanych na plantacjach truskawek późną jesienią?