Zwalczanie chwastów na plantacjach truskawek, nie sprowadza się jedynie do stosowania dedykowanych i zarejestrowanych środków ochrony roślin. Lista herbicydów zarejestrowanych w uprawach truskawek, zwłaszcza tych na chwasty dwuliścienne, jest bardzo mała. Wymusza to na plantatorach stosowanie innych niż chemiczna metod usuwania chwastów z istniejącej plantacji. Jedną ze skutecznych metod zwalczania chwastów, jest metoda mechaniczna. Dość kontrowersyjna, ze względu na wysokie koszty pracy. Pamiętajmy, że metoda mechaniczna, to nie tylko ręczne usuwanie chwastów z plantacji.

 

Rekomenduję przeprowadzenie trzech zabiegów na plantacjach po zbiorach:

– Ręczne i mechaniczne usuwanie chwastów z plantacji

– Wymieszanie ściółki-słomy z glebą

– Zniszczenie rozłogów po zbiorach owoców.

Na plantacjach owocujących rozłogi powinny być zniszczone zaraz po zbiorach. W przypadku truskawek owocujących klasycznie, jeśli planujemy koszenie liści, należy wykonać je już mniej więcej po 7 do 10 dniach od zbiorów. Ponieważ truskawki jak najszybciej powinny być gotowe do inicjowania pąków kwiatowych na kolejny sezon. Zwykle okres ten wypada w sierpniu, jest to moment, w którym masa liściowa powinna być już odbudowana. A rośliny muszą znajdować się w pełni kondycji, aby proces inicjacji pąków kwiatowych przebiegał prawidłowo. Nawozami i biopreparatami przygotowującymi rośliny do inicjacji pąków kwiatowych oraz wyprowadzającymi rośliny z głębokiego stresu są preparaty aminokwasowe AMINOVITAL POWER w dawce 0,5 kg/ha, aminokwasowo-mikroelementowe AMINOCOMPLEX stosowany w dawce 1,5 l/ha. Oraz preparaty na bazie alg norweskich VALKIRIA POWER ALG stosowany w dawce 2l/ha.
Wracają do kwestii wymieszania ściółki z glebą. Pamiętajmy, aby podczas zabiegów agrotechnicznych glebogryzarką, nie naruszyć systemu korzeniowego truskawek. Co więcej, aby wykorzystać potencjał słomy, którą mamy na plantacji warto zastosować połączone preparaty Słoma Finito (do wsparcia mineralizacji) + Humik (do stymulacji procesów humifikacji)

PREPARAT NA LIKWIDACJE RESZTEK POZNIWNYCHRESZTEK [POZNIWNYCH
Choroby i szkodniki na plantacjach po zbiorach truskawek

Choroby i szkodniki, które po zbiorach możemy zaobserwować na truskawkach to przędziorki, roztocz truskawkowiec czy szereg chorób grzybowych. Pojawia się również mącznik prawdziwy oraz biała i czerwona plamistość liści, oraz antraknoza.
Tak jak już wspominałem, podczas zabiegów ochrony roślin należy na ogół zakwaszać wodę. Aby otrzymać optymalne pH, należy dodać Optymal Soflt LpH do cieczy roboczej (50-150ml na 100L wody). Koszt tego preparatu jest niski, a jego zastosowanie proste. Efekt zależy też od wyjściowego pH wody. Dlatego warto sprawdzić je po dodaniu Optymal Soft LpH do zbiornika.
Co więcej, w większości przypadków, do zabiegów środkami ochrony roślin należy dodać Optymal Film, aby poprawić pokrycie roślin, zwłaszcza gdy spodziewamy się opadów deszczu.

Więcej informacji w podsumowaniu video;

 

 

Więcej informacji na m=temat mineralizacji słomy, znajdziesz w artykule;

Rozkładanie resztek organicznych na plantacjach truskawek

Masz pytania dotyczące koszenie liści truskawek po zbiorach owoców?

Koszenie liści truskawek po zbiorach owoców. Uprawowa konieczność czy kaprys plantatora?