Jednym z zaplanowanych prelegentów na Akademię Uprawy Truskawek, która w marcu miała odbyć się w Czerwińsku nad Wisłą, był Albert Zwierzyński z firmy Calfert. Przygotowane przez niego wystąpienie dotyczyło przyspieszonej produkcji owoców. Poruszył w nim wiele aspektów związanych z uzyskiwaniem wczesnego plonu.

Inwestycje we wczesną produkcję

Bywam regularnie w powiecie płońskim. Odwiedzam tutejsze gospodarstwa, rozmawiam z plantatorami. Region ten ma długą tradycję w produkcji wczesnych truskawek. Można nawet powiedzieć, że poniekąd Czerwińsk stał się symbolem takiej właśnie metody wytwarzania tych owoców. Rośnie tu dość szybko liczba tuneli. Wciąż dominują wprawdzie uprawy pod płaskim okryciem z folii perforowanej, lecz sporo się już zmienia. Solowy tunel jest w stanie znacznie przyspieszyć owocowanie krzewinek. Z moich obserwacji wynika, że w ubiegłym sezonie pierwsze zbiory owoców w takich konstrukcjach udawało się przeprowadzić już na przełomie kwietnia i maja. W kwaterach okrytych folią perforowaną plonowanie było o 2-3 tygodnie późniejsze – informował A. Zwierzyński. Jego zdaniem warto stosować ściółkowanie zagonów czarną folią także w kontekście przyspieszania plonowania. Gleba pod taką okrywą jest cieplejsza, co sprzyja wegetacji krzewów.

Nawożenie ukierunkowane na wczesny i wysoki plon – wybrane aspekty

Ekspert podkreśla znaczenie wapnia. Niedobory tego elementu, które początkowo uwidaczniają się na liściach, przekładają się także na niższą jakość i trwałość pozbiorczą owoców. Wapnowanie najlepiej i najłatwiej przeprowadzić jest przed założeniem kwatery. Dobrym źródłem wapnia zdaniem A. Zwierzyńskiego jest Hortiwap Kreda. To nawóz granulowany (frakcja 2-6 mm) o bardzo wysokiej reaktywności (94%). Gdy odczyn pH gleby jest uregulowany jednak potrzebna jest aplikacja wapnia odżywczego, wówczas sięgnąć można po Hortiwap Siarczan Wapnia. W swym składzie zawiera on 30% CaO oraz 43% S.  Wiosną należy szybko podać truskawkom nawóz wieloskładnikowy. Produktem, którego aplikacja daje dobre rezultaty jest Fertimax Complex (12-11-18). Zawiera on w swym składzie także magnez, siarkę, bor i cynk. Jest w formie granulatu, który szybko chłonie wilgoć i rozpuszcza się. A. Zwierzyński rekomenduje także wykorzystanie aminokwasów oraz kwasów humusowych. Więcej na temat uzyskiwania wczesnego plonu truskawek i rekomendacji A. Zwierzyńskiego można dowiedzieć się z poniższego filmu:

 

 

Artykuł pochodzi z portalu Jagodnik.pl http://jagodnik.pl/programy-nawozenia-w-przyspieszonej-uprawie-sprawdzone-w-praktyce/

Poniżej znajdują się wpisy i interesujące artykuły z naszej strony calfert.pl, na temat fertygacji i nawożenia truskawek.

Proste programy fertygacji truskawek, uprawianych na wczesny zbiór.

Nawodnienie i nawożenie, czyli fertygacja w uprawie truskawek.