O koszeniu liści truskawek, po zbiorach owoców, już powiedziano wiele. Wiele głosów jest za, ale i nie mało przeciw temu zabiegowi. Jedni uważają koszenie liści za konieczność, inni powtarzają, że to jest zbędny zabieg. Jeśli zastanawiasz się, czy kosić, liście truskawek, czy nie kosić. Zapoznaj się z poniższym materiałem a szczególnie z przygotowanym filmem. Na którym wyjaśniono, od jakich czynników należy uzależnić decyzję o koszeniu liści bądź też niekoszeniu.

Liście kosimy zwykle na plantacjach dwuletnich lub starszych. Plantacje pierwszoroczne mają stosunkowo małą masę liściową, duże odstępy między roślinami oraz swobodny przepływ powietrza. Dlatego na plantacji truskawek w pierwszym roku rzadko podejmuje się decyzję o koszeniu masy liściowej. W przypadku pozostałych plantacji w celu utrzymania zdrowej plantacji warto przemyśleć usunięcie liści po zbiorach owoców. Właśnie aspekt zdrowotny, ocena stanu plantacji pod kątem występowania chorób, obecności szkodników czy intensywności zachwaszczenia. Powinna być pierwszorzędnym i najważniejszym kryterium, od którego uzależnić plantator powinien decyzję o koszeniu liści.

 

Co wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o koszeniu liści truskawek?

Przeanalizuj presję ze strony chorób, szkodników oraz stan zachwaszczenia, Twojej plantacji w danym sezonie.
Zwróć uwagę na: szarą pleśń, antraknozę truskawki, mączniaka prawdziwego, białą lub czerwoną plamistość liści oraz szkodniki, które pojawiały się na plantacji takie jak, przędziorek chmielowiec czy roztocz truskawkowiec.
Jeśli któreś z tych czynników znacznie zagraża rośliną, warto skosić liście po zbiorach owoców. Pamiętając, aby skoszoną masę liściową trwale usunąć z plantacji. Nie można skoszonych liści pozostawić na plantacji roślin, które pozostaje na kolejny sezon wegetacyjny. Ponieważ z tych liści mogą przenosić się na truskawki choroby lub szkodniki.

 

Technika koszenia liści truskawek, po zbiorach owoców.

Koszenie nie może być zbyt niskie. Należy skosić liście bez naruszania korony, stożków wzrostu i pozostawiając część ogonków liściowych.
Najważniejsze jest, aby liście usunąć trwale z plantacji. Należy wywieźć je z danej kwatery po koszeniu. Unikniemy w ten sposób przetrwaniu chorób i szkodników.

W trakcie koszenia, liście należy zbierać i trwale usuwać z plantacji.

Zabiegi ochrony i nawożenia po skoszeniu liści truskawek.

Podczas zabiegów ochron roślin, pamiętaj o regulowaniu pH cieczy roboczej, stosując od 50 do 150 ml na każde 100 l wody, OPTYMAL SOFT LpH oraz dodawaniu adiuwantów typu OPTYMAL FILM, dla poprawy działania danego środka ochrony roślin.

Przy glebie, w ogonkach liściowych mogą znajdować się zarodniki groźnych chorób truskawek.

Poza zabiegami ochrony roślin ważne jest nawożenie po koszeniu liści. Ma to na celu pomoc roślinom w odbudowie utraconej masy liściowej, w tym celu doskonale sprawdzi się doglebowy nawóz granulowany FERTIMAX COMPLEX NPK 12-11-18.

Do nawożenia dolistnego można zastosować nawozy o zrównoważonym składzie. Dużą zawartość azotu, fosforu i potasu posiada NUTRIPOWER MAX 20-20-20
Skuteczne będzie również zastosowanie nawozów z efektem biostymulacji. Dostępne dla roślin aminokwasy połączone z mikroelementami np. AMINOCOMPLEX (2-3 krotnie w odstępach ok. 10 dni w dawce 1.5L /ha) W odbudowie masy liściowej duże znacznie ma magnez, dlatego całość można wzbogacić preparatem CALFERT BASIC MAGNEZ.
W grupie nawozów z biostymulacją na polskim rynku pojawiły się dwie nowości: AMINOVITAL POWER oraz VALKIRIA POWER ALG. Oba preparaty są dobrym rozwiązaniem na wspomaganie roślin w czasie niesprzyjających warunków zwłaszcza w momencie stresogennym po skoszeniu liści.
AMINOVITAL POWER to aminokwasy w formie proszku, dzięki temu są wydajne (0,5-0,75 kg na ha) Koszt zabiegu jest stosunkowo niski. VALKIRIA POWER ALG wspiera inicjowanie zawiązywania pąków kwiatowych po skoszeniu liści. Zawiera aż 62% wyciągu wysokiej jakości alg norweskich. Ten gotowy biopreparat może być stosowany pozakorzeniowo (1,5- 2 l/ha) lub w fertygacji (2-3 L/ha)

Podsumowanie

1. Przed skoszeniem liści oceń zdrowotność plantacji.
2. Po skoszeniu wywieź z plantacji liście.
3. Przeprowadź zabiegi ochrony roślin, pamiętając o regulowaniu pH cieczy i adiuwantach.
4. Uzupełnij składniki pokarmowe. Zastosuj nawozy z aminokwasami AMINCOMPLEX lub AMINOVITAL POWER oraz biopreparat VALKIRIA POWER ALG.

Masz pytania? To kliknij i obejrzyj przygotowany materiał video. Dotyczący zabiegu koszenia liści po zbiorach owoców.

 

 

Więcej informacji na temat koszenia liści, oraz zabiegach agrotechnicznych. Znajdziesz na  naszej stronie w artykułach;

Już zakończyły się zbiory truskawek i co dalej? Jak zadbać o plantację po zbiorach owoców?

Jak postępować na plantacji truskawek po zbiorach owoców? Przypomnienie komunikatów z sezonu 2019.